Magyar Tudomány, 2007/04 418. o.

Géntechnológia és gazdasági növényeink



Géntechnológia

a növénynemesítés eszköztárában


Bedõ Zoltán

az MTA levelezõ tagja, igazgató

bedoz mail.mgki.hu


Láng László

tudományos tanácsadó,

tudományos osztályvezetõ

Rakszegi Mariann

tudományos fõmunkatárs


MTA Mezõgazdasági Kutatóintézet, Martonvásár



Napjainkban hatalmas szemléleti átalakulás megy végbe az élettudományokban. Egyszerre történik az egész fragmentálása, a molekuláris szintre történõ redukálás folyamata és az integrált megközelítés realizálása, amely egyesíti a molekuláris és a szervezeti szintû diszciplínákat (Kafatos – Eisner, 2004).

Az új szemléletmód nagyszerû távlatokat jelent számos alkalmazott kutatási területen, mivel az új szemlélet révén a növényi funkciók molekuláris szintû megismerésének eredményei felhasználhatók a gyakorlatban. Fontos szerepe van e folyamatban korunk új tudományának, a genomikának, amely jelentõs fejlõdést idézett elõ, többek között, az orvostudományokban, a gyógyszeriparban és egyre inkább az agrártudományokban is. Így a növénynemesítés ötezer éves történelmében nem történt olyan hatalmas módszertani változás, mint az elmúlt húsz év során, amikor létrejött a molekuláris növénynemesítés, és azon belül is a növényi géntechnológia. A viszonylag rövid idõszak alatt elért eredmények révén az ezredfordulón már minden harmadik hektár szója, minden hetedik hektár gyapot, minden kilencedik hektár repce, valamint közel hasonló arányban a kukorica genetikailag módosított növény volt, ami termesztésbe került a világon (James, 2000). E növények elterjedése tovább tartott az elmúlt években is, megközelítvén a százmillió hektáros éves területet világszerte.


Zöld forradalom – zöld biotechnológia


A zöld biotechnológia méltó folytatása annak a zöld forradalomnak, ami a múlt század második felében a növényi produktivitás mennyiségi növelésével, és a korszerû gazdálkodással visszaszorította az éhezést. A dinamikus népességnövekedés társadalmi és gazdasági kényszere következtében kialakult egy kompromisszum az élelmiszertermelés fejlesztése és a természeti környezet egyensúlyának fenntartása között. Különösen nagy társadalmi hatása volt a zöld forradalomnak a fejlõdõ világban, ahol megnõtt a humán táplálkozásban a kalóriafelvétel, és az élelmiszerárak jelentõsen csökkentek (Everson – Gollin, 2003). Ma már magától értetõdõnek vesszük, hogy ötven évvel ezelõtt az emberiség fele alultáplált volt, és napjainkban ez az arány 13-15 %-ra csökkent, miközben a Föld lakossága két és félszeresére nõtt. Még inkább szembetûnõ változás, hogy a sokszor nosztalgiával emlegetett hagyományos mezõgazdasági termeléssel a jelenlegi népességet csak háromszor nagyobb földterületen lehetne élelemmel ellátni világszerte, mint napjaink technológiáját alkalmazva (Borlaug – Dowswell, 2003). Magyarországon még nagyobb e különbség: a lakossági ellátásra termelt búza a mai korszerû technológiával 300–400 ezer hektáron megterem. Amennyiben az ötvenes évek fajtáihoz, termesztési módszereihez térnénk vissza az akkor mért 0,8 t/ha átlagterméssel, úgy közel 2 millió hektárra volna szükség. Ez azt jelentené, hogy jelentõsen növelni kellene a mezõgazdaságilag mûvelt területet, lemondhatnánk a környezetileg érzékeny marginális földterületek ökológiai egyensúlyának megóvásáról, az erdõsítésrõl, a vadon élõ állatok természetes életterének biztosításáról stb., vagy szembe kellene nézni az évenként ingadozó termésátlagok okozta bizonytalan hazai élelmiszerellátással.

A zöld forradalom során elért eredmények ellenére a XX. század végére érzékelhetõvé váltak az elmúlt fél évszázadban bevezetett korszerû technológiák korlátai a fejlett világ mezõgazdaságában, és felmerült az igény egy újabb innovációs korszakra. A felhasznált mûtrágya és növényvédõ szerek mennyisége ugyanis nem növelhetõ tovább a talajok és az altalajvíz környezeti károsításának veszélye nélkül. Még ennél is nagyobb problémát jelent az emberiség számára a mezõgazdasági termelésben kijuttatható víz mennyisége. A lakosság dinamikus növekedésével és az ipar robbanásszerû fejlõdésével az agrártermelés a harmadik helyre szorult vissza az egyre jobban fogyatkozó édesvízkészletek hasznosítási sorrendjében, amit még tovább súlyosbít a globális klímaváltozásból eredõ kiszámíthatatlan csapadékeloszlás is.

Egyértelmûvé vált napjainkra, hogy a zöld forradalom betöltötte a szerepét, idõben és régiónként eltérõ módon, de jelentõsen hozzájárult a növényi produktivitás növeléséhez. Ez a trend a kilencvenes években a Föld több régiójában lelassult (1. táblázat) a korábbi négy évtizedhez képest (Brown, 1998). A jövõbeni célokat csak a hagyományos módszerekkel, az eddig használt technológiákkal nem lehet megvalósítani, hanem új módszerek alkalmazására van szükség. Ezek közül a molekuláris biológiában elért eredmények nemesítési felhasználása az egyik nagy lehetõség az új kihívásokkal szemben.

A változások az egész élelmiszertermelésre kihatnak, és elõtérbe helyezik a fenntartható fejlõdést biztosító feltételek, a termelés biztonságát fokozó tényezõk javítását. A növényi termés stabilizálása a klasszikus növénynemesítõk régi vágya. Kétirányú folyamat zajlott le az elmúlt században ennek érdekében a modern fajták nemesítésével: egyrészt a populáción belüli heterogenitás csökkenésével, a modern homogén populációjú fajták elõállításával génerózió játszódott le, másrészt a nemesítési ciklusok során az adaptációt biztosító allélok akkumulációja ment végbe. Ezáltal jelentõsen sikerült növelni a növények alkalmazkodóképességét, a biotikus és az abiotikus stressrezisztenciát. A helyi tájfajták egy kisebb körzethez kötõdõ speciális alkalmazkodóképessége helyett kialakultak a széles alkalmazkodóképességû, nagyobb régiókban termeszthetõ, nappalhossz-inszenzitív modern növényfajták. Szinte versenyfutáshoz hasonlítható a növénynemesítõk erõfeszítése annak érdekében, hogy a nagyobb produktivitással egy idõben minél jobb adaptációs képességû genotípusokat hozzanak létre.


Molekuláris nemesítés – növényi géntechnológia


A növénynemesítõ jövõbeni célkitûzéseit csak akkor válthatja valóra, ha a tudásalapú mezõgazdasági termelésre alkalmas genotípusokat hoz létre. Ez azt jelenti többek között, hogy ott, ahol eddig elsõsorban a kémiai anyagok mennyiségi növelésével fokozták a termelést, és értek el nagyobb stabilitást, a jövõben molekuláris genetikai és nemesítési módszerek felhasználásával létrehozott növényfajtákkal helyettesítenék a környezetre és az emberi egészségre potenciális veszélyt jelentõ technológiákat. Mindezek a feladatok új kihívást jelentenek a növénynemesítésnek, amit nagy valószínûséggel már a hagyományos és molekuláris nemesítés módszereivel, az integrált növénynemesítéssel lehet megoldani. A fõbb célok közé tartozik:

a genetikai diverzitás megõrzése és lehetõség szerint a szélesítése,

a növényi produktivitás fenntartható növelése a termésbiztonság egyidejû javításával. Ide tartozik például a peszticidterhelés csökkentése, herbicid-, gomba- és rovarrezisztens genotípusok nemesítése, a termésstabilitás javítása hideg-, aszály- és sótûrõ genotípusok nemesítésével,

a mezõgazdaságilag mûvelt terület csökkentése az ökológiailag érzékeny régiókban a természetes környezet megóvása érdekében,

egészséges táplálkozást elõsegítõ élelmiszer elõállítása: például vitamintartalom növelése, a növényi tápanyagtranszport javítása, esszenciális aminosavak termeltetése, a bioaktív komponensek növelése,

bioenergetikai célra hatékonyan felhasználható genetikailag módosított növények elõállítása,

az életminõség javítása: például gyógyászatban felhasználható makromolekulák termelése az ún. „biofarming” eljárással.

A molekuláris növénynemesítés célja olyan DNS-szintû változások elõidézése, melyek közvetlen és tudatos genomi szintû beavatkozással javítják a növény agronómiai teljesítményét, beltartalmi jellemzõit, vagy új, korábban nem létezõ tulajdonság kifejlesztését teszik lehetõvé. Alkalmazásával a fenotípusosan vizsgálható tulajdonságokat nem fedik el vagy befolyásolják a környezeti tényezõk, ami állandó problémát okoz a klasszikus növénynemesítõknek. Ezáltal a molekuláris nemesítés lényegesen hatékonyabb lehet a növény- és populációszinten történõ hagyományos szelekcióhoz képest, sõt klasszikus nemesítési módszerekkel meg nem valósítható genetikai megváltozásokat lehet elõidézni. A növénynemesítés eszköztára jelentõsen gazdagodott, például a nagy hatékonyságú ún. high-throughput genomelemzõ technológiákkal, melyekkel a kutatók növényi génbankok és nemesítési anyagok vizsgálatát képesek elvégezni a DNS-polimorfizmus meghatározására. A genotipizálás hatékonyságát növeli a gének expreszsziójának szisztematikus vizsgálatát lehetõvé tevõ microarray technológia. Meghatározhatók és nyomon követhetõk lesznek az egyes folyamatokban részt vevõ gének. A növényi genom mélyebb megértése részletesebb bepillantást enged meg a biokémiai folyamatokba, a fehérjék és metabolitjaik rendszerébe, azok kölcsönhatásainak megértésébe.

A molekuláris nemesítés egyik széleskörûen elterjedt módszere – amit az organikus növénynemesítõk is alkalmaznak – a molekuláris markerszelekció. Markerrendszerek alkalmazása nem újdonság a növénynemesítési kutatásokban, hiszen például morfológiai, citogenetikai, biokémiai markerek használata már korábban is hasznos eszköz volt a növénynemesítõk számára. Minõségi változást jelentett, hogy a DNS-fragmensek elektroforézis alapon történõ szeparálásával (például: RFLP, RAPD, AFLP) lehetõvé vált a genomanalízis növénynemesítési kísérletekben történõ felhasználása. Ugyanakkor kiderült, hogy e technikák munka- és idõigényesek, költségesek voltak nagyszámú nemesítési anyag tesztelésére. Újabb elõrelépést jelent az ún. single nucleotid polimorphism (SNP) felhasználása, amely alapvetõen két genotípus DNS-szekvenciájában kimutatható variációt adja meg. Ez a technológia nagyobb hatékonysággal használható a molekuláris markerszelekcióban, mivel például a kukorica genomjában potenciálisan 62 millió SNP mutatható ki (Edwards – Mogg, 2001), tehát egy genomban igen nagy gyakorisággal fordul elõ. Lényeges elõnye, hogy automatizált rendszer kiépítésével nagyszámú genotípus és lókusz vizsgálatát lehet rövid idõ alatt hatékonyan elvégezni.

A növénynemesítés korszerû molekuláris eszköztárában, a gének mûködésének szabályozásában nagyszerû gyakorlati elõnyöket adó lehetõség a géncsendesítés, vagy ún. RNS silencing, a különbözõ RNS-ek által szabályozott génexpressziós rendszerek kutatása, ami az egész élõvilágban, így a növényekben is fontos szerepet tölthet be. A molekuláris növénynemesítõk a mezõgazdaságban hasznosított növények agronómiailag fontos tulajdonságainak kifejlõdését, biotikus és abiotikus stresszekkel szembeni ellenállóságát lesznek képesek szabályozni azáltal, hogy a végrehajtó enzimkomplexek szekvenciaspecifikusan felismerik a mRNS-eket, és azok mûködését szabályozzák. Ez a szabályozás történhet a növényi szervezet egy adott helyén, a növényi egyedfejlõdés egy adott idõbeli szakaszában.

A genetikai diverzitás növeléséhez járulhat hozzá az ún. TILLING (Targeted Induced Local Lesions in Genoms) -technika, amely nagyszámú növényi genotípus DNS-polimorfizmusában fellelhetõ különbségeket vizsgálja. Az így fellelhetõ DNS-szekvenciakülönbségek alapján szelektálni lehet mutáns jelölt géneket, melyek potenciálisan felhasználhatók új genotípusok nemesítése során genetikai transzformációval.

A molekuláris nemesítés egyik, a társadalom elõtt is leginkább ismert új „eszköze” a növényi géntechnológia. A géntechnológia az új növényfajta létrehozásának egy fontos szakaszát jelenti a teljes nemesítési ciklus során. Növénynemesítési szempontból a transzgénikus fajta elõállításának legfontosabb lépései:

a donor genomból egy gén vagy génszakasz izolálása transzformáció céljára;

transzformációra felhasználható, hagyományos nemesítéssel létrehozott homozigóta növény vagy célgenom nemesítése;

transzformációs protokoll megfelelõ promoter felhasználásával transzformált növény elõállítására;

szövettenyésztési eljárással a transzformált növény felnevelése;

a transzformált növénybõl kereskedelmi célra alkalmas transzgénikus fajta létrehozása.

A transzformált növény elõállítása nem azonos a transzgénikus növényfajtával. Éppen ezért van szükség a hagyományos és a molekuláris növénynemesítés integrálására, mert a molekuláris nemesítési fázis megkezdése elõtt hagyományos nemesítéssel agronómiailag értékes homozigóta genotípust kell létrehozni, amit egy gén vagy genomszakasz géntechnológiai eljárással történõ transzformálásával lehet módosítani. A hagyományos nemesítéssel szelektált genotípus transzformációja után szintén hagyományos nemesítési módszerekkel szelektáljuk a transzgénikus növényfajtát, amely akkor felel meg a kereskedelmi célra felhasználható transzgénikus fajtának, ha

stabil genommal rendelkezik, azaz stabilan öröklõdik, a késõbbi generációkban nem változik, így megfelel a Nemzetközi Fajtajogvédelmi Szervezet (UPOV) által létrehozott ún. DUS követelményeknek,

a transzgénikus fajta termesztése élelmiszer-egészségügyi vagy takarmányozási kockázatokat nem okoz,

virágzásbiológiai tulajdonságai stabilak, vetõmagja biztonságosan és gazdaságosan elõállítható,

a termesztési régióban környezeti kockázatok nélkül biztonságosan termeszthetõ,

transzgén beépítése a donorfajtához képest olyan gazdasági elõnyt biztosít, ami kereskedelmi értékkel is bír a termesztõnek vagy az élelmiszerláncban résztvevõknek.

A transzformációs technológia hatékonysága számos tényezõtõl függ. A molekuláris nemesítési laboratóriumokban különbözõ kutatási célokra nagyszámú transzformált növényt hoznak létre, de végül agronómiai és kereskedelmi értékkel rendelkezõ növény ennél nagyságrendileg kevesebb lesz. Így a transzgénikus növények nem lesznek automatikusan gyakorlatban felhasználható fajták. A növénynemesítõk akkor tudják hatékonyan alkalmazni a transzformációs technológiát, amennyiben az rutinszerûen használható. Ezért növénynemesítési célra feltétlenül szükséges a genotípustól nagymértékben független transzformációs rendszer. Jelenleg még lényeges különbségek vannak ilyen vonatkozásban a különbözõ növényfajok között. A kultúrnövények közül talán a dohány és a rizs transzformálható a legkönnyebben, így e fajokat a növénygenetikusok modellnövényként is gyakran használják a lúdfû mellett (Arabidopsis thaliana). Ezeket követte a szója (McCabe et al., 1988), kukorica (Fromm et al., 1990, Gordon-Kamm et al., 1990), búza (Vasil et al., 1992), árpa (Wan – Lemaoux., 1994) stb. sikeres transzformációja. Amíg a rizs transzformálása döntõen rutinszerûen történik, addig a durumbúza még napjainkban is nehezen transzformálható nemesítési célra.

A génbevitel technológiája akkor optimális, ha stabil transzformáció valósítható meg, ami a transzformált genotípus többi tulajdonságát nem befolyásolja. Például a gabonaféléknél jelenleg alapvetõen két génbeviteli rendszer használatos:

Direkt úton történõ génbeviteli technikák (sejt- vagy szöveti elektroporáció, mikroinjektálás, biolisztikus eljárással történõ génbevitel stb.). Ezek közül a biolisztikus módszer terjedt el leginkább.

Agrobacterium tumefaciens közbeiktatásával történõ transzformáció, amely eleinte elsõsorban a kétszikû növényfajoknál, majd az elmúlt években az egyszikûeknél is rutineszközzé vált növénynemesítési felhasználásra.

A tudatosan megtervezett molekuláris növénynemesítés egyik feltétele a transzgén sikeres beépülése a kívánt növényi genomba. Ugyanakkor erre jelenleg véletlenszerûen lehet számítani a véletlenszerû eloszlású integrációs helyek miatt. Feltételezhetõ, hogy a recipiens genomikus DNS abban az esetben integrálódik az idegen DNS-sel, amikor részleges rövid homológiák fordulnak elõ. Mindenképpen egy helyreállító folyamat zajlik le az idegen és a genomikus DNS kapcsolódási helyén.

A génbeviteli protokoll egyik kritikus szakasza olyan szelekciós marker használata, amely a leghatékonyabban segíti elõ a bevitt DNS integrációjának kimutatását. Jelentõs fejlõdés zajlott le e területen rövid idõ alatt. A bakteriális antibiotikum, valamint a herbicid rezisztenciagének széleskörû használata után számos más megoldás került kidolgozásra. Ide sorolható a pozitív markerszelekciós rendszer alkalmazása, ahol a foszfomannóz izomeráz gén a mannóz-6-foszfátot átalakítja egy nem toxikus metabolittá, vagy a vizuális markergének alkalmazása, mint például a nem destruktív zöld fluoreszkáló protein (GFP) vagy a luciferáz enzim stb.

A nemesítés számára értékes transzformációt jelentõsen befolyásolja az alkalmazott promoter. Különösen érvényes ez az egyszikû növényekre, ahová a gabonafélék is tartoznak, mivel egyes promoterek hatása az egyszikûekben kevésbé erõs, mint a kétszikûekben. A promoter meghatározó lehet a bevitt gén stabil expressziójára, a célként kitûzött agronómiai tulajdonság minél nagyobb kifejezõdésére. A promoter megválasztását befolyásolhatja többek között, hogy konstitutív, szelektív vagy induktív promotert célszerû-e felhasználni. Mind a három típusú promoternek megvan a maga helyén a jelentõsége, de ugyanakkor figyelembe kell venni a promoter típus megválasztásakor a megtermelt növényi részek feldolgozóipari felhasználásából adódó potenciális veszélyeket is. A genetikailag módosított növények nemesítésén belül éppen ezért nagy fontosságú a promoter kutatás.

A transzformált növény felneveléséhez használt szövettenyésztési módszerek fejlesztése már a transzformációs kutatások megkezdése elõtt jelentõs múltra tekintett vissza. A transzformált növény hatékony regenerációs rendszerének megválasztása növényfajonként eltérõ lehet. A regenerált transzgénikus növény még nem felel meg a növényfajtáktól elvárt követelményeknek. A genetikailag módosított növény tesztelése során nemcsak a transzgén stabilitásáról lehet meggyõzõdni, hanem az esetleg fellépõ mutációt és ún. gene silencing jelenséget is ki lehet szûrni, ami a transzgénikus fajta gyakorlati felhasználását megakadályozhatná. Ami a mutáció okozta kedvezõtlen hatásokat illeti, a transzformáció következtében esetleg kialakuló negatív fejlõdési vagy agronómiai tulajdonságok helyreállíthatók az eredeti fajta genotípusával történõ visszakeresztezéssel (BC), úgy, hogy a transzgén stabilan expresszálódjon a BC generációkban.

A transzgénikus fajta létrehozása elõtt meg kell gyõzõdni a genetikailag módosított törzsek vagy vonalak agronómiai teljesítményérõl, összehasonlítva az eredeti nem transzformált fajtával, eltérõ agroökológiai körülmények között az alkalmazkodóképességérõl, termesztésének környezetbiztonsági kockázatáról, a vetõmag elõállításának biztonságáról és gazdaságosságáról, ami a genetikailag módosított fajta termesztésének versenyképességét befolyásolhatja.

A fentiekben leírtak a transzgénikus növényfajták nemesítésének közvetlen módját mutatják be, amikor a növényfajtát transzformációs célgenomként használjuk fel. Ez abban az esetben járható út, amikor a transzformációra felhasznált fajta rutinszerûen transzformálható, és szövettenyésztésben könnyen regenerálható. Genotípus-függõség esetén (mint pl. a közönséges búzánál) a leghatékonyabban transzformálható genotípus felhasználása javasolt, amit aztán fel lehet használni visszakeresztezéses módszerrel a célgén átvitelére az agronómiailag fontos, de kevésbé hatékonyan transzformálható fajtákba.


Egy genetikailag módosított búza vizsgálata


Egy közös angol-ausztrál-magyar kísérletet állítottunk be a transzformációs technológiából adódó agronómiai és beltartalmi teljesítményváltozás vizsgálatára. Arra kerestünk választ, hogy az eredeti, nem transzformált genotípushoz képest miként módosulnak a transzgénikus búza agronómiai tulajdonságai, fõként a technológiai minõség paraméterei (Rakszegi et al., 2005).

A vizsgált transzgénikus B73-6-1 tavaszi búza extra kópiákat tartalmaz az 1Dx5 nagy molekulasúlyú (HMW) glutenin génbõl. A szántóföldi kísérletben a nem transzformált fajtával összehasonlítva megállapítható, hogy a transzgénikus és az eredeti fajta termõképessége között nem volt kimutatható, szignifikáns különbség annak ellenére, hogy a transzgénikus variáns szignifikánsan kisebb ezerszem tömegû volt. Közismert, hogy a kisebb ezerszem tömeg több okból alakulhat ki, és befolyásolhatja a fehérje-, illetve a sikértartalmat. Az eredmények azt mutatják, hogy a HMW glutenin génnel történt transzformáció hatására jelentõsen megváltozott a búza több, technológiai minõséget befolyásoló tulajdonsága (2. táblázat). Így az ezerszem tömeg változásán túl megnõtt a fehérje- és nedvessikér tartalma. A transzgénikus B73-6-1 fajta az extra HMW glutenin alegység hatására nagyobb szemkeménységû és hardness indexû volt, ami pozitívan befolyásolta a farinográfos vízfelvételt is.

A funkcionális tulajdonságok meghatározására alkalmazott mixográf módszer paraméterei közül a tésztakialakulási idõ hosszabb lett, míg a többi tulajdonság kedvezõtlenebb volt az eredeti, nem transzformált fajtához képest. Ez a negatív változás a nagyobb fehérjetartalom ellenére annak tudható be, hogy az 1Dx5 alegység túlexpresszáltsága miatt extraerõs tészta alakult ki, a diszulfid hidak megnövekedett száma miatt nem jött létre megfelelõ sikérváz, felborult a tészta nyújthatóságának és rugalmasságának egyensúlya. A további vizsgálatok során a transzgénikus búzafajta lisztjét gyengébb minõségû búza lisztjével kevertük, ami javította a gyenge lisztminõségû, hagyományos fajta lisztjének kenyérgyártási minõségét.

A szántóföldi kísérlet eredményei arra is választ adtak, hogy egy gén bevitelével a transzformált növény számos tulajdonsága megváltoztatható. Így mindenképpen arra szükséges törekedni a transzformációs szakasz befejezése után, hogy a transzgénikus növény összes agronómiai tulajdonságát megvizsgáljuk a gyakorlati bevezetés megkezdése elõtt.


A genetikailag módosított növények helye

a mezõgazdaságban


A növénynemesítés céljai között szerepel a különbözõ mezõgazdasági technológiai rendszerekben felhasználható genotípusok szelekciója. Ezeket alapvetõen intenzív, extenzív, illetve organikus technológiáknak nevezzük. Alkalmazásuk egyik fontos kritériuma, hogy a környezet ökológiai egyensúlyának veszélyeztetése nélkül minél nagyobb mennyiségû és jó minõségû élelmiszeralapanyag kerüljön elõállításra. Így megkülönböztetünk:

intenzív, mezõgazdasági termelésre alkalmas területet a környezet károsításának minimális kockázatával;

ökológiailag érzékeny területet, ahol környezetvédelmi követelmények elsõdlegesek a mezõgazdasági termeléssel szemben;

mezõgazdasági tevékenységre alkalmatlan területeket, ahol nagy a környezeti egyensúly felborulásának kockázata.

A becslések alapján hazánkban az elsõ csoportba a mezõgazdaságilag mûvelt terület 60-70 %-a sorolható; 20-25 %-ot tesz ki a második, és 10 %-ot a harmadik csoport.

Az elsõ csoportba tartozó területeken a gazdálkodók fõként az intenzív jellegû technológiák alkalmazásával végzik a növénytermelést. Ide tartozik az eddig ismert technológiák mellett a fejlett országokban több helyütt bevezetésre került ún. precíziós növénytermelés is. Az intenzív technológiáknál nagy jelentõsége lehet a transzgénikus növények felhasználásának. Az ún. low input vagy extenzív technológiának az ökológiailag érzékeny területeken lehet jövõje. Itt sem célszerû lemondani a genetikailag módosított növények alkalmazásáról, mivel ezek elsõsorban a nagyobb termelési stabilitásuk, jobb stressztûrõ képességük miatt lehetnek perspektivikusak. Stresszrezisztens genetikailag módosított növényfajtákkal csökkenthetõk a nagy termelési ingadozások fõként az elmaradott régiók egyébként is kedvezõtlen gazdasági és társadalmi körülményei között. A növénytermelési technológiák megválasztásakor a környezetvédelmi elõírások betartása egyre fontosabb kritériummá válik, amit a genetikailag módosított növények gyakorlati felhasználása során figyelembe kell venni. Ez jelentõs felelõsséget ró a növénynemesítõkre.


Géntechnológia Európában


A növénynemesítõnek tudományos meggyõzõdése mellett figyelembe kell vennie a közvélemény álláspontját a kutatási koncepció kialakításában is. Hiábavalónak tûnnek az elmúlt ötven év nagyszerû eredményei a Föld lakosságának élelmezésében, amikor egyes szélsõséges álláspontok ma is csak a zöld forradalom vélt negatívumait emelik ki, mint például a környezetre potenciálisan káros kemizálást. Különösen érvényes ez a megállapítás a géntechnológiára, mivel az európai régióban tapasztalható a legnagyobb megosztottság a fogyasztói magatartásban. Ebbõl fakadóan a géntechnológiai módszerek alkalmazásában az európai növénynemesítõk viszonylag hátrányba kerültek más régiókkal szemben. Ezt a lemaradást egy 2000-ben készült felmérés szerint (Arundel et al., 2000) az európai nemesítõk is próbálják behozni. Így 1999-ben a megkérdezett és választ adó 99 európai nemesítõ cég 33 %-a foglalkozott a hagyományos nemesítés mellett géntechnológiai kutatással. Ez az arány szándékuk szerint 2002-re 49 %-ra nõtt. A cégek további 31 %-a alkalmazza kiegészítõ jelleggel a marker technológiát és a génszekvenálást az 1999-es 23 %-hoz képest. Összességében elmondható, hogy átlagosan öt európai nemesítõ cégbõl négy valamilyen formában hasznosítja programjában a molekuláris nemesítés módszereit a hagyományos nemesítési módszerek mellett, és minden második célul tûzi ki genetikailag módosított, ún. transzgénikus növényfajták elõállítását.

A hátrányos európai helyzet gyökerei igen mélyen találhatók. Ide sorolható, hogy a Föld többi régiójához képest az európai mezõgazdaság kiváló természeti adottságai ellenére viszonylag drága, átpolitizált, túlzottan bürokratikus és a mindent átszövõ szubvenciók miatt bizonyos mértékben elkényelmesedett. A GM-szervezetek negatív európai megítélése hátráltatja a technológiai megújulást a mezõgazdaságban. A biztonsági rendszabályok szigorodása következtében a kutatási költségek további növekedésével kell számolni a jövõben, amit már nagyon kevés növénynemesítõ tud felvállalni. A növénynemesítés, mint bármely dinamikusan fejlõdõ tudományterület pedig tovább koncentrálódik a kutatás növekvõ tõkeigénye miatt. A nagyobb kutatási költségek a szabadalmi jog kiterjesztését eredményezik. Egyre inkább korlátok közé szorul a növényi génbanki kollekciók szabad felhasználása. Mindezek a genetikai diverzitás beszûkülését idézhetik elõ. Ezt még az a tény is alátámasztja, hogy a vetõmagiparban a profitot hozó növények száma csökken, visszaszorul a közepes és kis területen termesztett növények nemesítése. Az említett problémák közvetlenül érintik a magyar növénynemesítést is, ahol komplex kutatási programokra van szükség, ahol együtt dolgoznak a géntechnológiához értõ növénynemesítõk, valamint a növénynemesítõk gondolatvilágát ismerõ molekuláris genetikusok.

Egyértelmûvé vált napjainkra, hogy az agrártermelés hatalmas fejlõdésen és ezzel együtt átalakuláson ment át az elmúlt fél évszázadban. Ugyanakkor egy új korszak még csak éppenhogy elkezdõdött. A hatékony élelmiszergazdaság elõfeltétele, hogyan tud bekapcsolódni az innovatív folyamatokba, képes-e alkalmazkodni szerkezeti struktúrájával, termesztési technológiájával, a fogyasztói igények kielégítésével a korábbi évtizedeknél bonyolultabb kihívásokhoz. Minden bizonnyal nem lesz visszatérési lehetõség a zöld forradalmat megelõzõ idõszakhoz, és az elõbbit is meg kell haladni a jövõben. A fejlõdést a társadalom igényei fogják kikényszeríteni, ezért fontos szerep juthat a géntechnológiának a növénynemesítés eszköztárában.


Kulcsszavak: molekuláris növénynemesítés; DNS-polimorfizmus; transzformáció; Agrobacterium; nagy molekulasúlyú glutenin; GM-növények

irodalom

Arundel, Anthony – Hocke, M. – Tait, J. (2000): How Important Is Genetic Engineering To European Seed Firms? Nature Biotechnology. 18, 578.

Borlaug, Norman E. – Dowswell, Christopher R. (2003): Feeding a World of Ten Billion People: A 21st Century Challange. Tuberosa, Roberto – Phillips, R. L. – Gale, M. (eds.): In the Wake of the Double Helix: From the Green Revolution to the Green Revolution. Proceedings. of the International Congress. Avenue Media, Bologna, 3–23.

Brown Lester R. (1998): Struggling to Raise Crop Productivity. In: Brown, Lester R. – Flavin, Ch. – French, H. et al.,: State of the World 1998. W. W. Norton And Co., New York–London, 79–95.

Calderini, Daniel F. – Slafer, Gustavo A. (1999): Has Yield Stability Changed with Genetic Improvement of Wheat Yield? Euphytica. 107, 1, 51–59.

Edwards, Keith J. – Mogg, Rebecca (2001): Plant Genotyping by Analysis of Single Nucleotide Polymorphism. Henry, Robert James (ed.): Plant Genotyping: The DNA Fingerprinting of Plants. CABI Publishing. 1–14.

Evenson, Robert E. – Gollin, Douglas (2003): Assessing the Impact of the Green Revolution, 1960 to 2000. Science. 300, 758–762.

Fromm, Michael E. – Morrish, F. – Armstrong, C. et al. (1990): Inheritance and Expression of Chimeric Genes in the Progeny of Transgenic Maize Plants. Bio/Technology. 8, 833–839.

Gordon-Kamm, William J. – Spencer, T. M. – Mangano, M. L. et al. (1990): Transformation of Maize Cells and Regenerationof Fertile Transgenic Plants. The Plant Cell. 2, 603–618.

James, Clive (2000): Global Status of Commercialized Transgenic Crops: 2000. ISAAA Briefs No. 21: Preview. ISAAA: Ithaca, NY

Kafatos, Fotis C. – Eisner, Thomas (2004): Unification in the Century of Biology. Science. 303, 1257.

McCabe, Dennis E. – Swain, W. F. – Martinell, B. J. et al. (1988): Stable Transformation of Soybean (Glycine Max) by Particle Acceleration. Bio/Technology. 6, 923–926.

Rakszegi Mariann – Békés F. – Láng L. (2005): Technological Quality of Transgenic Wheat Expressing an Increased Amount of a HMW Subunit of Glutenin. Journal of Cereal Science. 42, 15–23.

Vasil, Vimla – Castillo, A. M. – Fromm, M. E et al. (1992): Herbicid Resistant Fertile Transgenic Wheat Plants Obtained by Microprojectile Bombardment of Regenerable Embriogenic Callus. Bio/Technology 10, 667–674.

Wan, Yuechun – Lemaux, Peggy C. (1994): Generation of Large Numbers of Independently Transformed Fertile Barley Plants. Plant Physiology. 104, 37–48.


Év

Összes gabona

Rizs

Búza

Kukorica

Egyéb gabonák







1950–60

2,0

1,4

1,7

2,6


1960–70

2,5

2,1

2,9

2,4

2,3

1970–80

1,9

1,7

2,1

2,7

0,4

1980–90

2,2

2,4

2,9

1,3

1,7

1990–95

0,7

1,0

0,1

1,7

-0,8


1. táblázat • A világ gabonatermelésének százalékos évenkénti változása a vizsgált évtizedekben (Brown, 1998)



Tulajdonság

L88-6

B73-6-1




Szemtermés (kg/parcella)

0,94

0,96

1000 szemtömeg (g)

34,19

30,55

Hektoliter tömeg (kg)

78,58

77,58

Hardness index

14,43

35,14

Farinográf vízfelvétel (ml)

50,35

51,00

Farinográf érték

88,00

13,60

Liszt fehérjetartalom (%)

11,95

12,60

Nedvessikér-tartalom (%)

28,25

28,75


2. táblázat • A szemtermés és a minõségi paraméterek változása az eredeti L88-6 és a transzgénikus variáns B73-6-1 búza genotípusokban


<-- Vissza a 2007/04 szám tartalomjegyzékére


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra


[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]