Magyar Tudomány, 2007/07 888. o.

Infokommunikációs hálózatok



A vezetékes és mobil hálózatok

konvergenciája


Takács György


PhD, egyetemi docens

Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Információs Technológiai Kar

takacs.gyorgy itk.ppke.hu



1. Technológiai és piaci

fejlődési irányok találkozása


A vezetékes és mobil hálózatok konvergenciájának többféle útja lehetséges. Jelenleg egyetlen valószínű útról szólunk részletesebben. A távközlés és információtechnológia több, más-más indíttatásból fakadó fejlődési úton halad. Nagy áttörésekre, megugró fejlődésre akkor lehet számítani, ha több fejlődési út összetalálkozik, s egymást kölcsönösen erősíti. 2006 végére elérkeztünk oda, hogy technológiai és piaci oldalról egyaránt megérett megoldások közös alkalmazásban jelenjenek meg. Ennek érdekében először tekintsünk át néhány fontos fejlődési utat.

a.) Elterjedt a mobiltelefon. Például Magyarországon elérte az élő előfizetések száma a lakosság számát az aktuális sajtóhírek szerint. Hivatalos statisztikai adat még nincs erre. Ezzel együtt elterjedtek a mobiltelefonnal együtt megszeretett telefonálási szokások, például nem telefonszámot tárcsázunk, hanem egy nevet keresünk ki egy listából, és egy gombnyomással már hívjuk is, figyelmeztetést kapunk, hogy kik kerestek, miközben nem fogadtuk a hívásokat. Hiába vagyunk otthon, pár méterre az olcsóbb vezetékes telefontól, mégis inkább hívunk a mobilról drágábban, mint keresgélve a sokjegyű és már elfelejtett telefonszámot. A mobilhívások kb. 40 %-a otthonról vagy az irodából indul.

b.) Rohamosan szaporodik a szélessávú internethozzáférés szerte a világon. A városi háztartások jelentős része vagy már rendelkezik ezzel, vagy lényeges műszaki akadálya már nincs ennek. Az Európai Unió vezető testületei már korábban felismerték annak jelentőségét, hogy a földrész versenyképessége szempontjából ez valóban fontos, ezért szabályozási jogszabályokkal ezt a folyamatot még gyorsítani is kívánják.

c.) Tartalomáradat. Az elektronikus média írott, álló- és mozgóképekkel, adatokkal, hanggal bővített információáradata földfelszíni rádiós, műholdas és vezetékes úton és a hagyományos adathordozó eszközökkel is versengve „támadja” a fogyasztót. Igazi kérdéssé vált, hogy árusítóhelyről vagy kölcsönzőből szerezzük be a filmet, napilapot, színes hetilapot, könyvet, zenei felvételt, vagy töltsük-e le valamely hálózaton keresztül. Ez már nem is hozzáférési hálózat kérdése csupán, hanem a használati célszerűségé is: könnyen kezelhető hagyományos eszközökön is élvezni akarják ezeket a felhasználók, mint például tévékészüléken, hifi-berendezésen. Ezért a felvevő, lejátszó eszközöket (PC, MP3-lejátszó, videokamera stb.) mind csatlakoztatni kell egy célszerű lakáshálózathoz. Az áradást fokozza, hogy meglévő tartalmaikat a felhasználók szívesen megosztanák másokkal is, és a tartalomért nem kérnek ellenszolgáltatást.

d.) Otthoni rádiós hozzáférési eszközök (például: WiFi, Bluetooth). A WiFi képességű laptopok nyitották meg a sort azzal, hogy nincs minden a dolgozószoba asztali gépéhez, a telefoncsatlakozóhoz kötve. A felhasználók bárhol leülhetnek internetezni vagy elektronikus leveleket olvasni ugyanazon hordozható géppel: otthon, irodában, repülőtéren, vonaton, kávéházban.

e.) Kialakult a hálózatok és hozzáférési technológiák egyfajta versenye: ma már a vezetékes telefonhálózaton lehet internetezni és élő műsorokhoz hozzájutni, lehet a kábeltelevíziós hálózatokon keresztül telefonálni, internetezni, lehet az internetes kapcsolaton keresztül bizonyos korlátozásokkal „ingyen” telefonálni.

f.) Összekuszálódott, hogy miért mennyit fizetünk, és milyen más termékek árát is fizetjük egy-egy vásárláskor. Ma már a reklámipar eredményeként „ingyen” jutunk filmekhez, kereskedelmi televíziós csatornákhoz, rádió jellegű műsorokhoz, s amelyeknél a műsorközlés tényleges költségei (és a teljes tevékenység nyeresége is) a reklámozott szépítőszerek, ételek, italok, fogyasztási cikkek, szolgáltatások, gyógyszerek árába épülnek be.

g.) A mobil szélessáv elvitathatatlan előnye, hogy bárhol, bármikor a teljes szolgáltatáskészlet előfizetőinek rendelkezésre áll, de korlátai között emlegetik, hogy gazdaságosan nem nyújtható a felhasználók teljes közösségének, főként épületen belüli hozzáférések esetén. Ezért kell, hogy a mobil készülék alkalmasan válogatni tudjon a rendelkezésre álló rádiós hálózatok között.

h.) A peer-to-peer elv egyrészt azt jelenti, hogy a hálózatba kapcsolt erőforrások nem alá-fölérendelt viszonyban vannak egymással, másrészt jelen szempontjaink szerint még fontosabb, hogy a hálózatok üzemeltetői újszerű elvek szerint számolnak el, azaz kölcsönösen vállalják egymás forgalmának átvételét, hálózati és szolgáltatási szinten, és egymásnak nem fizetnek. Internetszolgáltatók között ez egy bevált elszámolási mód. A peer-to-peer (p2p) elvet aknázták ki a fájlcserélő rendszerek (Napster, Kazaa) és a Skype telefonprogram is. Érzékenyen érintette hagyományos telefontársaságok piaci helyzetét, hogy „teljesen ingyenes” internettelefonálást tettek lehetővé, sőt egy számlanyitás után rendkívül olcsó vonalas- és mobilvégződésű hívásokat kínálnak. A Skype szolgáltatás olyan népszerű lett, hogy mára már a hagyományos telefonálás hanyatlásának egyik okaként emlegetik. Peer-to-peer elszámolásra alapozva már megtámadták a még ki sem bontakozott IPTV rendszert is, amelynek igazi előnye a lineáris tv-folyam megszakíthatósága (visszatekerés, válogatás, rögzítés).

i.) IMS (IP Multimedia Subsystem) Ez lényegében egy új szabványosított hálózati architektúra. Azért dolgozták ki (kezdetben csak mobiltelefon-hálózatok szempontjai szerint), hogy egységesen lehessen alkalmazásokat megvalósítani hálózattól, végberendezés típusától, előfizetési módtól függetlenül. Például ha egy virágüzlet vállalni akar mobiltelefonos rendelésfelvételt és fizetési módot, akkor az IMS alapon nem kell külön egyeztetnie és szerződést kötnie minden mobilszolgáltatóval, nem kell törődnie a megrendelő készülékének típusával – a rendszer a tervezett csokrot, a mobiltelefon kijelzőjéhez illeszkedően mutatja be, és nem kell azzal sem időt és energiát pazarolni, hogy előre fizetett vagy utólag számlázott módon rendeződik a számla, ha a fedezet egyébként megvan.


2. A legígéretesebb megoldás

a Wireless Home Gateway (WHGW)


A fentiekben felsorolt fejlődési irányok leghaladóbb elemeit megpróbálhatjuk közös rendszerbe foglalni. Ez a közös valami álljon kapcsolatban a mobiltelefonnal, a szélessávú internethozzáféréssel, az otthoni hagyományos és új médiaeszközök mindegyikével (lehetőleg rádiós közeggel, hogy ne váljék kábeldzsungellé a lakás), képes legyen érvényesíteni a felhasználók számára legkedvezőbb elszámolási elveket. Támogasson a legtágabb értelemben minden tartalom-hozzáférést. Ugyanakkor ne legyen túlságosan bonyolult létrehozni, üzemeltetni, fejleszteni, adjon garantált minőségű szolgáltatást; és ne jelentsen biztonsági kockázatot a felhasználóknak. A megoldás nem lehet vagy vezetékes, vagy mobilhálózat-alapú, hanem csak a kettő együtt. Kell továbbá egy kulcseszköz, amelynek neve még nem alakult ki, legkifejezőbb a Wireless Home Gateway (WHGW). Ebben egy dobozban testesül meg a szélessávú internethozzáférés végberendezése, az otthoni WiFi szabványú rádiós hálózat bázisállomása és az otthoni valamennyi médiaeszköz vezérlője. Elvárás vele kapcsolatban az, hogy bekapcsolás után ismerje fel környezetét, és önmagától állítsa be működését (Plug and Play). További gazdasági érdekesség, hogy a WHGW a fogyasztó tulajdonában van (a beruházás nem a szolgáltatót terheli), de együttműködik a szolgáltató(k) hálózatával.

A WHGW mint eszköz az otthoni hálózat és a hálózatba kapcsolt más eszközök legyenek távolról menedzselhetők. Az otthoni eszközök a hozzájuk illeszkedő szolgáltatási platformhoz csatlakozzanak alkalmas szolgáltatási osztállyal vagy szolgáltatásminőséggel. Ismerje fel és hangolja össze az eszközök képességeit. Fogja össze az egyes eszközök képességeit, és ezáltal kínáljon jobb integrált otthoni környezetet.

Létre is jött hirtelen egy társaság (Home Gateway Kezdeményezés). A műszaki követelmények teljes készletének definiálását tűzték ki célul, számítva az ipari partnerek támogatására. Jött is azonnal mindenki, aki az érintett ágazatokban valamit számít. Jellemző, hogy közösen dolgoznak a témában a berendezésgyártók, hálózatüzemeltetők, szoftvercégek és a tartalomipar érintettjei.

A felhasználók további alapvető eszköze egy „kétéltű” mobiltelefon. Ez azt jelenti, hogy GSM és WiFi hálózatokkal egyaránt tud kommunikálni, és nem a felhasználó utasítja alapvetően, hogy melyik üzemmódban működjön, hanem a készülék maga választja ki a kedvezőbbet. Ezenfelül legyen mód zökkenőmentes hívásátadásra is. A GSM telefonok elkényelmesítettek bennünket. Nem kell törődnünk mozgás közben, hogy mikor vált át egyik hálózati területegységről a másikra. Ha minden rendben van, ezt észre sem vesszük.

A felhasználók fő kommunikációs eszközként használhatják mobilkészülékeiket az alábbi közös előnyökkel, mint egyetlen hívószám, egyetlen telefonkönyv, egyetlen beszédüzenet-rögzítő, egyetlen számla, nagy sávszélesség, ami mind egyetlen, állandóan hordozható berendezésben rendelkezésre áll, méghozzá előnyös áron. A felhasználók használhatják minden eddigi megszokott szolgáltatásukat az új adatszolgáltatásokkal, üzleti szolgáltatásokkal, oktatási szolgáltatásokkal, szórakoztató szolgáltatásokkal, műsoranyagok letöltésével.

A szolgáltatók egyetlen csomagban kínálhatnak vezetékes és mobilszolgáltatást úgy, hogy a mobilkészülék az előfizető egyetlen telefonja. A „vezetékes” hívás ebben az esetben pusztán azt jelenti, hogy, a WHGW eszköz után már nem GSM hálózaton keresztül továbbítódik az otthonról indított hívás, hanem tipikusan egy internethálózaton.

A „kétéltű” mobiltelefonos hozzáférés különösen jól jön nagy, vasbeton falú irodaházakban is, ahol a GSM beltéri lefedettség amúgy is problémás lehet. Mind felhasználói, mind szolgáltatói oldalról jelentős költségek takaríthatók meg ezáltal.

A szabványosító szervezetek a kétéltű hozzáférés és a fix-mobil konvergencia (FMC) érdekében többféle megoldási javaslatot is kidolgoztak. Ezek az UMA (Unlicenced Mobile Access) és az IMS (IP Multimedia Subsystem) architektúrán alapuló rendszerek.

Az UMA olyan irányú megközelítés, hogy kétéltű (dual mode) hozzáféréssel érjük el a GSM hálózat egyazon szolgáltatáscsomagját, míg az IMS olyan nyílt platform mindenféle szolgáltatás elérésére, amelybe minden hálózat belefoglalható. Az UMA mobilszolgáltatóknak kínál egyszeri gyors térnyerést, míg az IMS hosszan fenntartható új szolgáltatásokat ígér valamennyi szolgáltatónak.

2.1. UMA – Gateway-alapú

hozzáférési konvergencia

Hagyományos GSM hálózatban a mobilkészülék és a bázisállomás (BSC) között van a rádiós kapcsolat. Itt a BSC egységen keresztül megy a kapcsolat (felhordó hálózat) a GSM maghálózathoz. Hívásátadáskor átmegy a felhordó szakasz egyik bázisállomásról a másikra.

A kétéltű hozzáférésnél a másik üzemmódban egy IP csatorna vagy virtuális magánhálózat (VPN) az UMA Network Controller (UNC) egységen keresztül jut el a GSM forgalom a GSM gerinchálózathoz az 1. ábra szerint. Az UNC eltávolítja az IP formátumú jelkereteket, és a GSM protokollok szerint továbbítja a forgalmat a GSM gerinchálózathoz. A gerinchálózat ugyanolyannak látja az UNC egységeket, mint a hagyományos BSC egységeket. Így tehát amikor az aktív kétéltű készülék átmegy a cellás és WiFi kapcsolatok között, akkor a GSM hálózat belsejéből nézve ez ugyanolyannak látszik, mind egy BSC–BSC hívásátadás.

Az UMA szoros kapcsolata a GSM hálózattal előnyökkel és hátrányokkal is jár. Előny, hogy egy UNC telepítése nem okoz lényeges strukturális változást a GSM hálózatban, ugyanolyan sima ügy, mintha a BSC egységek száma nőne eggyel. Mivel a beszédforgalom marad GSM formátumban, a hálózatüzemeltetőnek nem kell az IP hálózat nem szabványos protokolljaihoz esetenként igazodnia.

A hátrányos oldalról nézve, az UMA csak a GSM hálózathoz kapcsolódik. A vezetékes hálózatüzemeltetőknek, VoIP szolgáltatóknak vagy éppen a mobil virtuális hálózatüzemeltetőknek ebből a forgalomból semmi sem jut. Az UMA nem képes kiaknázni az IP telefon megoldások rugalmasságát és költséghatékonyságát, mivel a beszédforgalom azonnal átmegy GSM formátumba. Ha ez az architektúra nagyon elterjed, akkor a mobilhálózat-üzemeltetőnek kezelhetetlenül sok UMA egységet kell telepítenie, és a GSM hálózat nagyon komplikálttá válik.

2.2. IMS – A szerver alapú

szolgáltatás konvergencia

Az IMS alapú architektúra képes megvalósítani a konzisztens szolgáltatásnyújtást mindenféle hozzáférési hálózat és végberendezés tekintetében. A hálózatfüggetlenség elérése érdekében az IMS-alapú rendszer a szolgáltatási és vezérlési funkciókat három rétegbe szervezi. A transzportréteg felelős az alapvető hozzáférésért és átvitelért, a hálózatok együttműködési képességeiért és a biztonságért. A vezérlési réteg kezeli a hívásirányítási funkciókat, előfizetői adatbázisokat stb. A szolgáltatási/alkalmazási réteg olyan feladatokért felelős, mint egy IP alközpont, valamint képes például egy beszédkapcsolatot átváltani az IP formátumból a vonalkapcsolt formátumba. Az egyes rétegek közötti kommunikáció olyan szabványokon alapszik, mint például a SIP (Session Initialization Protocol). Ennek a szabványokon alapuló réteges szerkezetnek eredménye az IMS rugalmassága, az új szolgáltatások és alkalmazások rugalmas bevezetése heterogén hálózatokba.

IMS esetén a kétéltű hozzáférés és másfajta szolgáltatások vezérlése a szolgáltatási rétegből indul. A hívások folyamatosságáért felelős szerver (VCC) tartja fönn a végpontok közötti összeköttetést az egyes hálózatok eredeti protokolljai szerint a jelzéshálózattal, és a hívások ágait egy alkalmas hálózati csomóponton, a „horgonyponton” hozza össze. A feladat azért összetett, mert minden pillanatban pontos információkkal kell rendelkezni a szervernek minden végberendezés helyéről, állapotáról bármelyik híváságon keresztül. A vezérlési rétegben megvalósított hálózati funkciók szabványos protokollokkal tartanak kapcsolatot az aktív hívások vezérlésére a hálózati csomópontokkal és a végberendezésekkel.

Egy Media Gateway (MGW) mint „horgonypont” segítségével a VCC támogatja ugyanazt a kétéltű hozzáférést, mint az UMA, ezenkívül sok mást is.

Nézzük példaként a telefonhívást a kétéltű mobiltelefon és egy hagyományos vezetékes telefon között a 2. ábra szerint. A hívás kezdeményezésekor a kétéltű készülék a GSM hálózathoz csatlakozik. A VCC szerver jelzéseket vált a két hívási ággal, a cellás ág a kétéltű telefonig és a vezetékes ágon a vezetékes telefonig. Az ágak találkoznak a horgonyponton, és ezzel létrejön végponttól végpontig az összeköttetés. Amint a kétéltű telefon WiFi lefedettségű területekre ér, a VCC szerver jelzi ezt egy IP híváságnak a telefon és a horgonypont között. A szerver utasítja az MGW egységet, hogy kapcsolódjon az új ág a fennálló kapcsolathoz, és válassza le a GSM ágat. A beszélgetés megszakítás nélkül folytatódhat, mivel a rendszer átadja a kétéltű készülék hívását a cellástól a WiFi hozzáférési módra.

A hálózatfüggetlenség nagyobb szolgáltatáskészlet támogatását teszi lehetővé az IMS támogatásával, mint az UMA által támogatott szolgáltatások.

A kétéltű telefon „éltei” közötti hívásátadásokon túlmenően a VCC át tud adni egy folyó hívást egészen más eszköznek is. Például egy felhasználó elkezd egy telefonbeszélgetést az asztali számítógépéről az irodájában, és ezt megszakítás nélkül át tudja adni a mobiltelefonjának, kimehet vele az autójához folyamatosan beszélgetve. A VCC át tudja adni a hívást a legkedvezőbb ágnak: a legolcsóbbnak, a legjobb minőségűnek stb. Mivel a VCC a hívásirányítást jelzésrendszer segítségével vezérli, tehát a médiaforgalom nem is megy át a VCC szerveren, ezért az IMS eleve kiküszöböli a hálózatterhelési problémákat a vezérlési és szolgáltatási rétegben.

Az IMS a rétegezett felépítéséből fakadóan lehetővé teszi a felhasználóknak konzisztens szolgáltatások elérését bármilyen típusú végberendezésről akár vezetékesről, akár rádiósról, akár időosztásos átvitelnél, akár IP alapú átvitelnél. Továbbá teljesen szabadon lehet keverni és összeilleszteni különféle médiumokat, például beszédet, adatot, mozgóképet. Mivel el van választva a hálózati átviteli technológiáktól, az IMS elősegíti újdonságok gyors bevezetését, és ezzel megteremti az új konvergálódó multimédia-szolgáltatások alapjait.

Kétségtelen, hogy az IMS sokkal összetettebb, mint az UMA. Teljes formájában a szolgáltatónak új hálózatirányítási rendszert kell bevezetnie. Még nem szükséges egyszerre mindenütt bevezetni az IMS architektúrát. Számos IMS alkalmazási platform jól együtt él korábban telepített VoIP rendszerekkel.


3. Néhány példa

a rendszer használhatóságára


A WHGW eszközön keresztül nemcsak elérhető a mobiltelefon, a médiaeszközök számára a médiatartalmak, hanem rugalmas és intelligens vezérlési, ellenőrzési feladatok is végrehajthatók. Például valaki elmegy síelni. Nagyon rossz az idő. Ráér. Ezért felhívja mobiltelefonjával a WHGW hálózatot, és utasítja a DVD felvevőt, hogy rögzítse az otthoni helyi tv-híradó műsorát. Később eszébe jut, hogy mely zeneszámait hallgatná szívesen, ezért lekéri mobiltelefonjára a kedvenc MP3 fájlokat. Az idő tovább romlik. Nem érdemes maradnia. Elindul haza három nappal korábban. Mivel 16 fokos hőmérsékletet programozott be a távollét idejére, ezért hívnia kell a WHGW eszközt, hogy hazaérkeztére álljon be az igazán komfortos 20 fok a lakásban.

Egy további alkalmazási példával megvilágítva: egy környezettudatos üzletember utazik munkába vonaton kora reggel. Útközben nézi a mobiltelefonján azt a filmet, amit otthon a nappaliban kezdett el a tv-n előző este, mégpedig pont onnan, ahol előző nap abbahagyta, mert elálmosodott, és lefeküdt. Eközben érkezik egy hívása. Eldöntheti, hogy megállítja a filmet és fogadja a hívást, vagy inkább tovább mozizik, és üzenetrögzítőre küldi a hívást.

A felhasználói szokások és a kedvelt elektronikai eszközök köre megváltozik. Megnőtt az étvágy a digitális tartalmak fogyasztása iránt, azaz a zenei felvételek, filmek, tévéprogramok, játékok megszerzésére. A legkedveltebb fogyasztói eszközzé a személyi számítógép vált, de egy új hullám a mobil, kézben tartható eszközöket hozza előtérbe mint hordozható médialejátszókat, azzal együtt, hogy a hordozható végpontig lenyúló online tartalomszerzési lehetőség még fokozza a fogyasztást. A fogyasztók élvezni akarják azt az élményt, hogy új tartalmat találhatnak és fogyaszthatnak bárhol, bármikor, de ugyanúgy igényük az otthoni kedvencekhez hozzáférés bárhol, bármikor.

Ez megváltoztatja az emberek viszonyát az internethez is. Alapvetően az internet lehet passzív vagy aktív tartalomhozzáférési csatorna. Mostanáig a legtöbb felhasználó tartalmat töltött le a passzív internetcsatornáról. Kulcsszavak alapján keresett, talált valamilyen tartalmat, letöltötte, és mindezt íróasztalnál ülve a személyi számítógépen tette. Újabban egyre több fogyasztó aktívan kiszolgált internetélményt akar személyes preferenciáin alapulva. Csatlakozik online közösségekhez, olyan jellegű tartalmakat keres, amely az életstílusához, érdeklődéséhez, kedvteléseihez közvetlenül kapcsolódik. Amikor a hálózathoz kapcsolódik, akkor elvárja, hogy a személyéhez illeszkedő gazdag multimédiatartalom már várja és kínálja magát, méghozzá valamennyi erre alkalmas fix helyű vagy hordozható hozzáférési eszközön.

Többé már nem lehet elérni a fogyasztók teljes megelégedettségét otthon üléshez kötött és kereső-letöltő folyamattal megszerezhető tartalmakkal.


4. Összegzés


A fejlődési irányok szerencsésen összetalálkoznak. Kialakulnak a szabványos rendszerelemek. A hálózati kulcselemek a „kétéltű” mobiltelefonok és a WHGW eszközök. A szolgáltatási lehetőségek megsokszorozódnak. A tarifák a felhasználók szempontjából kedvezően alakulhatnak.


Kulcsszavak: konvergencia, IMS, lakáshálózat, mobiltelefon, WiFi, WHGW


Irodalom

honlap1 http://www.homegatewayinitiative.org/public/docs/HGI_white_paper.pdf

honlap2 http://www.homegatewayinitiative.org/publis/HGI_V1.0.pdf

honlap3 http://broadband.motorola.com/ips/Fixed_Mobile_Convergence.html

honlap5 http://panasonic.co.jp/corp/news/official.data/data.dir/en030716-3/en030716-3.html

honlap4 http://www.sktelecom.com/eng/services/service_inside/digital_home/index.html

Steuer, Frank et al. (2005): Seamless Mobility over Broadband Wireless Networks. http://www.eurasip.org/content/Eusipco/IST05/papers/534.pdf




1. ábra • UMA alapú hozzáférés.

2. ábra • IMS alapú hozzáférés.


<-- Vissza a 2007/07 szám tartalomjegyzékére
<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]