Magyar Tudomány, 2008/06 688. o.

A klíma- és környezetváltozások földtudományi összefüggései



Gyors klímaváltozások evolúciós hatásai


Vörös Attila

az MTA levelezõ tagja

Magyar Természettudományi Múzeum

voros nhmus . hu


Pálfy József

az MTA doktora

Magyar Természettudományi Múzeum,

MTA–MTM Paleontológiai Kutatócsoport

palfy nhmus . hu


Korunk egyik égetõ tudományos és társadalmi problémája az, hogy milyen lefolyású lesz, és milyen következményekkel jár a jövõben az emberi tevékenység okozta éghajlatváltozás. Megjegyzendõ, hogy sokan vannak, akik kétségbe vonják azt, hogy a korunkban jelentkezõ klimatikus változások valóban az emberi beavatkozások hatását tükrözik. A jelenkori éghajlatváltozás ténye azonban már tudományosan igazolt, és hatásainak, kimenetelének sokoldalú vizsgálata az emberi civilizáció elemi érdeke. A társadalom környezettudatossá válásával az ilyen irányú vizsgálatok felértékelõdnek: mindinkább nyilvánvaló, hogy a napjainkban zajló környezeti változás olyan nemkívánatos hatásokkal jár (például: globális klímaváltozás, környezetszennyezés, élõhelyek elvesztése), melyek az élõvilágban fajpusztulással, az állat- és növénytársulások átalakulásával járnak.

A fenti problémakör része az a kérdés, hogy milyen hatással lesz a klímaváltozás az élõvilágra. E kérdés megválaszolásához mi, paleontológusok, a bioszféra múltjának kutatói a földtörténeti múlt egyes szempontokból a maihoz hasonló, gyors klímaváltozásainak és azoknak a bioszférára gyakorolt hatásának elemzésével tudunk hozzájárulni.

A földtörténeti kutatások során gyakran felmerül az a kérdés, hogy mi számít „gyors” változásnak. Mai, rohanó világunk tempójához szokott idõérzékünk számára a földtörténeti régmúltban használt évmilliós vagy – jó esetben – százezer éves felbontás szinte megfoghatatlan. Pedig ez a valóság: ha a pleisztocén jégkorszaknál régebbi idõkbe megyünk vissza, a rétegtani (biosztratigráfiai) tagolás általában nem tesz lehetõvé százezer évnél finomabb felbontást, és a radiometrikus mérések hibahatára is csak ritkán kisebb ennél. Mégis, jó okunk van feltételezni, hogy az általunk vizsgált „gyors” klíma-, illetve bioszféra-változások jóval (esetleg nagyságrenddel) a kritikus százezer éves léptéken belül mentek végbe.

A vizsgálataink tárgyát és kiindulópontját képezõ egykori élõlények, illetve a belõlük megõrzõdött õsmaradványok az egykori éghajlatváltozás részesei és rögzítõi. Ezek a „kõbe zárt tanúk” a földtörténeti kutatások elsõrendû és sokoldalúan használható segítõi. Anélkül, hogy részletekbe mennénk, megemlítjük, hogy az õsmaradványokon alapul a biosztratigráfia, a rétegtani tagolás és párhuzamosítás talán legfontosabb eszköze. Másrészt, az egykori élõlények a nagy „földtörténeti olvasókönyv” lapjain pergõ események hol passzív, hol aktív fõszereplõi közé tartoznak. Tudományosra fordítva a szót, a litoszféra, a hidroszféra, az atmoszféra és a bioszféra mindig is kölcsönhatásban volt egymással; lassú vagy gyors változásaik a rendszerszemléletû földtudomány (Earth System Science) keretében értelmezhetõk.

A bioszféra különösen az atmoszférával mutat szoros, kölcsönhatásos kapcsolatot; a kettõ mintegy dinamikus egyensúlyi rendszert képez. Az õsi atmoszféra összetétele – évmilliárdok során – alapvetõen az élõlények hatására változott meg. Másrészt, az atmoszféra perturbációi, például a gyors klímaváltozások, többnyire nagy kihalási hullámokat indítottak el az élõvilágban. A bioszféra múltjának ezekre a rendkívüli eseményekre összpontosító kutatása tehát új ismeretekkel jár a mai folyamatok értelmezése szempontjából is. Egyes múltbeli kihalásokban például éppen az üvegházgázok koncentrációjának hirtelen növekedése és az ezzel járó felmelegedés játszhatott fontos szerepet. Az utóbbi, több mint 500 millió év jelentõs kihalási eseményeit mutatja az 1. ábrán látható diagram. Megjegyzendõ, hogy nem minden kihalási csúcshoz rendelhetõ hozzá jelentõs éghajlati esemény. A kihalások problematikáját részletesen tárgyalja Pálfy József (2000) könyve.

Ezúttal néhány olyan esettanulmányt mutatunk be, amelyekben a gyors klímaváltozás kiváltotta kihalási esemény és a bioszféra gyors reagálása jól nyomozható, és megfelelõ tanulságokkal szolgál. Ezek: 1.) a „hólabda Föld” (késõ proterozoikum), 2.) a triász–jura határ, és 3.) a kréta–tercier határ eseményei.


Hólabda Föld”


Számos kollégánk emlékezhet még arra a 80-as években született geológus nótára, melynek egyik sora így szól: „Hogy kerül a dolomitba a tillit, ezt a vizsgán megkérdezni nem illik” (szerzõ: Papp Gábor). A probléma nem mai keletû: évtizedek óta ismeretes, hogy késõ proterozoikumi tillitek (jéghordta durva törmelékes rétegek) sekélytengeri dolomitokkal (trópusi üledékekkel) társulva találhatók Namíbiától Grönlandig és Alaszkától Ausztráliáig, olyan területeken, melyek többsége – a paleomágneses mérések szerint is – az egykori egyenlítõi övhöz közel terült el. A néhány méternyi tillithorizontok fedõjében és néha a fekvõben is nagy vastagságú platform karbonátok találhatók. A trópusi klíma ellenpontjaként, a nagy területeken talált tillitek hatalmas, szárazföldi jégtakarókról tanúskodnak.

A paleoklimatológiai ellentmondás megoldására újabban merész elképzelés született: a hólabda Föld-hipotézis (Hoffmann – Schrag, 2000, 2002). Eszerint ebben az idõben (mintegy 580 millió éve), valamint azt megelõzõen (a kora és késõ proterozoikumban) többször is, a Föld rövid idõre teljesen eljegesedett; gyakorlatilag minden szárazföldet jég borított, és az óceánok is befagytak. E mai szemmel szinte elképzelhetetlen állapotot több tényezõ összejátszása idézte elõ, melyek a Föld felszíni hõháztartásának rövid idejû, katasztrofális megbomlásához vezettek.

Az egyik meghatározó õsföldrajzi körülmény (melyet paleomágneses adatok igazolnak) az volt, hogy az összes nagy kontinentális tömeg – a földi litoszféralemezek szüntelen mozgása során – a proterozoikum végén éppen az egyenlítõi övezetben csoportosult (2. ábra). Ez jelentõsen megnövelte a Föld mint égitest albedóját (fényvisszaverõ képességét), hiszen a szárazföldek ma is sokkal több fényt vernek vissza, mint az óceáni területek. Különösen erõsen érvényesült ez a különbség a proterozoikumban, amikor – szárazföldi növénytakaró még nem lévén – a kontinentális területek kopárak voltak.

A kopár szárazföldek jelentették a másik meghatározó körülmény, a légköri szén-dioxid-háztartás felborulásának feltételét. A szén-dioxid, a legfontosabb „üvegházgáz” mennyiségének változása alapvetõ szerepet játszik a földfelszín hõmérsékletének szabályozásában. Az a hatalmas mennyiségû trópusi esõ, ami korábban jórészt visszahullott az óceánba, most az egyenlítõi övben csoportosuló kontinensek területére zúdult. A szén-dioxidban dús csapadékvíz által elõidézett intenzív trópusi mállás hatását nem mérsékelte semmiféle szárazföldi növénytakaró. A mállás viszont a légköri CO2 elvonásával jár, amint azt az alábbi – a folyamatot rendkívül leegyszerûsített formában kifejezõ – kémiai egyenletek mutatják:


mállás:

CaSiO3 + 2H2O + 2CO2

szállítás:

Ca2+ + 2HCO3- +2H+ + SiO32-

üledéklerakódás:

CaCO3 + SiO2 • H2O + H2O + CO2.


A szén-dioxid jelentõs része tehát kalcium-karbonátként rakódik le, vagy oldatban marad az óceánok karbonátra nézve túltelítetté váló vizében. A gyors mállás hirtelen lehûlést okozott. Az egyenlítõi régióban húzódó magashegységekben terjeszkedõ jégtakaró megnövekedett fényvisszaverése albedo-visszacsatolást indított el. Az elszabadult folyamat során a Föld átlagos felszíni hõmérséklete -50 °C alá süllyedhet; a szárazföldek – még a trópusi övben is – eljegesedtek; az óceánok – akár 1 km mélységig is – teljesen befagytak.

A forgatókönyv azonban nem ér véget ennél a tragikus epizódnál. Egyrészt, az eljegesedett szárazföldeken a légköri szén-dioxid elvonásával járó mállási folyamat leáll. Másrészt, a „hólabda” mélyén a Földet jellemzõ lemeztektonikai mozgások töretlenül mûködnek: a vulkánok nagy mennyiségû szén-dioxidot juttatnak a légkörbe, ami – az elvonási folyamat híján – fokozatosan felszaporodik: az üvegházhatás újra kiépül. Az óceáni jégpáncél olvadni kezd, és a szabad víztükör megjelenése fordított albedo-visszacsatolást indít el. A folyamat meglendül, és gyorsan átcsap az ellenkezõ végletbe: rendkívüli forróság köszönt be, melynek hatására az eddig oldatban lévõ kalcium-karbonát igen vastag rétegösszletekben rakódik le. (Meg kell jegyeznünk, hogy a fentiekben vázlatosan ismertetett, rendkívül tetszetõs „hólabda Föld” hipotézis – bármily szellemes – ma még nem általánosan elfogadott a földtudósok körében.)

Keveset tudunk arról, hogy a bioszféra hogyan reagált a mintegy ötmillió éves idõtartamú „hólabda” epizód(ok)ra, hiszen az õsmaradvány leletanyag igen szegényes. Nyilvánvaló, hogy a prokaryoták túléltek minden ilyen környezeti katasztrófát. Az eukaryotákról lényegében folyamatos adatsor áll rendelkezésre a kora proterozoikum óta, tehát valószínû, hogy komoly veszteséget ezek sem szenvedtek. A metazoák kialakulását sokan 650 millió évnél is korábbra teszik, de hogy metazoákból álló gazdag közösségek népesítették volna be a selfterületeket, arra nincsen adat. Metazoák esetleg megjelenhettek a mélytengeri hidrotermális forrásokhoz kapcsolódó kemoszintetizáló közösségekben, és ez esetben túl is élhették a drasztikus felszíni lehûlést.

Egészen bizonyos azonban, hogy az élõvilág egyik legjelentõsebb evolúciós robbanása, sõt robbanássorozata közvetlenül követte a legutolsó (580 millió éves) késõ proterozoós „hólabda” epizódot (3. ábra). Az Ediacara-fauna néven összefoglalt, lágytestû (váznélküli) állatokból álló sekélytengeri közösségek a proterozoikum végén (555–575 millió éve) a világ számos egykori selfterületén megjelentek. Ez a meglepõen nagy diverzitású fauna már tartalmazza a nagyobb Metazoa csoportok alaptípusait, bár a késõbb felvirágzó állattörzsekkel való közvetlen leszármazási kapcsolataik nem igazolhatók.

A következõ jelentõs evolúciós robbanás – mely a ma is élõ nagy gerinctelen csoportok megjelenését hozta – a kambrium kezdetén (kb. 545 millió éve), szintén nem sokkal megkésve követte az utolsó „hólabda” epizódot. Felmerülhet, hogy a mészváz általános megjelenése összefüggésben lehetett a kalcium-karbonát/szén-dioxid-rendszernek a nagy lehûlést követõ perturbációjával.


Triász–jura határ


A triász végi kihalás nemcsak azért érdemel különös figyelmet, mert a fanerozoikum öt legnagyobb kihalási eseményének egyike, hanem azért is, mert ennek nyomait hazánkban is megtaláljuk, és jelenleg kutatjuk is, például a Vác melletti Csõvár közelében (Pálfy et al., 2001).

Ami a triász–jura határon végbement gyors klímaváltozást illeti, a bizonyítási eljárás hosszas oknyomozó munkát igényel. Idõszak-, illetve szisztémahatárról lévén szó, a jelentõs földtörténeti változás szinte nyilvánvaló; a kiváltó okok közül a hirtelen tengerszintváltozás (regresszió) régóta ismert. Csábító az igen népszerû égitest-becsapódási modell alkalmazása is, de a korábban „koronatanúnak” tekintett kanadai Manicouagan becsapódási kráterrõl újabban kimutatták, hogy mintegy 14 millió évvel idõsebb, mint a triász–jura határ. A gyors és jelentõs klímaváltozás bizonyítékait ezúttal az õsi növényi levelek légzõnyílásainak tüzetes vizsgálata és szénizotópmérések adták.

Brit kutatók õsi Ginkgó-félék levélmaradványait vizsgálták triász–jura átmeneti rétegsorokban. A kitûnõ megtartású grönlandi és svédországi anyag lehetõvé tette, hogy a kutikulán látható sztómákat (légzõnyílásokat) is megszámolják. A sztómasûrûség a legalsó jura rétegekben hirtelen csökkenést mutatott. Mivel a sztómák sûrûsége a légköri szén-dioxid-koncentrációval fordítottan arányos, az a következtetés adódott, hogy a triász–jura határon hirtelen két-háromszorosára nõtt a légkör CO2-tartalma. Ekkora szén-dioxid-koncentrációnövekedés jelentõs üvegházhatást és hirtelen fölmelegedést eredményez.

Mi lehetett az óriási mennyiségben, hirtelen megjelenõ szén-dioxid forrása? A leginkább kézenfekvõ vulkáni források közül a szigetív vulkanizmus nem jöhet számításba, hiszen ennek intenzitása a lényegében folyamatos szubdukciós tevékenység során nem mutat szignifikáns változásokat. Hevesebb epizódokban jelentkezik a nagy kontinentális területek riftesedését kísérõ trappbazalt vulkánosság. Ilyenkor egy vagy legfeljebb néhány millió év alatt hatalmas tömegû bazaltláva ömlik a felszínre, a légkörbe jutó gázok, gõzök, aeroszol és por pedig képesek világméretû környezetváltozást elõidézni. Néhány ilyen platóbazalt provinciát már korreláltak, és oksági összefüggésbe hoztak nagy kihalási eseményekkel (például: a Szibériai trapbazaltokat a perm–triász, a Dekkán platóbazaltot a kréta–tercier kihalásokkal).

Esetünkben a Közép-Atlanti Magmás Provincia az elsõ számú gyanúsított. Ez a legnagyobb fanerozoós trappbazalt provinciák egyike: becsült elterjedése 7 millió km2, térfogata 2,5 millió km3. Az Ibériától Észak-Amerika keleti partvidékén és Nyugat-Afrikán át a Brazil-pajzsig húzódó hatalmas bazaltprovincia a Pangea feldarabolódásának kezdetét jelzi; kora a legújabb radiometrikus mérések szerint 199,4 ± 2,4 millió év, ami jól egyezik a triász–jura határ korával.

A hirtelen a légkörbe jutó, nagy mennyiségû köpenyeredetû CO2 megváltoztatja az atmoszféra szén-izotóp összetételét. Ennek tükrözõdnie kell az egyidejûleg élt, majd õsmaradványként megõrzõdött növények, illetve állatok szerves anyagának, illetve kalcium-karbonát vázainak izotóp-összetételében. A Csõvár melletti triász–jura rétegsor részletes vizsgálatával a határrégióban valóban kimutatható volt egy markáns negatív 13C/12C-anomália. Ez biosztratigráfiailag is jól korrelálható a kanadai és angliai triász–jura határszelvényekben észlelt anomáliákkal (4. ábra). Az észlelt anomália azonban a globális szénkörforgás olyan nagyfokú átrendezõdésére utal, ami a köpenyeredetû CO2 mellett további, nagy mennyiségû, könnyû szénizotóp forrást feltételez. A legvalószínûbb forrás a biogén metán, melynek jellemzõ 13C értéke -60 ezrelék körül van.

Az utóbbi évek felfedezése az, hogy a kontinentális lejtõkön és tövükben felhalmozódott hatalmas üledékprizmák nagy tömegû „jégbe fagyott” metánt zárnak magukba. Az üledék és a fölötte lévõ víztömeg hatalmas nyomása tartja szilárd állapotban a metán-víz rendszert (metán-hidrát, gáz-hidrát formájában), mindaddig, amíg a p/T-viszonyokban hirtelen változás nem áll be. Ha a nyomás hirtelen csökken, vagy a hõmérséklet megnõ, a gáz-hidrát disszociál, a metán megszökik, és kikerül a tengervízbe, majd a légkörbe.

A földtörténet során valószínûleg számos esetben megismétlõdõ folyamatot a vulkáni CO2-kibocsátás indítja el, ami globális felmelegedést okoz. Ennek hatására az óceáni áramlási rendszer átrendezõdik, a mélytengervíz hõmérséklete helyenként hirtelenül, akár 5 °C-kal is emelkedik. Az üledékben tárolt, fagyott gázhidrát instabillá válik, a gáznemû metán elszökik, és a légkörbe kerülve – maga is üvegházgáz lévén – fokozza a felmelegedést, vagy ha CO2-dá oxidálódik, akkor is további felmelegedést gerjeszt.

A fentiekben vázolt elképzelés szerint, az elszabadult üvegház-felmelegedés jelenti azt a gyors klímaváltozást, ami a triász végi kihalást eredményezte. A bioszféra reagálása jól ismert: tankönyvi példa a mezozoós tengerek sztárjainak, az ammonoideáknak csaknem teljes kihalása a triász–jura határon, majd az azt követõ felvirágzásuk (5. ábra), a triász–jura krízis a zátonyszervezetek körében, és figyelemre méltó a radiolaria taxonok nagyfokú kicserélõdése is (6. ábra).


Kréta–tercier határ


A kréta végén végbement földtörténeti esemény közismert; népszerûsége – a tömegkommunikációnak is hála – tán még a bibliai özönvíz históriájáét is felülmúlja. Vélhetõleg azért, mert ez az egyetlen olyan földtörténeti katasztrófa és kihalás, melynek esetében a földön kívüli hatás, az égitest-becsapódás, mint elsõrendû kiváltó ok, egyértelmûen igazolható. A bioszféra válságát ez esetben is gyors klímaváltozás idézte elõ. Ha a nevezetes meteorit véletlenül nem a Yucatán-félszigeten, hanem valamelyik õsi kontinentális pajzson csapódik be, vagy az óceánban köt ki, a dolog nem járt volna ennyire tragikus következményekkel. A Chicxulub-kráter helyén ugyanis több mint ezer méter vastagságú karbonátos és evaporitos (anhidrit, gipsz) üledékösszlet fogadta a 10 km átmérõjû meteoritot. A hatalmas tömeg iszonyatos erejû becsapódása a karbonátokból szén-dioxidot, a szulfátos evaporitokból kén-dioxidot szabadított fel. A légkörbe tehát egyik pillanatról a másikra irdatlan mennyiségû por, aeroszol, vízgõz és mérgezõ gáz került. Ennek közvetlen, rövid távú következménye savas esõkkel kísért gyors lehûlés: „impakt tél” lehetett, melyet csak késõbb ellensúlyozhatott az atmoszférában feldúsult szén-dioxid üvegházhatásából adódó felmelegedés.

A bioszféra kréta végi változásai jól ismertek; talán elég néhány jellemzõ példát felhozni illusztrációképpen.

A növényvilágban – meglepõ módon – nem mutatkozott nagy kihalás vagy kicserélõdés: a zárvatermõk felvirágzása már a kréta során végbement. Figyelemre méltó esemény azonban a világ több pontján megismert „páfránycsúcs”. A rétegsorok spóra-pollen összetételét vizsgálva kitûnt, hogy a kréta–tercier határ fölött rendre megugrott a páfrányspórák részaránya. Mivel a páfrányok közismert pionírnövények, kézenfekvõ az egyéb spóra-pollen anyag eltûnését és a páfránycsúcsot a becsapódás nyomán keletkezett pusztítás jeleként értékelni.

Az állatvilág legnagyobb vesztesei a népszerû dinoszauruszok voltak; sorsukban osztoztak a repülõ hüllõk is. Néhány más, sikeres mezozoós hüllõcsoport (például halgyíkok) már a kréta második felében kihalt. A tengeri állatvilágban az ammoniteszek kihalása a legfeltûnõbb jelenség. Azonban itt is, csakúgy, mint a belemniteszek (belsõvázas fejlábúak) esetében, nemcsak pillanatszerû, hanem fokozatos kihalás is valószínûsíthetõ. Ugyancsak fokozatos, és már a kréta végét megelõzõen kezdõdõ kihalás rögzíthetõ néhány jellemzõ mezozoós kagylócsoport (Rudisták, Inoceramus-félék) körében. Másrészt, a foraminiferák (fõként a planktonikusak) nagyon éles kihalást és gyors faunakicserélõdést mutatnak a kréta–tercier határon, ami biztos jele annak, hogy az óceánok felszínközeli régiójában meghatározó környezeti változások mentek végbe.

Voltak azonban az állatvilágnak olyan csoportjai is, melyek szinte töretlenül élték túl a kréta–tercier határt. A hüllõk közül ilyenek a gyíkok és a krokodilfélék. Még meglepõbb, hogy az igazán szárazföldinek minõsülõ rovarok alig szenvedtek veszteséget.

A kréta–tercier határon végbement kihalás utáni felvirágzás igazi hõsei az emlõsök voltak, melyeknek sokirányú adaptív radiációja – nem kis mértékben a kihalások során megürült környezetek meghódítása révén – máig tart.


Földtörténeti tanulságok


A Föld története során végbement gyors klímaváltozások és a bioszféra változásainak összefüggéseit vizsgálva az alábbi következtetések adódnak.

1.) Az üvegházgázok légköri koncentrációja mint éghajlati vezérparaméter, a múltban is kiemelkedõen fontos volt.

2.) A gyors klímaváltozások egyaránt szerepet játszottak a kihalások, illetve a felgyorsult, robbanásszerû evolúció elõidézésében. Megjegyzendõ, hogy itt az „evolúció” kifejezést fenomenológiai szempontból használjuk, hiszen az evolúció belsõ, genetikai hatótényezõi részben függetlenek a környezeti hatásoktól.

3.) Az élõvilág fejlõdésével a bioszféra a földtani okokra visszavezethetõ gyors klímaváltozások hatásait egyre jobban tompítani képes. Ennek igazolásául vegyük szemügyre újra az 1. ábrát. Látható, hogy a kihalási ráta értékei (a nagy kihalási csúcsok és a köztes alacsonyabb értékek egyaránt) átlagosan, határozottan csökkenõ tendenciát mutatnak a fanerozoikum során. Ez azt jelenti, hogy a bioszféra nagyon erõs, „életképes”, és minden egyes környezeti katasztrófára a korábbinál nagyobb diverzitással és egyre tökéletesebb adaptációval reagál. Jó példák vannak arra, hogy a bioszféra a „saját kezébe vette” sorsának irányítását. A „hólabda Föld” esete a karbon idõszakban (amikor a kontinensek újra Egyenlítõ körüli helyzetbe kerültek) nem ismétlõdött meg, mert akkor már hatalmas, albedo-csökkentõ trópusi õserdõk borították a szárazföldeket. A légkör CO2-tartalmának perturbációit fékezõ mechanizmus is létezik a késõ jura óta: az óceáni mészvázú plankton hatalmas tömegben képes elnyelni, és karbonát formájában megkötni a szén-dioxidot.

4.) A gyors klíma- és környezetváltozások hatásától tehát a bioszféra egészét nem kell félteni; a kihalás mindig a túlságosan specializálódott, ökológiai szempontból elkötelezett szervezeteket és csoportokat érintette súlyosan. Az emberi faj meglehetõsen specializálódott, tehát a jelenkori globális környezetváltozás súlyosan veszélyeztetheti. Kérdés azonban, hogy az ember egyszerûen biológiai lény-e. Ha ennél több, akkor van esélye a túlélésre.


Kulcsszavak: klímaváltozások, üvegházgázok, bioszféra, kihalások

Irodalom

Hoffmann, Paul F. – Schrag, Daniel P. (2000): Snowball Earth. Scientific American. 282, 68–75.

Hoffmann, Paul F. – Schrag, Daniel P. (2002): The Snowball Earth Hypothesis: Testing the Limits of Global Change. Terra Nova. 14, 129–155.

House, Michael R. (1988): Extinction and Survival in the Cephalopoda. In: Larwood, G. P. (ed): Extinction and Survival in the Fossil Record. Systematics Association. Special Volume 34. Clarendon Press, Oxford, 139–154.

Pálfy József (2000): Kihaltak és túlélõk. Félmilliárd év nagy fajpusztulásai. Vince, Budapest

Pálfy József (2003): Volcanism of the Central Atlantic Magmatic Province as a potential Driving Force in the End-Triassic Mass Extinction. In: Hames, W. E. – McHone, J. G. – Renne, P. – Ruppel, C. (eds.): The Central Atlantic Magmatic Province: Insights from fragments of Pangea. American Geophysical Union, Geophysical Monograph Series Volume 136. 255–267.

Pálfy József – Demény A. – Haas J. – Hetényi M. – Orchard, M. J. – Vetõ, I. (2001): Carbon Isotope Anomaly and Other Geochemical Changes at the Triassic/Jurassic Boundary from a Marine Section in Hungary. Geology. 29, 1047–1050.

Pálfy József – Mortensen, J. K. – Carter, E. S. – Smith, P. L., Friedman, R. M. – Tipper, H. W. (2000): Timing the End-Triassic Mass Extinction: First on Land, Then in the Sea? Geology. 28, 39–42.

Raup, David M. – Sepkoski, J. John (1988): Testing for Periodicity of Extinction. Science. 241, 94–96.




1. ábra • A tengeri szilárd vázú családok kihalási rátájának változásai a fanerozoikum során (Raup – Sepkoski, 1988 nyomán).

2. ábra • Késõ proterozoós õsföldrajzi térkép (Hoffmann – Schrag, 2000 nyomán).

3. ábra • A „hólabda Föld” eseményeket követõ evolúciós robbanások a proterozoikum végén és a kambrium elején (Hoffmann – Schrag 2000 nyomán).

4. ábra • Három szelvény, ahonnan negatív szénizotóp-anomália ismert a triász–jura határon (Pálfy, 2003 nyomán).

5. ábra • Ammonoideakrízis a triász–jura határon, és az azt követõ felvirágzás (House, 1988 nyomán).

6. ábra • A radiolaria taxonok kicserélõdése a triász–jura határon (Pálfy et al., 2000)


<-- Vissza a 2008/06 szám tartalomjegyzékére


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra


[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]