Magyar Tudomány, 2002/10 1376. o.

A jövő tudósai

I. Középiskolás élettudományi kutatótábor


Az élettudományok iránt érdeklődő középiskolások számára szerveztek nyári kutatótábort 2002. június 30-a és július 12-e között Szegeden a Straub Örökség Alapítvány és a Kutató Diákokért Alapítvány közös kezdeményezésére, ill. összefogásukkal az MTA Szegedi Biológiai Központjában. A két alapítvány mellett a Szegedi Tudományegyetem is segített a megvalósításban: egyetemi tanárok előadásaival, valamint a szálláshelyek díjtalan átengedésével támogatta a tábort.

A két hét alatt összesen 40 középiskolás - huszan az ország különböző városaiból, öten Erdélyből, tizenöten Szegedről érkeztek - hallgatott délelőttönként előadásokon, délutánonként laboratóriumi gyakorlatokon vett részt. A szervezőknek több mint 150 jelentkező közül kellett kiválasztaniuk a legrátermettebbeket, akik ilyen módon ismerkedhettek közelebbről a kutatómunkával, nyerhettek bepillantást abba, hol tart ma ez a gyorsan fejlődő tudományág. A Szegedi Biológiai Központ neves kutatói eredetinek és követendőnek tartották a kezdeményezést, amelynek ötletgazdái a két említett alapítvány kuratóriumának elnökei, Vígh László és Csermely Péter voltak. Az előadások és azok gyakorlati illusztrációja a molekuláris biológia, biokémia, genetika, biofizika, sejtbiológia és az élettudományok több más területét átfogták. Az előadók a Szegedi Biológiai Központ neves tudósai voltak: többek között Dudits Dénes, Venetianer Pál, Vígh László, Udvardy Andor, Raskó István, Hadlaczky Gyula és Garab Győző, ill. a Szegedi Tudományegyetemről Boros Imre, Kevei Ferenc, Toldi József, Fekete Éva és Mihalik Erzsébet.

Az előadások és gyakorlatok szervezése, koordinálása a Biokémiai Intézet munkatársának, Rauch Tibornak a munkáját dicséri. Szállásunk az SZBK tőszomszédságában levő Herman Ottó Kollégiumban volt, étkezést az SZBK éttermében kaptunk.

A tudományos programon túl a szabadidő tartalmas eltöltéséről is igyekeztek gondoskodni: volt panoráma buszos városnézés, egész napos kirándulás az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkba és egy szintén egész napos kirándulás az ásotthalmi erdőben levő Majoros-tanyára, sétakocsikázással, lovaglással, jó falusi ebéddel. A második héten a szegedi Füvészkertben tanulmányi kirándulással egybekötött grillparti színesítette a programot. A szabadidős tevékenység szervezése, a tábor technikai lebonyolítása Zámbori Ferencné munkája volt.

A szervezők remélik, hogy kezdeményezésük kedvező visszhangra talál mind a középiskolások, mind tanáraik, mentoraik körében, és az idei tábor megrendezésével sikerült hagyományt teremteniük. Ezt a reményt tükrözi, hogy a rendezvény neve mellé immár sorszám is került: I. Középiskolás Élettudományi Kutatótábor.

Vígh László

a biol. tud. dokt. (MTA SzBK, Biokémiai Intézet)


<-- Vissza a 2002/10 szám tartalomjegyzékére
<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]