Magyar Tudomány, 2008/07 865. o.

Tanulmány



Egy életmû margójára

Turczel Lajosról (19072007)


Kovács Gyõzõ


az irodalomtudomány kandidátusa


A cseh/szlovákiai magyar irodalmi lexikon azt írja Turczel Lajosról: „… irodalom- és mûvelõdéstörténész, kritikus… az ötvenes évek elejétõl részese, alakítója a cseh/szlovákiai magyar tudományos és kulturális életnek… Fontos szerepe volt az 1945 utáni jogfosztottság és lakosságcsere következtében összeszûkült irodalmi élet felerõsítésében. A kezdeti nehéz helyzetben nevelõ írásokra volt szükség…”

Gyakran és joggal tették fel a kérdést: kicsoda is valójában Turczel Lajos? Tanár? Irodalomtörténész? Kritikus? Kutató? Mûvelõdéstörténész? Ha megpróbáljuk õt és munkásságát a szellem és a gondolat útjain követni és figyelni, akkor úgy tûnik: Turczel Lajos mindez együtt. Akármelyik minõsítõ „címkét” kapná, bizonyos: szenvedélyes kutató, aki tanítani kívánt. Úgy is megfogalmazhatjuk: Turczel Lajos a mikrofilológia és a szintézis kutatója és tanára volt.

A pálya kezdetén, az ötvenes években õ honosította meg az ún. „pedagógiai kritikát”, vagyis a tanítva-nevelve kritizálást. Õ szépen akart nevelni, okosan rávezetni a lényegre. Ez érvényes az egymás után sorjázó köteteire, értékes egyetemi jegyzeteire és az általa szerkesztett könyvekre és antológiákra.

Pályája elsõ harmadában tehát mint kritikus jelentkezett. Saját bevallása szerint Fábry Zoltán Harmadvirágzás címû kötete orientálta õt a kritikusi pályára. Megértõ és mégis szigorú bírálóként lépett fel; követve Erdélyi Jánost s az egykori hármas elvet: „Szeretettel, aggodalommal és szigorúsággal”. Õ is így kapta az elsõ leveleket Fábry Zoltántól.

Csak utóbb, az 1960-as évek második felében – a Két kor mezsgyéjén megírásának, illetve megjelenésének idején – jelentkezett az irodalomtörténetet író Turczel Lajos. Ez a mû, s az e mögött meghúzódó komplex kutatási szándék állította elénk azt a Turczel Lajost, aki rendkívül igényesen és körültekintõen kutatta fel a szlovákiai magyar irodalom és mûvelõdés legkisebb szegletét is. Egy ízben úgy nyilatkozott errõl a munkáról, hogy „egész életemben kisebbségi ember voltam, a nemzetiségi lét minden változását átéltem. Könyveimrõl, kivált a Két kor mezsgyéjén-rõl talán még azt is állíthatnám, hogy a szlovákiai, illetve a csehszlovákiai magyar kisebbség életrajza. És hát sohasem felejtettem el, hogy pedagógus is vagyok”. Azt is elmondta e kötetérõl, hogy „fõleg azért írtam, hogy a jogfosztottság utáni tapasztalatlan új értelmiségünket és olvasóközönségünket a kisebbségi hagyományainkba beavassam… és… a megrendült identitásérzést erõsítsem…” A mûvelõdéstörténet „viszonylatában én a nagyvonalú teljes kép kialakítására törekedtem…”

Mindezzel azt is igazolja, amit a pedagógiai kritikáról vallott, s azt is, hogy Turczel Lajos nem „csak” irodalomtörténész volt.

Kötõdése Fábry Zoltánhoz közismert volt; emberileg is, szakmailag is. Nem tekinthetõ véletlennek, hogy Fábry halála után, 1977-ben õ teljesítette a stószi író kívánságát: ha már Fábry Zoltán nem írhatta meg az Ady igazá-t, végül Turczel Lajosra bízta annak megvalósítását; õ pedig híven teljesítette a stószi kívánságot.

Turczel „egyszemélyes mûhelyében”, s a pozsonyi irodalomtörténeti tanszéken lerakta a cseh/szlovákiai magyar irodalomtörténet, mûvelõdéstörténet és – az 1945 utáni – kritika alapjait. Mindezzel felbecsülhetetlen szolgálatot tett a cseh/szlovákiai és tágabb értelemben az egyetemes magyar irodalomnak és történetének.

Régen köztudott: mérhetetlen ragaszkodása és szeretete a szalkai (Ipolyszalka) tájhoz. Enélkül nincs, és nem létezik Turczel-életmû. Ha önmagáról beszél, írásban vagy szóban, az olvasót, illetve a hallgatót minden esetben sétára invitálja a bölcsõhely körül. Innen indult a nagy kalandra: tanítani népét, a kisebbségi sorsban élõ cseh/szlovákiai magyarságot. Így jutott el földrajzilag is, képletesen is Szalkától Pozsonyig, otthoni kedves tanáraitól – Adyig és Fábry Zoltánig. Ez adott neki erõt át- és megélni a mélypontokat, s ez emelte õt az újbóli kezdés magasába. Ez töltötte el reménységgel és békeóhajtással.

Turczel Lajos folyamatokat mutat be, fejlõdésképet rajzol, ezzel példát mutat: mintegy kicövekeli a további út(ak) lehetõségeit és tájékozódási pontjait. E munkálatok közben állandóan szembesít és viszonyít: amikor a nemzetiségi-kisebbségi problémákkal foglalkozik, vagy az együtt élõ népek és nemzetek történelmi szükségszerûségeit vizsgálja – s közben nem kerül zsákutcába. Tudomásul veszi a történelmi realitásokat, és tárgyilagosan kezeli a tényeket, melyek a Duna-medencében kialakultak 1918–1920 után.

Mélyrõl, már-már a feledés homályából hoz fel adatokat, mutat fel a portrékat és arcokat. Ha szükséges, korrigál is; gyakran tett „helyükre” állításokat és megállapításokat. Megtette ezt politikai áramlatokkal szemben is. Volt erre példa nemegyszer: keményen vitatkozó típus volt. Ezért is bátor és gazdag életmû az övé. Kötetei munkásságának jelzõkövei, s akkor még nem is szólhattunk az egyetemi jegyzetekrõl, tankönyvekrõl, antológiákról és összeállításokról, széljegyzetekrõl, elõadásokról és a seregnyi vitáról, melyekben részt vett, nem feledkezve meg a nyilatkozatokról és interjúkról. Életmûve mellé méltán írható: gazdag és beteljesedett lett.


Kulcsszavak: irodalom, kritika, irodalomtörténet, tudomány, mûvelõdéstörténet, kisebbség


Irodalom

Írások mérlegen (1958): Szlovákiai Szépirodalmi, Bratislava

Írás és szolgálat (1965): Slovenské vydavate¾stvo krásnej literatúry, Bratislava

Két kor mezsgyéjén (1967, 1983): Madách, Bratislava

Portrék és fejlõdésképek (1977): Madách, Bratislava

Ady igaza (1977): Madách, Bratislava

Hiányzó fejezetek (1982): Madách, Bratislava

Tanulmányok és emlékezések (1987): Madách, Bratislava

Magyar sportélet Csehszlovákiában 1918–1938 (1992): Madách, Bratislava

Visszatekintés kisebbségi életünk elsõ szakaszára (1995): Lilium Aurum, Dunaszerdahely

Arcképek és emlékezések (1997): Madách, Bratislava

Irodalmi hódolások és szeretet-megnyilvánulások (2000): Madách, Bratislava



<-- Vissza a 2008/07 szám tartalomjegyzékére


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra


[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]