Magyar Tudomány, 2004/6 788. o.

Vélemény, vita

Marton János

A biológiai (informatika) tudomány kandidátusa, könyvtárigazgató, SZTE ÁOK Könyvtár - marton @ celib.szote.u-szeged.hu

A tudomány és a metria


"Ki minek nem mestere,
hóhéra az annak."

(Magyar közmondás)

Papp Zoltán szerint visszásságok vannak a magyar hivatalos fórumok tudományértékelő tevékenységében (Magyar Tudomány. 2004. április, 532-533.). Sajnos, e nagyon is igaz véleményének kifejtésekor (M.T. 2004. február, 232-240.) felemás érveléssel előadott kifogásai olvastán könnyen arra a következtetésre juthatunk, hogy szerinte a tudománymetriai értékelés általában alkalmatlan e feladatra. Így következtetett Braun Tibor is, joggal számon kérve a kritikustól a deklaráltan nélkülözött alaposabb ismereteket.

Papp Zoltán kritikájának legtévesebb eleme talán a tudománymetriai értékelés statisztikai érvényességének mellőzése volt. Ha a statisztikusság nem kerülte volna el figyelmét, nem próbálta volna meg egyes (elképzelt) esetek konstruálásával általánosságban halomra dönteni a tudománymetriát. Mellesleg mintha ő maga is szívesebben válna szakszerű tudománymetriai értékelés tárgyává, mint hogy saját kollégái peer review bírálatának legyen kitéve. Idézzük: "az értékelő eseti bizottságokat az értékelendő kutató szakterületén jártas szakemberekből próbálják összeállítani (...) e bizottságok olyan, felsőbbségek által megállapított határszámok (közleményszám, IF-összeg, hivatkozásszám) alapján dolgoznak, amelyek a társszerzős közlemények esetén nem az egyéni részesedések összegére vonatkoznak (mindenki mindent teljes egészében megkap)".

Egy tudománymetriai szakértő sokkal több jogos kifogást is megfogalmazhatna. Itt tartva, milyen szakmai bíráló az, aki nemhogy szakmai bírálatot nem ad, hanem másoktól rátukmált és kritikátlanul elfogadott, nyers mérőszámok alapján értékel, azaz kétszeresen is lemond a szakértelemről. Igaz, a "mások" nem akárkik, hanem felsőbbségek...

Kedves Braun Tibor, kedves Papp Zoltán! Önök egy táborban vannak követelésüket illetően: legyen szakszerű az, aminek szakszerűnek kell lenni. Már csak a felsőbbségeknek kell jobb belátásra jutni, netán arra a felismerésre, hogy szükségtelen magukra venni a tudománymetriai hályogkovács szerepét. (Felsőbbség alatt az összes, "hivatalból" tudománymetriai adatokat bekérő, illetve azokkal szakértők alkalmazása nélkül, kénye-kedve szerint operáló hatóságot, testületet, intézményt értem.)


<-- Vissza a 2004/6 szám tartalomjegyzékére
<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]