Magyar Tudomány, 2008/04 394. o.

Hídszerkezetek



A dunaújvárosi Pentele híd

erõtani méretezéséhez

kapcsolódó elméleti

és kísérleti vizsgálatok


Dunai László

Hegedûs István



egyetemi tanár

egyetemi tanár

BME Hidak és Szerkezetek Tanszéke

BME Hidak és Szerkezetek Tanszéke

ldunai epito . bme . hu




Kollár László P.

Lajos Tamás



egyetemi tanár

egyetemi tanár

BME Tartószerkezeti és Szilárdságtani Tanszék

BME Áramlástan Tanszék



Bevezetés


A dunaújvárosi Pentele híd mederhídjának szerkezeti kialakítása, geometriai mérete, gyártás- és szereléstechnológiai eljárása olyan ösz-szetett szerkezeti viselkedést eredményezett, amely a tervezési szabványokat közvetlenül alkalmazó méretezési módszerekkel nem vizsgálható (Horváth et al., 2006). A viselkedés sajátságainak feltárása és a létesítmény kiemelkedõ volta egyaránt szükségessé tett egy sor elméleti és kísérleti vizsgálatot, amelyek elegendõ adatot és ismeretet szolgáltatnak a kellõen biztonságos, egyszersmind gazdaságos szerkezet megtervezéséhez. Ezeket a vizsgálatokat a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) végeztük el az alábbiak szerint:

Az ívstabilitás vizsgálata • lengésvizsgálat • aerodinamikai vizsgálatok • földrengésvizsgálat • stabilitásvizsgálat a beúsztatás állapotában.

Az alábbiakban a felsorolt vizsgálatok alapelveit, módszereit, legfontosabb eredményeit és az ezek alapján levont következtetéseket ismertetjük.


Az ívstabilitás vizsgálata


Az acélszerkezetû mederhíd ún. kosárfül alakú ívpárra kábelekkel felfüggesztett pályaszerkezet. Az útpálya terhei a pályalemezen és a keresztirányú gerendákon adódnak át az ívek síkjában futó merevítõ tartókra, ezeket párhuzamos kábelsorok kapcsolják az ívhez. A kábelek által közvetített terhek az ívek teljes hosszán ívtengely irányú nyomóerõt keltenek, ezzel egyidejûleg jelentõs, az ívek különbözõ szakaszain eltérõ nagyságú hajlító nyomaték is fellép.

Az ilyen terhelésû ívek jellemzõ tönkremeneteli módja a nyomóerõ hatására bekövetkezõ stabilitásvesztés. Egyedül álló ívek, illetve párhuzamos síkokban futó, egymással összekapcsolt ívpárok esetén az ívkihajlás az ívek síkjába esõ vagy az ívek síkjára merõleges elmozdulásokkal jön létre. Ezeket a kihajlási formákat a globális stabilitásvesztés „tiszta” formáinak szoktuk nevezni. A kosárfülszerûen elrendezett, egymáshoz támaszkodó ívek az ívstabilitás szempontjából kedvezõbbek a „tiszta” formák valamelyikével kihajló ívekénél, de a stabilitásvesztésük során a „tiszta” formáktól meglehetõsen különbözõ, ún. „kombinált” globális kihajlási alak jön létre. Az ívkihajlást okozó normálerõ, illetve teher nagysága ideálisan rugalmas szerkezet esetén is érzékenyen függ a kihajlási alaktól, ez az érzékenység reális, rugalmas-képlékeny anyagú, lokális stabilitásvesztésre is képes szerkezetnél még inkább fennáll. Ezért a kihajlási jelenség követéséhez részletes, egyedi vizsgálatra volt szükség. A stabilitás vizsgálatára numerikus és empirikus vizsgálatokból álló programot dolgoztunk ki.

A stabilitásvizsgálat kiinduló gondolata az volt, hogy a szabványos méretezési elõírások a reális szerkezeti viselkedést az ideálisan rugalmas anyagúnak tekintett szerkezetekre vonatkozó vizsgálati eredmények korrekciójával, illetve az ideálisan rugalmas szerkezetekre vonatkozó szerkezeti paraméterek alapján levezetett méretezési értékekkel veszik figyelembe. Ha tehát a meglehetõsen egyedi kialakítású hídszerkezetet ideálisan rugalmas szerkezetként vizsgálva elõ tudjuk állítani a korrigálandó eredmények, illetve a méretezési értékek levezetésére alapul szolgáló szerkezeti paraméterek megfelelõit, ezek alapján a megkövetelt biztonság ellenõrzése tekintetében visszavezethetjük a szerkezet méretezését a szabványok rutinszerû alkalmazására.

A numerikus vizsgálat elsõdleges célja ennek megfelelõen a globális stabilitásvesztés szempontjából várhatóan kritikus állapotok meghatározása, a méretezési szabványok kontextusában értelmezhetõ szerkezeti paraméterek levezetése és a különbözõ tervezési szabványok által a stabilitásvesztési formákkal szemben megkövetelt biztonság ellenõrzése, illetve összevetése volt. A modellkísérletet azzal a céllal hajtottunk végre, hogy kísérletileg is ellenõrizzük a szabványok elõírásai szerint ily módon elvégezhetõ méretezés és ellenõrzés tényleges alkalmasságát.


Numerikus vizsgálat


A numerikus vizsgálatok egyik csoportja magára a megtervezendõ szerkezetre, a másik pedig a modellkísérlet céljából készült hídmodellre vonatkozó vizsgálat – mintegy a reális anyagú modellvizsgálat numerikus szimulációja – volt. A numerikus szimuláció mind a rugalmas viselkedés, mind a tönkremeneteli módok vizsgálatára kiterjedt.

A szerkezet „pontos” vizsgálatát az Ansys programrendszerrel végeztük, ún. felületszerkezeti végeselemes modell alkalmazásával. A vizsgálat eredményeit az 1. és 2. ábrák szemléltetik. A 3. ábrán a két mértékadó tönkremeneteli módhoz tartozó kísérleti és számított erõ–elmozdulás diagramok láthatók. A jó egybeesés a nemlineáris numerikus analízis megbízhatóságát mutatja.

A szerkezet tényleges teherbírására vonatkozóan megkövetelt biztonságot három méretezési szabvány öt javasolt módszerével, azaz a Magyar Szabvány (MSZ), a Japán Szabvány (JSHB), és a közös európai acélszabvány (Eurocode 3) három módszerével vizsgáltuk totális és féloldalas teher esetén. Az eredményeket az 1. táblázatban foglaljuk össze.

Ha figyelembe vesszük, hogy a híd erõjátékában a kb. 12 000 kN maximális parciális hasznos teher mellett dominál a kb 90 000 kN nagyságú totális állandó teher hatása, azt állapíthatjuk meg, hogy a híd méretezésére alkalmazott MSZ-elõírások az ív globális tönkremenetelével szemben kielégítõ, több mint 2,2-szeres biztonságot nyújtanak (Joó – Dunai, 2005).


Modellkísérlet


A modellkísérletekre a BME Hidak és Szerkezetek Tanszéke Szerkezetvizsgáló Laboratóriumában került sor (Joó et al., 2005).

A híd és a hídmodell közötti kapcsolatot léptékfüggetlen mechanikai jellemzõ, a nyomott ív relatív karcsúsága teremtette meg. A mérési rendszert úgy terveztük meg, hogy az ív kihajlási elmozdulásainak mind az ívsíkokba, mind a síkokra merõleges összetevõi vizsgálhatók legyenek. A statikai és laboratóriumi adottságok alapján a modell M=1:34 méretarányúra adódott, 8991 mm-es hosszal (4. ábra). Az ívek keresztmetszete 100 × 40 × 3 mm-es hegesztett zártszelvény, a merevítõ tartók 80 × 40 × 3 mm-es hidegen hajlított zártszelvényû rudak, anyagminõségük S235. A kábelek ekvivalens merevségû sodronykötelekbõl lettek kialakítva. A modellt a Barabás Kft. gyártotta.

A hídmodellt olyan hidraulikus berendezéssel terheltük, amely egy úgynevezett gravitációs teherszimulátor alkalmazásával biztosította, hogy a terhek hatásvonala az alakváltozások során függõleges maradjon. A terhelõ berendezés lehetõséget adott a hídmodell hossza mentén változó nagyságú és elrendezésû terhek alkalmazására, továbbá a két ív és a két merevítõ tartó eltérõ terhelésére is (csavaró teher). A hídmodellen 95 pontban mértük a különbözõ terhelések hatására bekövetkezõ nyúlásokat, 26-26 pontban a két merevítõ tartó lehajlásait és öt pontban az ívek oldalirányú elmozdulásait.



Totális teher

Féloldalas teher

MSZ

2.25

3.06

JSHB

3.07

3.28

EC3/1

2.20

1.87

EC3/2

1.45

1.84

EC3/3

2.29

2.15


1. táblázat • Ívstabilitási méretezési eljárások biztonsági szintje


Elsõ lépésként – alacsonyabb teherszinteken – olyan méréseket hajtottunk végre, melyek során a szerkezet rugalmas állapotban maradt. A célunk ezekkel az volt, hogy megismerjük a hídmodell viselkedését különbözõ terhelési viszonyok esetén. Az 5. ábra lehajlási ábrái szemléltetik a szerkezet jellemzõ viselkedését totális, féloldalas és csavaró jellegû teher esetén. A mérési eredmények igen jó egyezést mutattak a numerikus vizsgálat eredményeivel, és igazolták a számítási eredményekben is megmutatkozó jellegzetességeket: a totális és féloldalas teherrel szembeni ellenállás jelentõs eltérését és a csavaró jellegû terhekkel szembeni érzékenységet.

A kísérletek második fázisa a hídmodell teherbírási tönkremeneteli módjának meghatározására irányult, két különbözõ terhelési mód elemzésével. Totális terhelés esetén a domináns normálerõ az ívek síkjára merõleges kihajlást, féloldalas terhelés esetén pedig a domináns nyomaték síkbeli tönkremenetelt okozott. Elõször a totális terhelést fokozatosan növeltük, amíg 320 kN-os teljes tehernél az egyik ívvégen – a végcsomópont és az elsõ ívátkötés között – megindult az oldalirányú kihajlás (6. ábra). Mivel ez a tönkremeneteli mód nem okozott jelentõs károsodást az ívben, lehetõség volt a parciális teher hatására bekövetkezõ tönkremenetel vizsgálatára is. A tönkremenetel 110 kN parciális tehernél következett be. A kihajlást megelõzõ alakváltozás másodrendû hatása igen nagy képlékeny deformációkat okozott, ez az ív síkjában bekövetkezõ ún. határpontos stabilitásvesztést (képlékeny instabilitást) okozott (7. ábra).


Lengésvizsgálat


A szél- és földrengéshatás elemzéséhez fel kell használni a hídszerkezet dinamikai jellemzõit, elsõsorban (a kihajlási alakokhoz hasonlóan kombinálódó) összetett szabad lengésalakokat és a hozzájuk tartozó sajátfrekvenciákat. Ehhez olyan „pontos” számítógépi modelleket kellett kifejleszteni, amelyek nagy pontossággal figyelembe tudják venni a híd tömegeloszlását és merevségi viszonyait, illetve olyan „közelítõ” számításokat, amelyek rövid futásidõvel képesek a nagypontosságú számítási modell által szolgáltatott eredményeket jól közelíteni (Hegedûs – Kovács, 2007).

A mederhíd lengésvizsgálatát a BME Hidak és Szerkezetek Tanszékén hajtottuk végre, az aerodinamikai és a földrengésvizsgálatok igényeinek szem elõtt tartásával (Joó – Hegedûs, 2005). A numerikus lengésanalízishez a híd általános célú vizsgálatra kifejlesztett felületszerkezet-modelljét és egy ezzel párhuzamosan fejlesztett, elsõsorban a szél- és a földrengésteher-vizsgálat igényeinek szem elõtt tartásával konstruált rúdszerkezet-modellt alkalmaztunk. A párhuzamos modellfejlesztést az indokolta, hogy a felületszerkezet-modell a szerkezeti részletek és a tömegeloszlás nagy pontosságú figyelembe vételét teszi lehetõvé, viszont meglehetõsen nagy futtatási idõt igényel, míg az egy nagyságrendekkel alacsonyabb szabadságfokú rúdszerkezetmodell a „globális” szerkezet viselkedését a „pontos” modellhez hasonló megbízhatósággal képes leírni, töredéknyi futtatási idõvel. Ez az elõny leginkább az idõben változó hatások újbóli és újbóli kiszámítását igénylõ szélteher-szimulációban érvényesíthetõ. Mindkét modellel lehetõség volt a szerkezet szabad lengésalakjainak a sajátfrekvenciák növekvõ értékei szerinti kirajzolására. Ezek vizsgálata alapján az alábbi megállapítások tehetõk.

A hídnak meglehetõsen sok egymáshoz közeli sajátfrekvenciájú szabadlengés-alakja van, nemegy csak a lengésalak tüzetes vizsgálatával különböztethetõ meg egymástól. Ezt a szerkezet összetettsége magyarázza. Az ívhidaknál a pályaszerkezet egy félhullámú lengéseihez az ívek számottevõ hosszváltozása tartozik, míg a két félhullámú lengések az ívek hosszváltozása nélkül is ki tudnak alakulni. Emiatt a pályaszerkezet félhullámú lehajlásával jellemzett lengésalakok nem tartozhatnak a domináns lengésalakok közé. A számítások valóban azt mutatták, hogy a legalacsonyabb sajátfrekvenciához tartozó lengésalak a pályaszerkezet két félhullámú függõleges eltolódásával jellemzett „tiszta hajlítási lengés” (8.a ábra). A további sajátlengés-alakok egy része szintén hajlítási lengés, de már a második „tiszta hajlítási lengés” elõtt jelentkezik a szintén két félhullámú, de összetett, az ívek vízszintes elmozdulásainak és a pályaszerkezet elcsavarodásainak kombinációjával jellemzett lengésalak. Ez alapvetõen a híd súlypontjának és rugalmassági középpontjának eltérõ magasságából adódik. A függõleges hajlító lengések azért léphetnek fel tisztán, mert mindkét pont a híd teljes keresztmetszetének szimmetriatengelyében van, a kombinált lengésalakok pedig azért, mert az említett pontokhoz kötõdõ hatások különbözõ magasságban mûködnek.

A híd aerodinamikai stabilitásának vizsgálata szempontjából fontos azoknak a közeli sajátfrekvenciákhoz tartozó lengésalakoknak az ismerete, amelyekhez a pályaszerkezet aerodinamikailag kombinálódó, öngerjesztett hajlító és csavaró lengése (flutter) tartozhat.

Valóban találhatók az elsõ sajátlengés-alakok közt ilyenek. Az „elsõ” két félhullámú hajlítási lengéshez közeli frekvenciájú „harmadik” lengésalak (9.b ábra) esetén a pályaszerkezet jó közelítéssel két félhullámú csavaró lengést végez. A két lengésalakhoz tartozó sajátfrekvenciák aránya =1,645, ami – szerencsére – magasabb a hasonló keresztmetszet-kialakítású gerendahidak problematikus frekvenciaarányánál. Az aerodinamikai kombináció veszélyét vizsgáló modellkísérletek kiinduló adata ezeknek a lengéseknek a sajátfrekvencia-aránya volt.

A lengésvizsgálatban felhasznált kétféle modell eredményei a lengési módusok többségében meggyõzõ egyezést mutattak. Ez lehetõséget adott arra, hogy a hídtengely-irányú földrengésterhek vizsgálatában – néhány egyszerûsítéssel – ezt a rúdmodellt alkalmazzuk. A rúdmodell pályaszerkezetének vízszintes síkú lengései azonban lényegesen nagyobbak voltak, mint a felületszerkezet-modellé. Ez azt mutatta, hogy a feszültségek ellenõrzéséhez igazított tartórácsmodell nem képes egyszersmind arra is, hogy a pályalemez tárcsamerevségének hatását a felületszerkezet-modellhez hasonlóan tükrözze. Ezért a szélteher time-history módszerrel történt vizsgálatához egy többletmerevítéssel módosított rúdszerkezeti modellt kellett alkalmazni. Ezt a vizsgálatot a tervezõ végezte el a SOFiSTiK program szélmoduljának támogatásával.


Az aerodinamikai vizsgálat


A hídszerkezetek szélhatásból adódó teherhányada, különösen pedig a dinamikus terhelést jelentõ teherhányad a támaszköz növekedésével folyamatosan növekszik. Az aerodinamikai hatások a pályaszerkezet belebegését és a kábelek lengését okozhatják. A belebegés közvetlenül veszélyezteti a híd állékonyságát, a kábellengés gyors anyagfáradást idézhet elõ. A szerkezetre ható szélteher nagyságát és rezgéskeltõ hatását jelentõsen befolyásolják a szerkezeti kialakítás (elsõsorban keresztmetszeti alak) finom részletei. A hídszerkezet aerodinamikai viselkedése ezért csak részletes egyedi vizsgálattal tisztázható (Hegedûs, 2005). Ilyen vizsgálat szélcsatornakísérlettel vagy az áramlás numerikus szimulációjával végezhetõ.

A mederhíd aerodinamikai vizsgálatait a BME Áramlástan Tanszékén végeztük. Mind szélcsatornakísérletekre, mind numerikus vizsgálatra sor került.

Az összetett alakú merevítõ tartós ívhídra ható (dinamikus) szélteher alábbi három gerjesztõ hatása igényelt részletes vizsgálatot:

a lökésszerû szélsebesség-változásokhoz tartozó ún. turbulenciagerjesztés,

a pályaszerkezet örvénygerjesztése,

a pályaszerkezet önvezérelt lengései.

A felsorolt vizsgálatok az alábbi részfeladatok elvégzését igénylik:

a pályaszerkezetre és az ívekre ható szélteher eltoló, emelõ és elforgató keresztmetszeti eredõinek meghatározása a szélirány függvényében,

az örvényleválások szélsebességtõl függõ frekvenciájának és az örvények által létrehozott felhajtóerõ-ingadozás amplitúdójának meghatározása,

a belebegést okozó kritikus szélsebesség meghatározása.


A szélcsatorna-vizsgálatok


Az áramlástani vizsgálatokat az Áramlástan Tanszék Kármán Tódor Szélcsatorna Laboratóriumában végeztük el a laboratórium vízszintes, recirkulációs rendszerû szélcsatornájában (Goricsán et al., 2005).

Az áramlástani és rugalmassági problémák együttes modellezésének összetettsége miatt ilyen méretû hidaknál nem az egész hídszerkezet rugalmas (aeroelasztikus) fizikai modelljét vizsgálják, hanem a híd egy adott hosszúságú szakaszának modelljét, melynek alakja és mozgásai a valóságos híd dinamikai viselkedését helyesen modellezi. Ez a szerkezetrész esetünkben a pályaszerkezet. Ennek egy reprezentatív szakaszát egy ún. szekciómodell képviselte a vizsgálatban.

Az aprólékos munkával kidolgozott 1:70 léptékû, alumíniumból készült szekciómodell részletesen követi a hídkeresztmetszet geometriáját (10. ábra). A híd tengelyére merõleges síkban ható erõt és nyomatékot négy, a vízszintes erõt a modell két oldalán egy-egy vízszintesen elhelyezett erõmérõ cellával mértük (11. ábra). A nyomásingadozások regisztrálására a modell áramlással párhuzamos szimmetriasíkja közelében, attól egyenlõ távolságban felvett két síkban összesen hetvenöt nyomásmérési helyet alakítottunk ki. A modellt kis, 0,5 % turbulenciafokú és az atmoszférikus áramlásnak megfelelõ nagyobb (a szakirodalom alapján 5 %) turbulenciájú áramlásban vizsgáltuk. A rögzített állapotban végzett mérésekkel meghatároztuk a szélteher keresztmetszeti eredõit és a pályaszerkezetre ható szélnyomás-eloszlást. A modell forgatásával kimértük a szélirány és az erõ- és nyomatéki tényezõk kapcsolatát leíró függvény néhány jellemzõ értékpárját. Az erõ- és nyomatéki tényezõket 0, ±2°, ±5°, ±10° megfúvási szögnél határoztuk meg, két különbözõ turbulenciafok esetén, kerékpárút modellezésével és anélkül. A 75 mérési pontban valamennyi változatnál mértük az idõbeni átlagnyomást és a nyomásingadozást. A modell mögött elhelyezett hõdrót-anemométerrel mértük a hídról leúszó örvények okozta sebességingadozást. A nyomásingadozás-mérések alapján meghatároztuk az intenzitás hely szerinti változását, a hídlengést gerjesztõ nyomásingadozások frekvenciáját és amplitúdóját.

Mivel a híd keresztmetszete az áramlási határréteg leválását elõidézõ „éles” elemekbõl áll, a szekciómodell és a tényleges szerkezet körüli áramlás a Reynolds-féle szám különbözõsége ellenére hasonló. Ezért a rögzített helyzetû szekciómodellen mért nyomásingadozások közvetlenül felhasználhatók a pályaszerkezetet érõ örvénygerjesztés vizsgálatánál.

Az aeroelasztikus hatások vizsgálatához a szekciómodell rugalmas felfüggesztésével biztosítani kellett a modell két szabadságú szabadlengését. A valóságos híd nem modellezett részének hatását modellezõ rugalmas felfüggesztést lemezrugókkal oldottuk meg, ezek a transzlációs lengést és a modell hossztengelye körüli forgó lengést biztosították. A két lengés frekvenciájának arányát a felfüggesztés torziós lengés frekvenciáját befolyásoló távolságának változtatásával állítottuk be. Ily módon el lehetett érni, hogy ez az arány azonos legyen a pályaszerkezet hajlító és csavaró lengésével bekövetkezõ aeroelasztikus stabilitásvesztésben kombinálódó két lengésalak sajátfrekvenciájának arányával. A szekciómodell mozgását a modell felsõ lapjának négy sarkában elhelyezett gyorsulásérzékelõk mérték. Ez a modell a modelltörvényekbõl adódó túlhatározottság miatt nem volt alkalmas a hídra ható szél kritikus értékének a közvetlen kimérésére, de lehetõséget adott, hogy kísérleti úton meghatározzuk a zérus vastagságú sík keresztmetszethez tartozó elméleti kritikus sebesség és a keresztmetszeti kialakítás által módosított kritikus sebesség hányadosát.

A szélcsatorna-vizsgálatot kis áramlási sebességeknél (2 m/s) kezdtük, majd lépcsõsen növeltük a sebességet. Ennek hatására a modell több alkalommal nagy amplitúdójú flutter lengésbe kezdett (12. ábra). A különbözõ sebességeknél felvett rezgésképek és spektrumok azt mutatták, hogy 9,9 m/s érték tekinthetõ a modell kritikus sebességének. Ezt összehasonlítva a szakirodalomból ismert alapmegoldással, a kritikus sebességek hányadosa =vkrk/vkrsz=0,545 értékre adódott. Az elterjedten alkalmazott Klöppel–Thiele-féle szakirodalmi ajánlás a vizsgált hídalak esetén erre a hányadosra – a híd magasságának a szélességéhez viszonyított aránya, illetve a csavaró és hajlító lengések aránya alapján – hozzávetõleg =0,58 értéket javasol. A kísérletek eredményeibõl megállapítható, hogy ez a félempirikus módszer alkalmas az adott hídnál a kritikus sebesség meghatározására.


Numerikus vizsgálat


A fent ismertetett mérési program mellett a Fluent 6.1.22 szoftverrel elvégeztük a híd körüli áramlás nagyörvény (large eddy) szimulációját is. Ez a számítás lehetõséget adott arra, hogy feltárjuk a híd körüli áramlás részleteit, a periodikus lengéseket okozó örvények keletkezésének helyét és mozgásuk jellemzõit (Lohász – Lajos, 2005). A numerikus modell kialakítása során a szélcsatorna-kísérletekben használt 1:70 léptékû szekciómodell egy „szeletét” képeztük le, a számítási tartományt a körüláramlásokra elfogadott irányelvek alapján választottuk meg (13. ábra). A számítást egyenletes sebességmegoszlással indítva, adott idõlépésekben hajtottuk végre. A szimuláció jelentõs számítógépi hátteret követelt (tíz perc „real time” hosszúságú folyamathoz háromprocesszoros párhuzamos számítás segítségével három hét futási idõ). A numerikus szimuláció eredményeit a mérési eredményekkel összevetettük. Megállapítottuk: (a.) a hídmodell felsõ részén a megfúvási sebesség csak kisebb mértékben befolyásolja az alaki tényezõ értékét, a számítási eredmények igen jól közelítik a mért értékeket, beleértve a szalagkorlátok által okozott helyi nyomásváltozásokat is, (b.) a híd alsó részének mintegy negyedén a számított és a mért értékek között nagyobb különbségek adódtak. Mindkét kerékpárút alatt és a fõtartók alsó felületén is igen jó egyezést tapasztaltunk. Jó egyezést adott a mérésekkel a numerikus szimuláció a hídmodellrõl leváló örvények frekvenciája és amplitúdója tekintetében is. Összességében megállapítottuk, hogy az áramlás nagy örvény módszerrel végzett numerikus szimulációjával a jelenség megfelelõ pontossággal elemezhetõ.

A numerikus modell alkalmazásával további szimulációkat hajtottunk végre, amelyekkel a szerkezeti kialakítás okozta áramlási viszonyok – a mérési vizsgálatokon túlmenõen is – vizsgálhatók voltak (14. ábra). A numerikus szimuláció eredményeként kapott „filmekbõl” kitûnt, hogy a híd alsó része alatt viszonylag nagy, de nem nagyon intenzív örvények keletkeznek, amelyek közel periodikusan mozognak, de a modell alsó felületétõl viszonylag nagy távolságban vannak, így a nyomás változásából származó periodikusan ingadozó erõ amplitúdója nem túl jelentõs.


Földrengésvizsgálat


A földrengésvizsgálatot a BME Hidak és Szerkezetek Tanszékén és a Tartószerkezeti és Szilárdságtani Tanszékén végeztük (Vigh et al., 2006a). A híd tervezésének idején Magyarországon földrengésvizsgálatra vonatkozó szabvány nem volt érvényben. Az útügyi elõírás úgy rendelkezett, hogy a földrengés hatását „a szakma elismert szabályai szerint figyelembe kell venni”. Ezért a vonatkozó Eurocode 8 aktuális – még hivatalosan nem kiadott – változatának irányelveit követtük a vizsgálatok végrehajtása során. Az Eurocode-hoz az ún. Nemzeti Melléklet sem állt rendelkezésre, amely többek között a figyelembe veendõ talajgyorsulásról intézkedik. Ezért a korábban kiadott Nemzeti Alkalmazási Dokumentumban adott értékeket vettük figyelembe. A hazai szeizmikus kutatások szerint, a Pentele híd helyén várható földrengés talajgyorsulása 0,08 g, azaz a nehézségi gyorsulás 8 %-a.

A teljes hídszerkezet – a két ártéri hídszakasz és a mederhíd – földrengéssel szembeni biztonságát ezen alapgyorsulás feltételezésével kellett meghatározni.


A földrengésvizsgálat módszere

és kiindulási adatai


A földrengésszámítás a válaszspektrum analízisre épül, amelynek lényege, hogy a szerkezet igénybevételeit csak a domináns (jellemzõ) rezgésalakokban határozzák meg, és a méretezést ezen igénybevételek megfelelõ összegzésével számítják. A méretezéshez szükséges legfontosabb adatok a jellemzõ maximális talajgyorsulás és az ún. válaszspektrumgörbe.

A hidak esetleges képlékenyedését úgy lehet figyelembe venni, hogy a földrengési teher értékét az ún. viselkedési tényezõvel redukáljuk. A hidak tervezését vagy „duktilis”, vagy „korlátozottan duktilis/lényegében rugalmas” alapon kell elvégezni. Az elõbbi esetben a tervezés során a keresztmetszeteket úgy kell kialakítani, hogy a képlékeny csuklók a feltételezett helyeken alakuljanak ki. Jelen híd tervezése rugalmas méretezési elv alapján történt, tehát nem vizsgáltuk a képlékeny csuklók kialakulását, ezért a „korlátozottan duktilis/lényegében rugalmas” számítást szabad alkalmazni. Ebben az esetben a viselkedési tényezõ maximális értéke 1,5, ezt vettük figyelembe a számításban.

Az alapgyorsulás értékét a híd fontossági osztálya függvényében egy 0,85 és 1,3 között változó tényezõvel kell megszorozni. A Duna magyarországi szakaszán jelenleg nincs egyetlen híd sem, amelyet földrengésre méreteztek volna, ezért a Pentele híd fontosságát „átlag felettinek” tekintettük, és a talajgyorsulást a I =1,3 fontossági tényezõvel megszoroztuk.

A válaszspektrum görbéi elsõsorban a talajosztálytól függnek. Az Eurocode vízszintes rezgéshez minden talajosztályra kétféle típusú válaszspektrumgörbét ad. A vizsgálat során – a biztonság javára tett közelítésként – ezek burkolóit használtuk.


A földrengésvizsgálat végrehajtása,

eredményeinek értékelése


A hidat térbeli rúdmodellel vizsgáltuk az Ansys végeselemes program segítségével. A párhuzamosan futó két ártéri hidat két elkülönülõ gerendasorral modelleztük (15. ábra). Az ártéri hidak folytatólagos többtámaszú tartók, amelyek azonban kölcsönhatásban állnak egymással az alul összefogott pillérek miatt, és a közös mederpilléreken keresztül össze vannak kötve a mederhíddal is. Ez szükségessé tette a teljes hídsorozat együttes vizsgálatát. A konvergenciavizsgálat szerint hozzávetõlegesen 3400 csomópont alkalmazása kielégítõ pontosságú eredményt szolgáltat.

A számítások szerint a globális teherviselõ elemek méretezésében, a függõleges irányú földrengéskomponens szerepe elhanyagolható, a keresztirányú földrengéskomponens szerepe kicsi de a tengelyirányú (vízszintes) földrengéskomponensnek domináns hatása van (Vigh et al., 2006b).

A földrengés figyelembevételével a szerkezetek fõ igénybevételei (és a keresztirányú sarureakciók) csak kis mértékben (20-30 %-kal) adódnak nagyobbra, mint a gyakori tehercsoportosítások során számításba vett terhekbõl eredõk. A hosszirányú sarukon viszont a földrengési teher esetén a földrengésteher figyelembevétele nélkül számított sarureakció két-háromszorosa is ébred, amely természetesen jelentõs feszültségnövekedést jelent a saru környezetében is.


Globális és lokális stabilitásvizsgálat

a beúsztatás állapotában


A mederhíd szerelését a parton végezték, majd nagy teherbírású bárkák segítségével úsztatták be a hídpillérek közé. Ebben az állapotban a bárkák nem a végleges támaszain, hanem a merevítõ tartók közbensõ szakaszain támasztották alá a hidat. A teherviselésbe feltétlenül be kellett vonni az ívszerkezetet. Ezt ideiglenes összekötõ rudak segítségével lehetett elérni, ami a végleges állapottól lényegesen eltérõ erõjátékot eredményezett az egész szerkezeten (Horváth – Nagy, 2008). Különösen kedvezõtlen a változás az ideiglenes erõbevezetések által érintett gerenda- és ívszakaszokon, ahol csaknem az úsztatott összsúly (87 000 kN) egynegyede adódik át. Az igénybevételek elviseléséhez itt erõteljes helyi megerõsítésre volt szükség, továbbá merevítõ bordázatot kellett kialakítani az acéllemezekbõl összetett tartószerkezetek lokális horpadásainak meggátlásához. Ezek megtervezéséhez nagy pontosságú számítógépi modelleken alapuló vizsgálatokkal kellett végrehajtani. A vizsgálatokat a BME Hidak és Szerkezetek Tanszékén végeztük (Dunai, 2006).


A végeselemes modell és igénybevétel-számítás


Az úsztatott hídszerkezet globális vizsgálatára alkalmazott felületszerkezeti végeselemes modell (16. ábra) megfelelõ pontossággal tudta követni a szerelési terhek teljes szerkezetre kifejtett hatását, de az erõbevezetések lokális hatásának vizsgálatára a modellt pontosítani kellett. Ennek érdekében a leginkább érintett öt szerkezeti részletre a globális modellbõl származtatott nagyobb felbontású lokális modellt dolgoztunk ki az Ansys végeselemes program alkalmazásával. A lokális modelleket a globális modellen végrehajtott vizsgálat alapján felvett kinematikai terhekkel illesztettük a globális modellhez. A 17.a ábrán az ív és az ideiglenes összekötõ rúd csatlakozásának lokális modellje látható. A 17.b ábra a lokális modellel meghatározott, jelentõs csúcsokat tartalmazó feszültségeloszlásokat mutatja.


Stabilitásvizsgálatok


A szerkezet globális stabilitási vizsgálata szerint az ívkihajlás az úsztatási állapotban nem okoz problémát, viszont az ívek és merevítõ tartók keresztmetszeteit alkotó lemezek horpadási teherbírása az erõbevezetések környezetében nem elegendõ.

A lokális merevítéshez alkalmazott merevítõ elemek stabilitásának ellenõrzése a szabálytalan alak és az összetett feszültségeloszlás következtében egyedi vizsgálatokat igényelt. A vizsgálatokat nagypontosságú végeselemes modelleken végzett numerikus instabilitási analízis kritikus feszültségei és az imperfekciók szabványos – MSZ és Eurocode – figyelembe vételével végeztük el (18. ábra). Az eredmények azt mutatták, hogy bizonyos mértékadó merevített lemezmezõk kihasználtsága a megerõsítés ellenére is igen magas, a 100 %-ot is meghaladó. Az alkalmazott eljárások verifikációjára, illetve a mértékadó lemezmezõk horpadási teherbírásának megnyugtató megállapítására hat különbözõ geometriájú és kialakítású merevített lemezmezõt számítógépi szimulációval vizsgáltunk meg, azaz ún. virtuális kísérleteket hajtottunk végre. A vizsgálatok eredményeként kapott nemlineáris nyomóerõ – elmozdulás diagramokból megállapítható volt a szerkezet teherbírási tartaléka és imperfekció-érzékenysége (19. ábra). A virtuális kísérletek azt is megmutatták, hogy mekkora a különbözõ szabványos eljárások biztonsági szintje. Az átfogó vizsgálatok igazolták, hogy a merevített lemezmezõk a szerelési terhek hatására fellépõ nagyintenzitású és összetett eloszlású igénybevételeket megfelelõ biztonsággal, maradó deformációk nélkül fel tudják venni. Amikor a mederhidat a bárkák leemelték ideiglenes támaszairól, a merevítõ elemek sértetlensége alátámasztotta a számításokat.


Kulcsszavak: függesztett ívhíd, modellkísérlet, lengés, aerodinamika, földrengési ellenállás

Irodalom

Dunai László (2006): Advanced Stability Analysis and Design of a New Danube Arch Bridge. 6th European Solid Mechanics Conference; Budapest, Hungary, Extended Abstract, p. 2, CD

Goricsán István – Balczó M. – Lajos T. (2005): A dunaújvárosi Duna-híd aerodinamikai vizsgálatra: szélcsatorna-kísérlet. BME Hidak és Szerkezetek Tanszéke Tudományos Közleményei, Budapest, 65–76.

Hegedûs István (2005): Nagytámaszközû ívhidak tervezésének a szélterheléssel kapcsolatos kérdései. BME Hidak és Szerkezetek Tanszéke Tudományos Közleményei, Budapest, 41–56.

Hegedûs István – Kovács Imre (2007): A szél dinamikus hatásának vizsgálata. Elhangzott az MTA-n, 2007. május 10-én, a Hídszerkezetek (A tudománytól a megvalósulásig) címû tudományos ülésen.

Horváth Adrián – Nagy Zsolt (2008): A dunaújvárosi Pentele híd tervezése. Magyar Tudomány. 4

Horváth Adrián – Dunai L. – Nagy Zs. (2006): Dunaújváros Danube Bridge: Construction, Design and Research. Structural Engineering International: Journal of the International Association for Bridge and Structural Engineering (IABSE). 16, 1, 31–35.

Joó Attila László – Hegedûs István (2005): A dunaújvárosi Duna-híd lengésvizsgálata. BME Hidak és Szerkezetek Tsz. Tud. Közleményei. Bp., 57–64.

Joó Attila László – Dunai László (2005): Strength of an Arch Bridge Model: Experiment and Design Methods. In: Hoffmeister, Benno – Hechler, Oliver (eds.): Proceedings of the 4th European Conference on Steel and Composite Structures (Eurosteel ’05). Maastricht, The Netherlands. Druck und Verlaghaus Mainz Publisher, Vol. B, 4.7-49–4.7-56.

Joó Attila László – Dunai L. – Kálló M. – Kaltenbach L. – Köröndi L. (2005): Experimental Analysis of a Nielsen-type Bridge Model. Materials Engineering. 12, 1, 1–6.

Lohász Máté Márton – Lajos Tamás (2005): Híd metszet áramlástani vizsgálata nagy-örvény szimulációval. BME Hidak és Szerkezetek Tanszéke Tudományos Közleményei. Budapest, 77–86.

Vigh László Gergely – Dunai L. – Kollár L. (2006a): Numerical and Design Considerations of Earthquake Resistant Design of two Danube Bridges. 1st European Conference on Earthquake Engineering and Seismology (ECEES 2006, A Joint Event of the 13th ECEE & 30th General Assembly of the ESC), Geneva, Switzerland, ID 1420 /1–10.

Vigh László Gergely – Dunai L. – Kollár L. (2006b): Experiences on the Earthquake Resistant Design of Two Danube Bridges. IABSE Symposium, Budapest, Hungary, Report, Vol. 92, IABSE Publisher, 456–457, CD 8 pages




1. ábra • Hídmodell numerikus analízis – lineáris vizsgálat

2. ábra • Hídmodell numerikus analízis – stabilitási vizsgálat

3. ábra • Hídmodell numerikus analízis – nemlineáris vizsgálat

4. ábra • Kísérleti hídmodell

5. ábra • Hídmodell lehajlási ábrái

6. ábra • Tönkremenetel – totális teher

7. ábra • Tönkremenetel – féloldalas teher

8. ábra • Sajátlengésalakok (a) 1, (b) 2

9. ábra • Sajátlengésalakok (a) 3, (b) 4

10. ábra • Szélcsatorna-szekciómodell

11. ábra • Szélcsatorna kísérleti elrendezés

12. ábra • Szélcsatorna-szekciómodell lengése

13. ábra • Numerikus szekciómodell

14. ábra • Numerikus szekciómodell-szimuláció eredményei

15. ábra • Földrengésvizsgálati hídmodell

16. ábra • Globális végeselemes modell – szerelési állapot

17. ábra • Ívcsomópont (a.) lokális végeselemes modellje, (b.) feszültségeloszlása

18. ábra • Lemezmezõk instabilitási analízise

19. ábra • Merevített lemezmezõ virtuális kísérleti vizsgálata


<-- Vissza a 2008/04 szám tartalomjegyzékére


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra


[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]