Magyar Tudomány, 2004/1

2. melléklet


A MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA BOLYAI JÁNOS KUTATÁSI ÖSZTÖNDÍJ SZABÁLYZATA

A posztdoktorként való foglalkoztatásról és a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjról szóló 316/2001. (XII. 28.) Kormányrendelettel módosított 156/1997. (IX. 19.) Korm. számú rendelet 4 §-ának (8) bekezdése alapján a Magyar Tudományos Akadémia elnöke az oktatási miniszter egyetértésével a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj pályázatának részletes szabályait a jelen szabályzatban a következőképp állapítja meg:

Az ösztöndíj célja

1. §

A Bolyai János Kutatási Ösztöndíj (a továbbiakban: ösztöndíj) célja a 316/2001. (XII. 28.) Kormányrendelettel módosított 156/1997. (IX. 19.) Korm. számú rendeletben megállapított körben a kiemelkedő kutatás-fejlesztési teljesítmény ösztönzése és elismerése.

Az ösztöndíj

2. §

(1) Az ösztöndíjban részesíthetők számát évenként határozza meg a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriuma (a továbbiakban: Kuratórium) és azt évenkénti pályázati hirdetményében közzé teszi.

(2) Az ösztöndíj nyilvánosan meghirdetett pályázaton, a Kuratórium kedvező döntése alapján nyerhető el.

3. §

(1) Az ösztöndíj időtartama egy, két vagy három év lehet.

(2) Az ösztöndíj időtartama nem hosszabbítható meg.

(3) Az ösztöndíj ismételt pályázattal is elnyerhető, abban az esetben, ha

a) a pályázó 3 évnél rövidebb időtartamban kapott ösztöndíjat, akkor összesen 3 évi időtartamra,

b) 3 évig részesült ugyan ösztöndíjban, azonban az ösztöndíj időtartama alatt mind az éves, mind a záró kutatói jelentések "kiemelkedő" minősítésűek, akkor egyszer ismételten pályázhat az (1) bekezdés szerinti időtartamokra.

(4) Az ösztöndíj kutatási költségeket nem fedez.

A pályázó

4. §

(1) Az ösztöndíj elnyerésére az pályázhat, aki a pályázati kiírásban megjelölt benyújtási határidő időpontjáig 45. életévét még nem töltötte be és a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 119. § (1) bekezdésében meghatározott tudományos fokozattal, illetőleg mesterfokozattal - DLA, vagy az FTV. 123. § (8) bekezdése szerint művészeti díjjal, vagy külföldi művészeti elismeréssel - rendelkezik, de még nem szerzett MTA Doktora címet, vagy tudomány doktora fokozatot.

(2) Nem érinti az ösztöndíj szerződés érvényességét, ha a pályázatot elnyert kutató az ösztöndíj folyósításának időtartama alatt megszerzi az MTA Doktora tudományos címet.

(3) Külföldön szerzett tudományos fokozatot abban az esetben lehet figyelembe venni, ha azt honosították, vagy egyenértékűsítették.

5. §

(1) Pályázatot munkaviszonyban álló vagy munkaviszonnyal nem rendelkező magyar állampolgár egyaránt benyújthat. A pályázó munkaviszonyát (közalkalmazotti, köztisztviselői, stb. jogviszonyát) - vagy annak hiányát - igazolni tartozik.

(2) Határainkon túli (külföldi) magyar kutató abban az esetben nyújthat be pályázatot, ha kutatásait magyarországi tudományos intézményben (felsőoktatási intézményben, akadémiai kutatóintézetben, egyéb tudományos kutatóhelyen) kívánja végezni.

(3) A pályázat benyújtásának feltétele az intézményi fogadókészségről szóló nyilatkozat.

6. §

(1) A pályázó az ösztöndíjat nem veheti igénybe, ha azonos időszakra más hazai vagy külföldi ösztöndíjjal rendelkezik. A pályázó köteles nyilatkozni arról, hogy a pályázatával érintett időszakban más ösztöndíjjal rendelkezik-e.

(2) Ha az ösztöndíjat elnyert pályázó az ösztöndíjat az adott időszakban nem veszi igénybe, akkor az ösztöndíj elnyeréséhez ismételten pályáznia kell.

A pályázat

7. §

(1) Pályázat évenként - a pályázati kiírásban foglaltak szerint - nyújtható be. A pályázat meghirdetéséről a Kuratórium dönt, és azt az Akadémiai Értesítőben és a Művelődési Közlönyben teszi közzé, továbbá annak lehetőleg széles körben történő megismertetéséről más módon is gondoskodik. A pályázat eredményének közzététele hasonló módon történik.

(2) A pályázati kérelem fő részei a következők:

a) a pályázó személyének,

b) tudományos eredményeinek,

c) munkássága hatásának,

d) a tervezett kutatómunkának

tárgyilagos bemutatása.

(3) A pályázó személyének bemutatása érdekében pályázatához tudományos önéletrajzot nyújt be, mellékeli a felsőfokú iskolai végzettségéről, tudományos fokozatáról szóló okirat egyszerű másolatát, a munkaviszonyát (annak hiányát) igazoló iratot, továbbá legfeljebb három szakmai ajánlást. A kutatási feladat ellátására való alkalmasságot bárki tanúsíthatja ajánlásában. Előnyt élvez az a pályázó, akinek ajánlója tudományos fokozattal rendelkezik, illetőleg nemzetközileg mérhető tudományos teljesítménnyel rendelkező hazai vagy külföldi szaktekintély.

(4) A pályázó tudományos eredményeit pontos bibliográfiai adatokkal ellátva a következő csoportosításban mutatja be:

a) önálló könyv, könyvfejezet,

b) önálló szerzői teljesítménynek minősülő kritikai kiadás, forráskiadás, kommentár,

c) tanulmány,

d) cikk,

e) tankönyv, felsőoktatási jegyzet,

f) szabadalom vagy más értékelhető alkotás.

(5) A pályázó tudományos kutatói tevékenységének hatását a következő csoportosításban mutatja be:

a) munkásságának tudományos kritikai fogadtatása,

b) munkásságának mások által való idézettsége,

c) tudományos kutatói csoport, illetőleg program irányítása,

d) szerkesztőségi munka tudományos művek kiadásában,

e) tudományos testületekben tagság, tisztség,

f) tudományos díjak.

(6) A pályázó megjelöli azt a tudományterületet és tudományágat, amelynek körébe tartozik tervezett kutatómunkája. A tudományterületek és tudományágak felsorolását e szabályzat 1. sz. melléklete tartalmazza.

(7) A pályázó kutatási munkatervet nyújt be. Ebben ismerteti a tervezett kutatás előzményeit, a célkitűzést, bemutatja az alkalmazni kívánt módszereket és megjelöli a várható tudományos eredményeket, valamint az eredmények tudományos, illetőleg társadalmi hasznosíthatóságának jelentőségét.

(8) A pályázati kérelem részletes követelményeit a pályázati kiírás tartalmazza.

A pályázat benyújtása

8. §

(1) A pályázatot az erre a célra rendszeresített pályázati lap felhasználásával kell benyújtani.

(2) A pályázatot a kiírásban megjelölt határidőn belül lehet benyújtani. A késedelmesen benyújtott pályázatot a Kuratórium nem veszi figyelembe.

(3) A pályázatot a Kuratóriumnak címezve, a Magyar Tudományos Akadémia Doktori Tanácsa Titkárságához (a továbbiakban: Titkárság) kell benyújtani.

(4) A pályázó pályázati díjat fizet az MTA Doktori Tanácsa 10032000-01744208 számú számlájára és a befizetést igazoló iratot csatolja pályázatához. A pályázati díj mértékét a pályázati kiírás tartalmazza. A pályázati díj sem sikeres, sem sikertelen pályázás esetén nem fizethető vissza.

A pályázat elbírálása

9. §

(1) A pályázatról a Kuratórium - az általa felkért szakértői kollégiumok szakvéleménye alapján - dönt.

(2) A pályázatot elnyert kutatóval a Titkárság szerződést köt, és annak alapján az ösztöndíj folyósításáról gondoskodik.

Vizi E. Szilveszter, sk.

az MTA elnöke


<-- Vissza a 2004/1 szám tartalomjegyzékére
<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]