Magyar Tudomány, 2006/4 504. o.

Kitekintés



A Plútó holdjai


A Hubble-űrteleszkóp felvételein két, eddig ismeretlen kis holdat fedeztek fel a Plútó bolygó körül. A felvételek olyan jó felbontá­súak, hogy akár egy 25 km átmérőjű objek­tumot is észlelhettek volna. A Plútó nagy holdja, a Charon 1978 óta ismert, átmérője 1200 kilométer, valamivel több mint a fele a Plútóénak. Nincs még egy hold a Naprend­szerben, amelyik ilyen nagy lenne bolygójá­hoz viszonyítva. A Plútó és a Charon kettős rendszert alkotnak, közös tömegközéppont­juk körül keringenek, a tömegközéppont a Plútón kívül, de a felszínéhez közel esik. Most kiderült, hogy a rendszernek négy eleme van. Az új, egyelőre névtelen holdak átmérője 60 illetve 50 kilométer. Körpályán keringe­nek, ugyanabban a síkban, mint a Charon, egyikük keringési ideje 38, a másiké 25 nap. Pályasugara csaknem teljes rezonanciában van a Charon pályaadataival, a Charon tizen­két keringése alatt az egyik hold kettő, a má­sik csaknem három keringést végez. Ebből arra következtetnek, hogy a holdak nem befogással kerülhettek a Plútóhoz, a Plútó vagy a Charon nem lett volna képes befogni és rezonanciába kényszeríteni egy, a köze­lébe került égitestet. Az a legvalószínűbb, hogy a Charon és a két kis hold a Plútó „gyer­mekei”, a bolygóból szakadtak ki valamilyen nagy test becsapódásának következtében. A kiszakított anyagból állhattak össze ezek és esetleg további, még ismeretlen holdak.

A Neptunuszon túli tartományban, a Kui­per-övben keringő jeges égitestek egyötö­dénél fedeztek fel eddig holdakat, vagy mu­tatták ki, hogy kettős rendszerhez tartoznak. Kisebb testek felismerésére, finomabb rész­letek feltárására egyelőre nem képes a meg­figyelési technika. A Plútó négyelemes rend­szeréből azonban arra következtetnek, hogy hasonló rendszerek sokasága létezhet a Kui­per-övben. Valószínűleg gyakoriak a gyűrűk is a Kuiper-öv testei körül.

Január 19-én a NASA sikeresen pályára állította a New Horizons űrszondát. A szonda közel ötmilliárd kilométer megtétele után, 2015. július 14-én tízezer kilométerre meg­közelíti a Plútót. Az űrszonda kamerája 5-600 méter felbontású felvételeket készíthet majd az új holdakról.

Binzel, Richard P.: Pluto’s Expanding Brood. Nature. 23 February 2006, 439 924–925.

Weaver, Hal A. et al.: Discovery of Two New Satellites of Pluto. Nature. (23 February 2006, 439, 943–945.

Stern, S. Alan et al.: A Giant Impact Origin for Pluto’s Small Moons and Satellite Multiplicity in the Kuiper Belt. Nature. 23 February 2006, 439, 946–948.

J. L.





Uránusz: új holdak, új gyűrűk


A Jupiter, a Szaturnusz, az Uránusz és a Nep­tunusz bolygókat gyűrűrendszer veszi körül, a gyűrűk közelében kis holdak keringenek. A bolygótól távolabb nagy holdak keringe­nek, legkívül pedig más pályasíkban, excent­rikus pályán további holdak mozognak. Ez az egyszerű kép bonyolultabbá vált, miután új holdakat és új gyűrűket fedeztek fel az Uránusz körül a Hubble-űrteleszkóp felvé­telein. A korábban megismert, a gyűrűrend­szerben mozgó holdakról már régebben ki­mutatták, hogy ez a rendszer nem stabil: a Desdemona hold 4-100 millió éven belül összeütközhet a Cressidával vagy a Juliettel. Az új holdak és gyűrűk az eddig megismert gyűrűrendszeren kívül, de a nagy, klasszikus holdak pályáján belül helyezkednek el. Az egyik új hold, a Mab, egy porgyűrűben mo­zog, kétszer olyan távol a bolygótól, mint a fő gyűrűk. A másik új hold, a Cupid, a már ismert Belinda közelében mozog. A másik, most felfedezett új gyűrű két ismert hold, Portia és Rosalind pályája között helyezkedik el, ennek a gyűrűnek a közelében nem talál­tak holdat. A gyűrűk és holdak sűrűn helyez­kednek el, egymáshoz csatolva alkotnak rendszert, a változások gyorsak, valószínűleg az egész dinamikus rendszer instabil. A Portia holdcsoport testeinek pályája alig több mint egy évtized alatt kimutathatóan megválto­zott a holdak egymásra hatásának következ­tében. A hold és gyűrűrendszer viszonylag fiatal, fejlődésben van, kaotikus változások zajlanak tíz–tízmillió éves időskálán.

Murray, Carl D.: Ringing the Changes. Science. 17 February 2006, 311, 961-962.

Showalter, Mark R. – Lissauer, Jack. J.: The Second Ring-Moon system of Uranus: Discovery and Dynamics. Science. 17 February 2006, 311, 973-977.

J. L.




Fogy az Antarktisz jege


Első ízben sikerült az Antarktisz egészére vonatkozóan meghatározni a jégtömeg időbeli változását. A korábbi becsléseket kü­lönböző, esetenként bizonytalan mérésekre alapozták, nem volt olyan módszer, amellyel a teljes sarki jégtakaró változásait egészében mérni lehetett volna. Az amerikai és német együttműködésben épített, 2002-ben fellőtt két GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) műhold kötelékben repül. A két műhold közti távolság változásából szá­molják ki a Föld gravitációs terének a tömeg­eloszlásában beálló regionális változásokból eredő módosulását. A két műhold között 220 kilométer a távolság, ennek mikrométernyi megváltozását is mérni tudják. 2002. április és 2005. augusztus között 152 (plusz-mínusz 80) köbkilométerrel csökkent évente az An­tarktisz jégtakarója. Ennek következtében évente 0,4 milliméterrel emelkedett a tenge­rek szintje. A tengerszint más okokból is emelkedett, a teljes emelkedés 13 %-a ve­zethető vissza az antarktiszi jég megolvadá­sára. A jégtömeg csökkenése túlnyomóan az Antarktisz nyugati részén következett be. A GRACE adatait a NASA radarral felszerelt, a felszín magasságának kis megváltozásait kimutatni képes műholdjainak adataival összevetve pontosan be lehet határolni a változásokat.

NASA News. 06-085, 2 March 2006

J. L.





A Föld őstörténete és a vasmeteoritok


Meteoritokról gyűjtött geokémiai adatok és számítógépes szimulációk alapján úgy vélik, hogy a kisbolygóövezetből a Földre érkező vasmeteoritok eredetileg nem a kisbolygó övezetben formálódtak. Szülőhelyük való­színűleg a Naphoz több száz millió kilomé­terrel közelebb, abban a tartományban lehe­tett, ahol ma a Föld kering. A vasmeteoritok olyan bolygókezdemények darabjai, ame­lyeknek a magja valamikor megolvadt, a fé­mek különváltak és lesüllyedtek az olvadt magba. A meteoritok izotóp összetétele arra mutat, hogy a Naprendszer történetének meglepően korai szakaszában keletkeztek, a korai szakaszban viszont csak a Nap­rend­szer belső régióiban születhettek. A bolygó­kezdemények gyakran összeütköztek egy­mással, a törmelék kifelé repült, így kerültek a vasmeteoritok a kisbolygóövezetbe, onnan térnek vissza milliárd évekkel később a belső tartományokba. A korábbi állásponttól elté­rően a Föld kialakulásában tehát nemcsak a kondrit meteoritok, hanem a vasmeteoritok anyaga is szerepet játszott. Egyes vasmeteo­ritok anyaga máig őrizhet ahhoz hasonló ősi anyagot, mint amelyből a Föld formálódott.

Kerr, Richard A.: Hunt for Birthplace of Meteorites Yields New View of Earth´s Origins. Science. 17 February, 2006, 311, 932.

Bottke, William F.: Iron Meteorites as Remnants of Planetesimals Formed in the Terrestrial Planet Region. Nature. 16 February, 2006, 439, 821–824.

J. L.





Gyémántnál keményebb szén


Natalia Dubrovinskala a Bayreuth-i egyete­men kollégáival gyémántnál kemé­nyebb szenet hozott létre. 60 szénatomos fullerén (buckyball) molekulákat nyomtak össze 20 GPa nyomással 2200 Celsius-fokon. Átlátszó henger alakú gyémánt nanorudakat kaptak, ezek 0,2-0,4 %-kal sűrűbbek voltak a termé­szetes gyémántnál. Ez a szén eddig megis­mert legsűrűbb formája, eszközök na­gyon kemény bevonataként kaphat szere­pet.

New Nanorods Are Harder Than Diamond. CERN Courier. November 2005, 11.

Dubrovinskala, Natalia (2005): Applied Physics Letters. 87, 083106

J. L.




Madárinfluenza ellen – kemoterápiával



Az embereken megjelenő madárinfluenza kezelésére tesznek javaslatot a The Lancet című folyóiratban a stockholmi Karolinska Egyetem kórházának orvosai. A felvetéseket a lap szerkesztői páratlan gyorsasággal – tíz nap alatt – nyilvánosságra hozták, mondván, segíteni akarják, hogy az ötletet minél előbb megvitathassa a tudományos közvélemény.

A madárinfluenza emberi áldozatainak száma március közepén meghaladta a százat, a betegek fele belehal a kórba.

Jan-Inge Henter gyermekonkológus azt vette észre, hogy a H5N1-vírusfertőzés tüne­tei nagyon hasonlítanak egy gyakran végze­tes, HLH nevű autoimmun betegség szimp­tómáihoz. Az immunrendszer mindkét kór­képben hasonló túlműködést mutat, például az interleukin-6 nevű anyag túlprodukcióját, amely tönkreteszi a szerveket. A HLH-t, bár van örökletes formája is, gyakran az ún. Epp­stein-Barr-vírus váltja ki, és ha ilyenkor egy kemoterápiás gyógyszerkeverékkel azon­nal elkezdik a felesleges immunsejtek el­pusztítását, a betegek túlélési esélye 56 %-ról 90 %-ra nő – magyarázza Henter. A The Lancet-ben közölt javaslata szerint a gyógy­szerkoktélt klinikai vizsgálatok keretében ki kellene próbálni olyan madárinfluenzában szenvedő betegeken, akik a vírusfertőzés kö­vetkeztében tulajdonképpen másodlagos autoimmun kórképben szenvednek. Olcsó, régen bevezetett, több mint tíz éve alkalma­zott szerről van szó, így Henter szerint állatkí­sérletekre nincs szükség. A WHO szakem­berei várhatóan megvizsgálják a javaslatot.

The Lancet (DOI: 10.1016/SO140-6736(06)68232-9)

G. J.




Vírusmodell – szuperkomputerrel


A világ egyik legnagyobb számítógépével néhány pillanattöredékig sikerült megele­ve­níteni a vírusok életét. Klaus Schulten és kollé­gái szerint (Illinois Egyetem) teljes biológiai szervezetet a maga bonyolult­ságá­ban koráb­ban még soha nem sikerült modellezni.

A kutatók legalább egy évtizede fejlesz­tik NAMD nevű, biomolekulákat szimuláló programjukat, amely lehetővé teszi, hogy egy óriáskomputer több száz processzora párhu­zamosan dolgozhasson ugyanazon a problé­mán. Így sikerült „kiszámolni”, hogy egy do­hánymozaik-vírus atomjainak százezrei fem­toszekundumonként milyen kölcsönhatásba lépnek egymással. (A femtoszekundum a má­sodperc milliárdod részének milliomod része.)

A kutatócsoport a teljes vírusmodellt 50 milliárdod másodpercig működtette, ez egy asztali számítógépnek harmincöt évébe telt volna – mondja Schulten. Szimulációjuk alap­ján azt állítják, hogy bár a vírus szerkezete szim­metrikus, pulzálása aszimmetrikus, mint­ha lélegezne. Ugyanakkor a vírus repro­duk­ciójáról, az új vírusok genetikai anyagá­nak, ill. fehérjeburkának felépítéséről is azt állít­ják, hogy egészen másmilyen, mint gondolták.

A kutatók távlati célja, hogy nagyobb víru­sokat – például influenzavírust – is modellez­zenek, illetve sejtek komplex biológiai rend­szereit szimulálják legalább egyezred másod­percig. Ez az idő ugyanis elegendő lenne ahhoz, hogy megfigyeljék egy-egy gén ki- vagy bekapcsolódásának következményeit. Ez azonban egyelőre csak álom, ehhez ugyan­is meg kell születniük az új generációs szu­perkomputereknek.

Freddolino Peter L. et al. (2006): Molecular Dynamics Simulations Of The Complete Satellite Tobacco Mosaic Virus. Structure, 14 . 437–449.

www.Nature.com. 2006. 03. 14.

G. J.


A vérnyomáscsökkentők az elbutulástól is védenek?


A vérnyomáscsökkentő szerek – elsősorban a vizelethajtók – csökkentik az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát – állapították meg a Johns Hopkins Egyetem kutatói. Peter P. Zandi és munkatársai közel 3300, Utah­ban élő idős ember 1995 és 1998 közötti ada­tait elemezték újra. Megállapították, hogy azok, akik már a megfigyelési időszak kezde­tétől kezdve szedtek vérnyomáscsökkentőt, 40-70 százalékkal kisebb eséllyel beteged­tek meg Alzheimer-kórban. A legerősebb védelmet azok a „kombinált” vizelethajtók jelentették, amelyek a káliumot nem enge­dik kiürülni, de igen jól „vizsgáztak” az ún. kalciumcsatorna-blokkolók is. Mivel itt sta­tisztikai elemzésen alapuló következteté­sek­ről van szó, egyes kutatók szerint érde­mes lenne célzott klinikai vizsgálatokkal ellenőrizni a vizelethajtók védő hatását. Ezen gyógyszercsalád 70 százalék körüli rizikó­csökkentő effektusa ugyanis arra enged kö­vetkeztetni, hogy esetükben nemcsak arról van szó, hogy normális vérnyomással kikü­szöbölhetők bizonyos agyi sérülések, hanem valamilyen ismeretlen mechanizmussal ma­ga a gyógyszer védhet a teljes szellemi le­épü­léssel járó Alzheimer-kór ellen. Ebben a be­tegségben tízmilliók szenvednek a vilá­gon.

Archives of Neurology (DOI: 10.1001/archneur.63.5.noc60013)

Medline Plus. 2006. 03. 13.

G. J.


Jéki László – Gimes Júlia



<-- Vissza a 2006/4 szám tartalomjegyzékére


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra


[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]