Magyar Tudomány, 2004/3 319. o.

Őssejtek

Kopper László

az orvostudomány doktora, egyetemi tanár

Hajdú Melinda

PhD-hallgató, Semmelweis Egyetem, I. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet

Tumorőssejtek


Őssejtek és daganatsejtek

A humán fötális szövetekből olyan embrionális őssejteket lehet izolálni, amelyek különböző - mindhárom embrionális csíralemezben található - differenciált sejttípus kialakítására képesek (Thomson et al., 1998). Ennek felismerése teremtette meg a szövet- vagy szervgyártás gondolatát, számos etikai problémával együtt. Mérföldkövet jelentett annak igazolása, hogy a már differenciált szövetekben található ún. szomatikus, vagy felnőtt őssejtek plasztikusak, azaz nemcsak egy sejtvonal képzésére kötelezték el magukat, hanem olyan sejtek is differenciálódhatnak belőlük, amelyek adott őssejt eredeti szövetében nem fordultak elő. Ez a transzdifferenciálódás (például csontvelői őssejtből májsejt, vesesejt, szívizomsejt, idegsejt stb. kialakulása) (Alison et al., 2003; Eglitis et al., 1997; Orlic et al., 2001) az eredetitől eltérő mikrokörnyezetben történik, amikor az új környezet hatására olyan genetikai program aktiválódik, amely a származási helyen nem működött. Az új környezetet részben az itt levő sejtek (például sztrómasejtek) által termelt, részben a sejtek közötti mátrixban található növekedési és/vagy differenciálódási faktorok jelentik elsősorban. Az ezekkel kialakuló kapcsolat határozza meg az őssejtben kialakuló programot, amely transzkripciós faktorokon keresztül hozza meg a sejt döntését - az őssejtek esetében az elhatározást a proliferáció és differenciáció felé (Preston et al., 2003).

Az őssejtek két alapvető tulajdonsággal rendelkeznek: egyrészt képesek megújítani önmagukat, másrészt képesek bizonyos sejttípusok vagy sejttípus kialakítására. A többes szám nem véletlen, hiszen a differenciálódási képesség lehet totipotens (a megtermékenyített petesejt, a zigóta képes létrehozni az embriót és a placenta trofoblasztjait), pluripotens (a csíralemezek majd minden sejtjét), multipotens (bizonyos lokalizációban több sejttípust) és unipotens (egy sejttípust). Az említett képességek például aszimmetrikus osztódás révén egy őssejtet és egy differenciálódásra elkötelezett sejtet eredményeznek, fenntartva így adott szövet egyensúlyát. (Persze az is elképzelhető, hogy két őssejt vagy két differenciált sejt keletkezzen.) Őssejt valószínűleg minden szervben található, talán a szív kivételével. A legtöbb szövetben az összes sejt egy-két százalékát jelentik.

A daganatokkal kapcsolatban már évtizedekkel ezelőtt felvetődött az őssejtkérdés. Megfigyelték, hogy: a.) az őssejtek és a tumorsejtek hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek korlátlan proliferációs és szövetspecifikus differenciációs képességük tekintetében; b.) a kolóniaképző (klonogén) potenciál, az önmegújító képesség és a differenciálódási képesség a tumorsejtek csak egy meghatározott populációjának jellemzője; és c.) néhány daganatos sejtben terminális differenciációt - azaz a proliferációs képesség elvesztését - lehetett előidézni természetes differenciációs faktorokkal vagy exogén vegyületekkel. Az 1970-es években a vizsgálati rendszereket, zömmel a normális vérképző (hemopoetikus) őssejtek módszertanát felhasználva, az ún. klonogén esszék (stem cell assay) - in vitro: például agar-kolónia teszt, in vivo: lépkolónia-teszt, tüdőkolónia-teszt - jelentették, amelyekkel azt vizsgálták, hogy a daganatsejtek hányad része képes új daganatsejtcsoport, daganatsejtkolónia kialakítására. Ezek a módszerek később összefonódtak a metasztáziskutatással is, hiszen például az intravénásan adott daganatsejtek által létrehozott tüdőmetasztázisok (mesterséges metasztázisok) a klónképző képességet és a metasztatizáló képességet egyaránt jelezték. E két jelenség közötti kapcsolat nyilvánvalóan feltételezhető, ám a kísérletek ezen a szinten meg is rekedtek.

Hosszúra nyúlna az őssejt és a metasztatizáló sejt közötti hasonlóság elemzése. Kulcskérdés mindkét esetben a mikrokörnyezet meghatározó szerepe, gondoljunk például a szervspecifikus metasztázisok problémájára. Különösen kérdésessé tette a klonogenitási/metasztatizálási vizsgálatokat annak felismerése, hogy a daganatsejtek vagy a célszerv (vagy az egész szervezet) manipulálásával, azaz a környezet megváltoztatásával (például besugárzás, immunszuppresszió, citotoxikus károsítás) a klónképző/metasztázisképző képesség is módosítható. A rengeteg in vitro és in vivo kísérlet ellenére a tumorban az őssejtek jelenléte ma is nyitott kérdés.

A normális őssejtek és a daganatsejtek közötti kapcsolatot elsősorban három szempontból vizsgálhatjuk:

a.) mennyiben hasonló vagy eltérő az őssejtek és a daganatsejtek önmegújító képességének szabályozása;

b.) keletkeznek-e daganatsejtek őssejtekből;

c.) léteznek-e daganatos őssejtek?

Az önmegújító képesség szabályozása

Az őssejtek szabályozottan újulnak meg és szolgálnak a differenciált sejtek forrásául, biztosítva az adott igények között az adott szövet szerkezetéhez és funkciójához szükséges sejtmennyiséget. Az őssejtek azonban nem egyformák. A csontvelőben számos őssejttípus található (hosszú életű hemopoetikus őssejt, rövid életű hemopoetikus őssejt, multipotens progenitorsejtek), amelyek lépcsőzetesen egyre kevesebb sejttípus kialakulásáért felelősek, egyben - ahogy nevük is jelzi - az élettartamuk is eltérő. Bár a különböző őssejtek fenotípusát elég jól ismerjük, a szabályozásukról keveset tudunk.

Mivel a daganatsejtek is rendelkeznek önmegújító képességgel, ezért valószínű, hogy ennek szabályozása hasonló az őssejtekéhez. A végtelenített önmegújító képességet (halhatatlanságot, immortalizációt) számos, eddig csak részleteiben ismert mechanizmus biztosítja. Az egyik a telomeráz aktivitása, amely meggátolja a kromoszómák osztódások során bekövetkező rövidülését és a kritikus hossz elérése után a sejt pusztulását. Ilyen vagy hasonló mechanizmus elengedhetetlen az őssejtek számára, de a daganatok kialakulásában is fontos szerephez juthat. Valóban, a daganatok jelentős részében magas telomeráz aktivitást lehet kimutatni. (Ez természetesen általánosítás, hiszen - sajnos nagyon ritkán - előfordulhat, hogy a daganatsejtek nem növekednek tovább, hanem differenciálódnak, sőt a daganat spontán visszafejlődhet. Igaz, utóbbinak lehet egészen más oka is, például a vérellátás elégtelensége.) A másik fontos szabályozási lépés a túlélés biztosítására az apoptózis gátlása, különösen azokban a sejtrendszerekben, amelyekben a keletkezett sejtek túlélési jelek nélkül elpusztulnak (mint például a limfoid rendszer). Ebből a szempontból példa a BCL-2 túltermelése, amit számos - közöttük igen sok szolid - daganatban megfigyeltek. (Elsők között a follikuláris limfómákban, a t:14,18 transzlokáció következtében írták le.) Kiderült, hogy a magas BCL-2 expresszió a hemopoetikus őssejtek számát is növeli (Domen et al., 2000). Ma már tudjuk, hogy a különböző sejtekben igen sokféle antiapoptotikus stratégia érvényesülhet, amelynek csak egyik - bár igen fontos - tagja a BCL-2 és rokonsága. Az apoptózis gátlása a szabályozás szintjén szorosan összekapcsolódik a sejt túlélését meghatározó programmal, a különböző túlélési tényezőkkel (például AKT). Ezek túltermelése éppen az apoptózis gátlásán keresztül vezethet adott sejt és leszármazottainak halhatatlansághoz, akkor is, ha ez a sejt normális körülmények között ezt a képességét elvesztette (volna). Nem kétséges, hogy túlélési jelekre a normális őssejteknek is szükségük van.

A daganatok keletkezésével kapcsolatba hozott más jelutak is szerepet játszhatnak az őssejtek szabályozásában: például a Notch, a Sonic hedgehog (SHH) és a WNT jelutak (Reya et al., 2001). Feltételezik, hogy ezek hibái (mutációi) számos daganat kialakulásában szerepet játszanak. E jelutak jelentősége a hemopoetikus őssejtek önmegújításában bizonyítottnak tekinthető, sőt egyre több adat szól amellett, hogy más sejttípusok őssejtjeit is szabályozzák. Egy nemrégiben felfedezett protoonkogénről, a Bmi-1-ről pedig kimutatták, hogy működése éppúgy szükséges a normális hematopoetikus őssejtek proliferációjához, mint a proliferáló leukémiás sejtkészlet fenntartásához (Lessard et al., 2003).

Ezen említett jelátviteli utak (Notch, Hedgehog, WNT) az evolúció során nagymértékben konzerválódott mechanizmusoknak tekinthetők. Alsóbbrendű élőlényekben (Drosophila, C. elegans) - itt fedezték fel őket - a morfogenezist befolyásolják. Emlősökben a fejlődés különböző stádiumaiban levő sejtalakok proliferációját és differenciációját szabályozzák, biztosítva az egyensúlyt az őssejtek és a progenitor sejtek, illetve az érett alakok között. (Természetesen arról nincs szó, hogy más jelutak ne működnének, csak éppen ezeket előszeretettel hozzák kapcsolatba az őssejtekkel.)

WNT-jelút. Fontos tényező a sejt sorsának szabályozásában. A sejtfelszínről a sejtmagba szállítja a jeleket, ehhez b-kateninre van szüksége. Ha nincs megfelelő jel (például hiányzik a ligand vagy a receptor), akkor egy komplex (axin, APC - adenomatosus polyposus coli gén terméke, és a glikogén szintáz kináz 3 b együttese) lebontásra ítéli a b-katenint. A WNT-jel jelenlétében ez a komplex inaktiválódik, a b-katenin bejut a sejtmagba, és egy DNS-hez kötődő fehérje segítségével aktiválja a megfelelő célgéneket. A WNT-b-katenin út hibáit számos daganat esetében a kialakulás és/vagy a progresszió szempontjából fontos tényezőnek tartják. Például transzgén egerek epidermális őssejtjeiben mutatták ki, hogy a WNT-jelút folyamatos aktiválása daganat kialakulásához vezethet. A b-katenin egyik partnerfehérjéjének, a TCF-4-nek (T-cell factor-4) aktiválását a vastagbélrák keletkezéséhez vezető szabályozási zavar korai eseményének tekinthetjük. A TCF-4-et kódoló TCF712 gén hiányában nem sikerül fenntartani a bolyhokat "tápláló" kripták proliferatív kompartmentjét, ami azt jelenti, hogy a TCF-4 a normál bélben részt vesz a kriptában levő őssejtek működésének szabályozásában.

Notch-jelút. A Notch-családba négy sejtfelszíni receptor és legalább öt sejtfelszíni ligand tartozik. A ligand bekötődésekor a receptor proteolitikusan hasad, és az intracelluláris domén a sejtmagba transzlokálódik. Ott a CBF-1 (C-Promoter Binding Factor-1) fehérjével komplexet képezve transzkripciós aktivátorként működik. Legismertebb célgénjei a HES-családba tartoznak (Hairy/Enhancer of Split). A HES-gének által kódolt fehérjék olyan bázikus helix-loop-helix transzkripciós faktorok átíródását gátolják, amelyek a sejtek differenciálódását szabályozzák. A Notch-jel részt vesz abban a döntésben, hogy a progenitor sejtek mekkora része kötelezze el magát egy megadott fejlődési irányba és mekkora része maradjon elkötelezetlen, egyben alkalmas arra, hogy különböző sejttípusok differenciálódjanak belőle (Kojika et al., 2001). Szerepe van a neurális őssejtkészlet szabályozásában (Preston et al., 2003). A hematopoetikus rendszer különböző fejlődési stádiumban lévő sejtjén megtalálhatók a Notch-receptorok és -ligandok, befolyásolva többek között a hematopoetikus őssejtkészlet fenntartását és a T lymphocyták differenciálódását. A Notch-rendszer kóros működése - eddigi ismereteink szerint - T sejtes leukémiák és emlőtumorok kialakulásáért lehet felelős (Kojika et al., 2001).

Hedgehog-jelút. A Hedgehog jelátviteli út az ontogenezis során a korai mesoderma fejlődéséért felelős. Az utat a molekula aktiválhatja sejt-sejt kapcsolat révén és szolubilis ligandként is. Receptora a Ptc (Patched), amelyhez valószínűleg az Smo (Smoothed) fehérje is kapcsolódik. Ligand hiányában a Ptc a Smo-t gátolja, míg ligandkötéskor ez a gátlás megszűnik. A Smo aktivációja olyan folyamatokat indít el, amelyek során a Gli családba tartozó transzkripciós faktorok aktiválódnak, és a Ptc, a WNT, valamint a Noggin - a TGF-b szupercsaládba tartozó BMP-4 (bone morphogenetic protein) gátló fehérjéje - transzkripcióját módosítják (Bhardwaj et al., 2001). Emlősökben a Sonic hedgehog a BMP-4 molekulán keresztül a primitív hematopoetikus sejtek proliferációját szabályozza (Bhardwaj et al., 2001). A jelátviteli út hibája medulloblastoma és basalsejtes carcinoma patogenetikai tényezője lehet.

Fentiek arra szolgáltatnak példákat, hogy az őssejtek és a daganatsejtek döntéseiben hasonló szabályozási elemek vehetnek részt. Mindez persze csak nagyon indirekt bizonyíték arra, hogy a daganatsejtek és az őssejtek igen közeli "rokonok" lennének.

Daganatsejtek őssejtekből

Ha a szabályozásban találhatunk közös utakat, és ezeknek az utaknak a hibája a daganatkialakulásban a felhalmozódó génhibák között fontos tényező lehet, akkor felvetődik a kérdés: nem az őssejtekből alakulnak-e ki a daganatok? Az egyik érv az igenlő válasz mellett az, hogy az őssejtek már rendelkeznek az önmegújítás képességével, így valószínűleg "egyszerűbb" ezt a képességet megtartani, mint egy már differenciált sejtben a halhatatlanság programját újra aktiválni. A másik érv szerint az őssejtek sokkal hosszabb életűek, mint a differenciált sejtek, ezért sokkal könnyebben "gyűjtik össze" - sokszor éveken vagy évtizedeken keresztül tartó expozíció során - a szabályozás csődjéhez vezető génhibákat. Nem kizárható természetesen, hogy a korlátozottabb képességű progenitorsejtek a karcinogenezis célsejtjei, de ebben az esetben a szabályozóutak aktiválásával meg kell szerezniük az őssejtekhez hasonló önmegújító képességüket, bár ezt - génhiba formájában - örökül is kaphatják az őssejtektől.

A vérképző rendszerben mindkét lehetőségre van példa, arra is, hogy az őssejt, és arra is, hogy a progenitorsejt a daganatkeletkezés célpontja.

Az AML egyik gyakori kromoszóma-rendellenessége a t:8,21, amelynek eredményeként a leukémiás sejtekben AML1-ETO fehérjék jelennek meg. Remisszióban levő beteg normális csontvelői hemopoetikus őssejtjeiben is ki tudták mutatni ezt a génhibát. Sem ezek az őssejtek, sem leszármazottjaik nem voltak leukémiásak, és in vitro normális mieloeritroid sejtekké differenciálódtak (Miyamoto et al., 2000). Ez azt is jelentheti, hogy a normális őssejtek már rendelkeztek ezzel a mutációval, de további mutációkra volt szükség a leukémia kialakulásához. Ebben a vizsgálatban a normális hemopoetikus őssejtek fenotípusa CD34+CD38-Thy-1+ volt, míg a leukémiás blasztoké CD34+ CD38-Thy-1-. Eszerint a leukémiás transzformáció vagy a Thy-1- progenitorsejtek után történt, vagy az őssejtek vesztették el Thy-1 expresszáló képességüket.

A génhibák progenitorsejtben való felhalmozódására példa az a kísérlet, amelynek során a myeloid progenitorsejtek expresszióját befolyásolták hMRP-8 promoterrel. Ha ezekben a transzgén egerekben a BCL-2 fokozott expresszióját idézték elő, akkor hasonló kórkép alakult ki, mint a krónikus myelomocitás leukémia, de akut leukémia nem. Ha viszont ehhez a FAS expresszió elégtelensége is társult (azaz mindkét apoptózisút hibássá vált, s ezért a sejtek nem tudtak elpusztulni), az egerek 15 %-ában AML alakult ki (Traver et al., 1998). (A 15 % kétségtelenül bizonyító erejű, ám azt nem tudjuk, hogy a fennmaradó 85 %-ban milyen további változások vezetnének AML-hez. Mindebből még azt a következtetést is levonhatjuk, hogy a molekuláris eseményeket illetően egyre több adattal rendelkezünk; a sejtszintű válaszról, kölcsönhatásaikról, az ennek nyomán - akár in vitro is - kialakuló heterogenitásról még keveset tudunk.)

Ebbe a kérdéskörbe tartozhat például a metaplázia jelensége is, amely rendszerint krónikus szövetkárosítás és regeneráció következménye, és a differenciálódás programjának megváltozását jelenti. Feltételezhető, hogy ez a változás a megváltozott környezeti tényezők hatására az adott szövetet vagy sejttípust fenntartó őssejtekben jön létre. A programváltást előidéző károsító tényezők (ilyen például a dohányzás a légutakban: a csillószőrös hengerhámsejtek helyett laphámsejtek differenciálódnak) az őssejtekben további génhibákat indukálva vezetnek a daganatsejtek megjelenéséhez.

Daganatőssejtek

A daganatot olyan abnormis szövetnek tekinthetjük, amely egy sejtből és leszármazottaiból alakul ki a génhibák folyamatos felhalmozódása és különböző epigenetikai változások következtében. Ez a szövet különböző differenciáltságot mutató, fenotípusosan heterogén sejtekből áll. (Persze a heterogenitás mindig attól függ, hogy milyen paraméterek szempontjából vizsgáljuk.) Míg azonban a normális őssejtekben szabályos az organogenezis programja, ez a daganatsejtekben hibás. Ennek ellenére a hasonlóság felveti azt a kérdést, hogy a daganatban minden sejt rendelkezik-e a "szövetet létrehozó" képességgel vagy nem, azaz vannak-e daganatos őssejtek vagy nincsenek. (Itt most nem említjük a daganatok progresszióját meghatározó olyan tényezőket, amelyek alapvetően befolyásolják a beteg sorsát, és amelyekkel kapcsolatban hasonló kérdéseket lehet feltenni: például minden daganatsejt alkalmas-e metasztázisok létrehozására, vagy csak bizonyosak, és ha az utóbbi az igaz, akkor milyen geno- és/vagy fenotípusos változások biztosítják ezt a képességet. A tárgynál maradva: őssejtek-e a metasztázisokat létrehozó sejtek?)

Egér myeloma multiplex és leukémiasejtekkel kapcsolatban figyelték meg először azt, hogy in vitro a rosszindulatú sejteknek csak egy kis része (1:10000-1:100) képes nagyfokú proliferációra, azaz lágy agarban kolóniaképzésre. Az in vivo vizsgálatok is azt mutatták, hogy a transzplantált leukémiás sejteknek csak egy-négy százaléka hoz létre lépkolóniát (Reya et al., 2001). Ennek a jelenségnek természetesen két magyarázata lehet: vagy az összes daganatsejt rendelkezik tumort létrehozó képességgel, de adott körülmények között (agarban, lépben) ez a tulajdonság csak a sejtek bizonyos részében jelenik meg, vagy pedig a daganatos sejteknek csak meghatározott hányada rendelkezik korlátlan proliferációs potenciállal.

Humán AML esetében azt találták, hogy a leukémiás sejtek között valóban létezik valamilyen hierarchia. Kimutatták, hogy az immunhiányos NOD/SCID (non-obese diabetic/severe combined immunodeficient) egerekbe transzplantált humán AML-sejteknek csak a CD34+CD38- populációja képes a betegséget átvinni a recipiensekbe. A következtetés: ebben az AML-sejteknek mindössze 0,2 %-át alkotó populációban halmozódnak fel a leukémiát "létrehozni" képes sejtek (Reya et al., 2001).

A hemopoetikus eredetűekhez hasonlóan a szolid tumorok is heterogének, és sejtjeik klónképző képessége ugyancsak alacsony. Erre vonatkozóan ugyancsak rengeteg "klasszikus" adattal rendelkezünk. Ebben az esetben - in vivo vizsgálatok esetén - a heterogenitás azonban nemcsak a daganatsejtek közötti fenotípusos különbözőségeket jelenti, hanem azt is, hogy a daganatban a daganatsejtek mellett stromasejtek is jelen vannak, sokszor elég nagy számban. Egy újabb kísérlet során emlőrákos szövetekben sikerült egy olyan sejtpopulációt elkülöníteni, amelyben feldúsulnak a tumorképzésre képes sejtek. A daganatszövetből többféle fejlődési vonalra jellemző markerek segítségével eltávolították a normális sejteket, majd a visszamaradt sejteket fenotipizálták CD44, CD24 (adhéziós molekulák), B38.1 (emlő- és ováriumrákokra specifikus marker) és ESA (17-1A, epitel-specifikus antigén, adhéziós molekula) segítségével, a különböző fenotípusú sejteket pedig NOD/SCID egerekbe oltották. Tumorképzésre csak a populáció két százalékát kitevő ESA+CD44+CD24- sejtek voltak képesek. Ezek a sejtek több passzázs után sem vesztették el tumorigén képességüket, az átoltás után létrejött daganat fenotípusos heterogenitása pedig az eredeti tumorhoz volt hasonló. Az ettől eltérő fenotípusú sejtek elenyészően kis százalékban tudtak daganatot létrehozni a recipiensekben. A tumorigén potenciállal rendelkező és nem rendelkező sejtek morfológiai alapon nem voltak elkülöníthetők (Dick, 2003).

Az őssejtek a daganatterápia területén is ígéretes lehetőségeket rejtenek magukban, amelyeket talán hasznosíthatunk a jövőben. Károsodott sejteket, szöveteket lehetne velük pótolni - ahogy azt a vérképző elemek esetében már régóta teszik a hematopoetikus őssejtátültetéssel -, de fel lehetne használni őket arra is, hogy a tumorba anyagot juttassanak, legyen az citotoxikus gyógyszer vagy a daganatsejtekre ható, génterápiával modulált termék. A neurális őssejtek esetében figyelték meg, hogy kiterjedt migrációs képességgel rendelkeznek. Állatkísérletekben ezek az őssejtek a nagy malignitású agydaganat, a glioblastoma multiforme köré vándorolnak a normál szöveteken keresztül, és ott stabilan expresszálják a bevitt transzgén terméket.

Valószínű, hogy a tumorőssejtek létére csak olyan kísérleti rendszerek szolgáltathatnak meggyőző bizonyítékot, amelyek az egyes sejtek szintjén képesek vizsgálni a tumorképző képességet. Ez egyelőre nehéz feladatnak tűnik, de a normális őssejtek geno- és fenotípusának egyre jobb megismerése reményekre jogosít a daganatok tekintetében is. Ezt a kérdést azért is el kellene dönteni, mert alapvetően befolyásolhatja a daganatok kezelését. Ha ugyanis léteznek daganatos őssejtek, akkor csupán ezeket kell kiirtani, hisz a többi daganatsejt korlátozott proliferációs képességgel, élettartammal rendelkezik. A probléma "csak az", hogy a daganat progressziója során őssejtképességekkel rendelkező sejtek állandóan keletkezhetnek, ezek azonosítása, de főként kialakulásuk megakadályozása nem kis kihívás. A terápiának azt is figyelembe kellene vennie, hogy az őssejtfunkcióhoz megfelelő mikrokörnyezetre van szükség, így ennek megváltoztatása, a daganatsejtek számára előnytelen "talaj" biztosítása (gondoljunk Stephen Paget elméletére: seed and soil) a daganatnövekedés gátja lehet.


Kulcsszavak: őssejt, tumor


1. ábra * A Notch, a Sonic hedgehog és a WNT jelátviteli utak. Ezek a mechanizmusok fontos szerepet játszanak az őssejt-proliferáció, a differenciáció során. Ha a jelátviteli utak szabályozása felborul, a daganatkeletkezés tényezői lehetnek. (Shh - Sonic hedgehog; CBF-1 - C-Promoter Binding Factor; HES-1 - Hairy/Enhancer of Split-1; Ptc - Patched; Smo - Smoothed; Gli - Gli transzkripciós faktorok, Fzd - Frizzled, a WNT receptora; LRP - low density lipoprotein receptor-related protein; GSK3b - glikogénszintáz-kináz 3 b; b-cat. - b-catenin; LEF - lymphocyte enhancer-binding factor; TCF - T-cell factor.)


Irodalom

Alison, M. R. Poulsom, R. Jeffery, R., Dhillon A. P. Quaglia, A. Jacob, J., Novelli, M. Prentice G. Williamson J. - Wright N. A. (2000): Hepatocytes from Non-hepatic Adult Stem Cells. Nature 406, 257

Bhardwaj, G., Murdoch, B., Wu, D., Baker, D. P.-., Williams, K. P., Chadwick, K. Ling, L. E. Karanu, F. N. Bhatia, M. (2001): Sonic Hedgehog Induces the Proliferation of Primitive Human Hematopoietic Cells via BMP Regulation.Nature Immunology. 2, 172-180

Dick, E. (2003) Breast Cancer Stem Cells Revealed. Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA. 100, 3547-3549

Domen, Jos - Weissman I. L. (2000): Hematopoietic Stem Cells Need Two Signals to Prevent Apoptosis; BCL-2 Can Provide One of These, Kit/C-Kit Signaling the Other. Journal of Experimental Medicine. 192, 1707-1718

Eglitis, M. A. - Mezey Éva (1997): Hematopoietic Cells Differentiate into Both Microglia and Macroglia in the Brains of Adult Mice. Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA. 94, 4080-4085

Hitoshi, S. Alexson, T. Tropepe, V. Donoviel, D. Elia, A. J. Nye, J. S. Conlon, R. A. Mak, T. W. Bernstein, A. Kooy D. (2002): Notch Pathway Molecules Are Essential for the Maintenance, But Not the Generation, of Mammalian Neural Stem Cells. Genes and Development. 16, 846-858

Kojika, S. Griffin, J. D. (2001) Notch Receptors and Hematopoiesis. Experimental Hematology. 29, 1041-1052

Lessard, . Sauvageau, Guy (2003): Bmi-1 Determines the Proliferative Capacity of Normal and Leukaemic Stem Cells. Nature 423, 255-260

Miyamoto, T. Weissman, I. L. Akashi, Koichi (2000): AML1/ETO Expressing Nonleukemic Stem Cells in Acute Myelogenous Leukemia With 8;21 Chromosomal Translocation. Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA 97, 7521-7526

Orlic, D., Kajsturo, J., Chimenti, S., Jakoniuk, I., Anderson, S. M., Li, B., Pickel, J. - Mckay, R., Nadal-Ginard, B., Bodine, D. M., Leri, A. And Anversa, P. (2001): Bone Marrow Cells Regenerate Infarcted Myocardium. Nature 410, 701-704

Preston, S. L., Alison, M. R., Forbes, S. J., Direzke, N. C., Poulsom, R. Wright, N. A.(2003): The New Stem Cell Biology: Something for Everyone. Journal of Clinical Pathology - Molecular Pathology. 56, 86-96

Reya, T., Morrison, S. J., Clarke, M. F. - Weissman, I. L. (2001): Stem Cells, Cancer, and Cancer Stem Cells. Nature 414, 105-111

Spradling, A., Drummond-Barbosa, D. Kai, Toshie (2001): Stem Cells Find Their Niche. Nature 414, 98-104

Thomson, J. A., Itskovitz-Eldor, J., Shapiro, S. S., Waknitz, M. A., Swiergiel, J. J., Marshall, V. S. - Andjones, J. M. (1998): Embryonic Stem Cell Lines Derived from Human Blastocysts. Science 282, 1145-1147

Traver, D., Akashi, K., Weissman, I. L. Lagasse, E. (1998): Mice Defective in Two Apoptosis Pathways in the Myeloid Lineage Develop Acute Myeloblastic Leukemia. Immunity 9, 47-57


<-- Vissza a 2004/3 szám tartalomjegyzékére
<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]