Magyar Tudomány, 2003/9 1195. o.

Tudós fórum

World Science Forum


Magyarország hozzáadott értéke a világ és az európai uniós közösség számára a magyarok tudásbázisa, a magyar tudomány eredményei és kiválóságai. Ennek a gondolatnak a jegyében kapott széleskörű kormányzati és társadalmi támogatást az elmúlt három évben a kezdeményezés, hogy éppen Budapest adjon otthont annak a konferenciának, amely a tudás szerepét tárgyalja a társadalom, a gazdaság, a közösségek életében. Az időszak magyar kormányai összesen 145 MFt támogatásban részesítették a konferencia szervezését, de jelentős felajánlások érkeztek a magyar gazdaság meghatározó tényezőitől is.

A tanácskozáson augusztusi állapot szerint 51 ország 104 tudósa, gazdasági és közéleti kiválósága vesz részt, valamint delegációt küld az EU, az UNESCO és az ICSU.

A World Science Forum főelőadói a következő neves tudósok lesznek: Alexander Lámfalussy, a European Monetary Institute elnöke; John Marburger III., az USA-beli Office of Science and Technology Policy igazgatója; Goverdhan Mehta, az Indiai Tudományos Akadémia volt elnöke; William A. Wulf, az USA-beli Műszaki Tudományos Akadémia elnöke, valamint Lu Yongxiang, a Kínai Tudományos Akadémia elnöke.

A Fórum szervezésében a legtekintélyesebb magyar tudósok vesznek részt. A Fórum elnöke Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke; a szervezőbizottság elnöke Kroó Norbert, az MTA főtitkára; ügyvezető igazgatója Gulyás Balázs, az MTA külső tagja. A szervezőbizottság munkáját nemzetközi tanácsadó testület segíti, melynek elnöke Hámori József, az MTA alelnöke, az 1999. évi Tudomány Világkonferenciájának elnöke.

A konferencia három napon át, hat szekcióban folytatja munkáját:

* Tudásalapú társadalom;

* Tudásalapú gazdaság;

* Tudás és tudomány;

* Tudás és életminőség;

* Tudás, környezet, fejlődés;

* Információalapú társadalom és tudás.

A plenáris üléseken részt vesz Mádl Ferenc államfő, Medgyesy Péter miniszterelnök, vendégként több ország kutatási-tudományos minisztere. Átadják az UNESCO 7 nemzetközi tudományos díját, és a Fiatal Tudósok Fórumának képviselői is referátumot tartanak.

A fórum megszervezésével az MTA a legértékesebb akadémiai hagyományt, a párbeszédet, az álláspontok közötti közvetítést folytatja. Ennek megvalósulása a virtuális előkonferencia is, amely a www.sciforum. hu webhelyen indult el.


<-- Vissza a 2003/9 szám tartalomjegyzékére
<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]