Magyar Tudomány, 2004/6 787. o.

Vélemény, vita

Bencze Gyula

KFKI Részecske és Magfizikai Kutató Intézet

MIT MÉRJÜNK ÉS HOGYAN?

Hozzászólás Papp Zoltán és Braun Tibor vitájához


Si tacuisses, philosophus mansisses.

Érdeklődéssel vegyes várakozással olvastam Papp Zoltán cikkét (MT 2004/2, 232-240.) a tudományos teljesítmény mérésének problémájáról, annál is inkább, mert a szerző tiszteletre méltó őszinteséggel jelenti ki: "Be kell vallanom, hogy nem ismerem a téma nemzetközi irodalmát. Saját - meglehetősen hiányos - ismereteim az utóbbi években magyarul (főként folyóiratokban) közölt írásokból, valamint gyakorlati tapasztalataimból származnak." A szerzőnek Braun Tiborral folytatott vitájához csak igen röviden, néhány apró, de lényeges ténnyel szeretnék hozzájárulni.

A kutatók között egyetértés alakult ki abban, hogy a tudományos teljesítmény értékelésére feltétlenül szükség van, ha az adófizetőket meg akarjuk győzni arról, hogy nem kidobott pénz a tudományt támogatni. A tudománymetria csupán eszköz ehhez az értékeléshez (nem erre találták ki), az értékelés alapelveit a kutatói közösségnek kell kidolgoznia. Ha tehát valaki elégedetlen az értékeléssel, nem a tudománymetriát kell hibáztatnia, hanem utána kell nézni, milyen szempontok alapján történik (történt) az értékelés. Az egyéni teljesítmény értékelésével Berényi Dénes akadémikus vezetésével egy külön akadémiai bizottság évekig foglalkozott. A bizottság hosszas megfontolásainak eredményét egy hazai folyóiratban tette közzé (Bencze et al., 1996). Az egyéni teljesítmény értékelésén kívül még értékelni lehet (és kell is) kutatócsoportok, nagyobb kutatói közösségeik, illetve kutatóintézetek teljesítményét is. Ebben az esetben természetesen az értékelés szempontjainak igazodnia kell a vizsgált struktúra alapvető jellemzőihez. Ezt a kérdést az Akadémiai Kutatóhelyek Tanácsa által kijelölt bizottság vizsgálta meg és dolgozott ki ajánlásokat. Ezek a megfontolások is hazai folyóiratban kerültek közlésre ugyancsak magyar nyelven (Bencze et al., 1997).

Ha Papp Zoltán vette volna a fáradságot, hogy (Debrecenben) felkeresi Berényi Dénes akadémikust, sok munkát takaríthatott volna meg, nem is beszélve az első kézből kapható releváns (és remélhetően megnyugtató) információról.

Irodalom

Bencze Gyula - Berényi Dénes - Tolnai Márton (1996): Az egyéni tudományos teljesítmény értékelésének problémái. Magyar Tudomány. 7, 862-869.

Bencze Gyula - Fazekas Károly - Makara Gábor (1997): Az akadémiai kutatóintézetek 1992-1995. évi felmérése: az értékelés alapelvei. Magyar Tudomány. 3, 323-328.


<-- Vissza a 2004/6 szám tartalomjegyzékére
<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]