Magyar Tudomány, 2002/3 371. o.

Jegyzet

Hangsúlyos új a tudományos szakirodalomban


Általánosan elismert, hogy a tudományos folyóiratokban közzétett kutatási eredmények előfeltétele, hogy azok új kísérleti adatokról, módszerekről, megállapításokról számoljanak be. Úgy tűnik azonban, hogy egyes szerzők a fentiek ellenére szükségét érzik, hogy eredményeik újdonságának a közlemény címében való hangsúlyos kiemelésével járuljanak hozzá tudományos érdemeik elfogadásához, elismeréséhez.

Ennek számos megnyilvánulásával találkozhatunk a tudományos folyóirat irodalomban. Annak érdekében, hogy e jelenséget mennyiségileg is áttekintsük, megvizsgáltuk a Philadelphiai, Institute for Scientific Information (ISI), számítógépes adatbázisában az "új"* szómegjelenési gyakoriságát a természettudományi folyóiratcikkek címében az 1980-1999 időszakban. Mint az 1. ábrán látható, e szóval meglehetősen gyakran találkozhatunk a cikkek címeiben, sőt, mint az ábra mutatja, használati gyakorisága jelentősen növekvő tendenciát mutat az utóbbi évtizedek során.

Vajon az "új" szóval kihangsúlyozott címek valóban jelentősebb, hasznosabb ismeretekről szólnak, mint azok, amelyek nem "hangsúlyos" címekkel jelennek meg? Igenlő esetben jobb "láthatóságuknak", nagyobb "hatásuknak" meg kellene nyilvánulnia idézettségükben is. Ezzel szemben a "hangsúlyozottan" új jelzőt a címükben viselő folyóiratcikkek egy véletlen kiválasztással elkülönített halmazának idézettség-vizsgálata kimutatta, hogy a fenti feltételezés nem helytálló. Szabad ebből arra következtetnünk, hogy a tudományos elismerés érdekében a publikált cikkek érdemeit más attribútumok kiemelésével ajánlatos hangsúlyossá tenni a tudományos folyóirat irodalomban?

Braun Tibor - Némethné Kovács Éva

* Értjük itt az angol "new" és "novel" szavakat.


<-- Vissza a 2002/3 szám tartalomjegyzékére
<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]