Magyar Tudomány, 2008/05 593. o.

Tanulmány



Az externália új dimenziói


Tóth I. János


a filozófiai tudományok kandidátusa, habilitált docens

Szegedi Tudományegyetem, Filozófia Tanszék

jtoth philo . u-szeged . hu


1. Bevezetés


A gazdaság, környezet és társadalom viszonyával foglalkozva az ember óhatatlanul beleütközik a külsõ gazdasági hatás fogalmába. Externalitásról beszélünk, ha a kérdéses gazdasági aktivitás olyan résztvevõt (harmadik személyt) is érint, aki nem vesz részt a piaci tranzakcióban. (Calahan, 2001) Ennek tankönyvi példája a vízszennyezõ vegyi gyár, amely negatív módon befolyásolja az alvízi halászatot (termelési jellegû negatív externália), vagy a szomszéd virágoskertje, amely szép kilátást biztosít számomra is (fogyasztáshoz kapcsolódó pozitív externália).

A közgazdaságtan ezzel a másodlagos jelentõségûnek tekintett technikai jellegû fogalommal ragadja meg mindazokat a jelenségeket, amelyek során a gazdasági-piaci folyamatok „túlcsordulnak” a közgazdaságtan alapvetõ törvényein és modelljein. Multidiszciplináris nézõpontból azonban éppen ezért érdekes ez a fogalom. (Nem véletlen, hogy a negatív externália a környezet-gazdaságtan egyik központi kategóriája. [Wikipedia/Environmental Economics]). Így egy Janus-arcú fogalommal állunk szemben, amely nemcsak a közgazdaságtan belsõ világa, hanem általában a társadalom (környezetvédelem, jog, politika) szempontjából is kitüntetett jelentõséggel rendelkezik.

Tanulmányom centrumában a jelentõs externália fogalma áll, vagyis azok a helyzetek, ahol egy-egy gazdasági tevékenységhez kapcsolódó extern hatás nagyobb, mint magának a tevékenységnek a hatása. Tegyük fel, hogy „A” és „B” között egy gazdasági-piaci tranzakció zajlik le, s ezzel párhuzamosan „A” (jelentõs) negatív extern hatást gyakorol „C”-re. Ekkor elvileg lehetséges, hogy „C” jólétének a csökkenése meghaladja „A” és „B” jólétének növekedését. Azaz elvileg lehetséges olyan gazdasági-piaci tranzakció, amely nyereséges, de az összes érintett szempontjából összességében káros. Hasonló logika alapján juthatunk el a veszteséges, de az összes érintett szempontjából összességében hasznos tevékenység fogalmához.


2. Az externália közgazdasági értelmezése


Extern hatás esetében olyan személyek jóléte nõ vagy csökken, akiknek az adott gazdasági ügylethez nincs közük (sem nem termelõk, sem nem vásárlók). Ilyen lehet például egy gyárhoz közel élõ lakos kéményfüst miatti megbetegedése. Az extern hatás tehát nem a vállalatnál jelenik meg, ezért az adott termék vagy szolgáltatás ára nem tartalmazza. Fontos sajátosság továbbá, hogy az extern hatások nem kompenzált jóléti változások. (Mozsár, 2000, 102.) Általában az extern hatás nem szándékos, esetenként még tudomása sincs róla a kiváltó félnek. Feltehetõen ezért is vélelmezi a közgazdaságtan ennek másodlagosságát, ahogy azt a következõ idézet példái is sugallják. „A külsõ gazdasági hatások döntõ vonása, hogy vannak olyan javak, amelyeket az emberek értékelnek ugyan, de nem piaci adásvétel tárgyai. Nincs piaca a korai hajnali hangos zenélésnek, az olcsó szivar füstjének vagy a szomszédnak, aki szépen gondozza a virágoskertjét.” (Varian, 1991, 643.) A filozófusok elõtt azonban közismert, hogy az elõre nem látott, nem szándékolt hatások és következmények gyakran sokkal fontosabbak, mint az elõre tervezett szándékos következmények. Ezzel kapcsolatban elég, ha csak a következõ fogalmakra utalok: láthatatlan kéz (Adam Smith), ész csele (Hegel), célellentétes cselekvés (J. P. Sartre). Ezek a fogalmak arra hívják fel a figyelmet, hogy minden cselekvésnek lehetnek olyan nem szándékolt eredményei és következményei, melyek az objektív világ részévé válva, alapvetõen módosítják az eredeti szándékokat.

Minden gazdasági-piaci tevékenység esetében az eladónál és a vevõnél jelentkezõ határköltségek [Marginal Privat Cost – MPC] és határhasznok [Marginal Privat Benefit – MPB] egyensúlyában alakul ki a „termelt” mennyiség. (A határköltség egy „nagyon kicsi” pótlólagos jószágegység kibocsátásából eredõ többletköltség.) Ha egy gazdasági-piaci tevékenység esetében nincs externália, akkor ez a kibocsátás társadalmi szempontból is optimális. Ha a tevékenységnek van extern hatása, akkor az egyéni határköltség [MPC], illetve haszon mellett figyelembe kell venni azokat a határköltségeket [Marginal Externality Cost – MEC], illetve hasznokat is, amelyet a kívülálló személyek viselnek. Meghatározás szerint a társadalmi határhaszon [MSB] illetve társadalmi határköltség [MSC] egy termék pótlólagos egységének elõállításából, felhasználásából, fogyasztásából eredõ összes haszonváltozás, illetve összes költségváltozás. (Nagy, 2004) (Érdemes megjegyezni, hogy ez a terminológia zavaró a nem közgazdászok számára. Ugyanis amit a közgazdászok marginális extern költségnek [MEC] tekintenek, az a józan ész szempontjából nem költség, hanem kár, amit valaki(k) elszenved(nek). Ez a különbség fontos, hiszen egészen más jelentéssel bír a költség, mint a kár fogalma, például az utóbbi esetben azonnal felmerül a károkozó felelõssége, illetve a kártérítés problémája.)

Világos, hogy minél jelentõsebb az adott gazdasági-piaci folyamat esetében az extern hatás, annál nagyobb az eltérés az egyéni és a társadalmi határköltség és határhaszon között. S ebbõl adódik, hogy a magán-döntéshozók, követve a saját határköltségeiket és határhasznaikat, negatív externália esetében nagyobb, míg pozitív externália esetében kisebb aktivitást fejtenek ki, mint ami társadalmi szempontból kívánatos lenne.

A közgazdaságtan a hatékonyságvesztést (jóléti veszteséget) az externáliák internalizálásával (a külsõ hatások belsõvé tételével) kívánja megszüntetni. Ennek lényege, hogy a járulékos költségeket és hasznokat a belsõ szereplõk számára érzékelhetõvé kell tenni, azaz minden haszonnak és minden költségnek a gazdasági-piaci aktivitást kifejtõ szereplõknél kell megjelennie. A sikeres internalizálás eredményeképpen a társadalmi és egyéni hasznok és költségek meg fognak egyezni, azaz megszûnik az externális hatás. S így visszajutottunk a kiindulóponthoz, a szabad piachoz, ahol a szereplõk (eladók és vevõk) privát költségei és hasznai a láthatatlan kéz, a Laissez-faire, vagyis egy szabadon érvényesülõ gazdasági automatizmus révén vezetnek el a társadalmi optimumhoz vagy a társadalmi jóléthez.

Az internalizálással kapcsolatban két fontos iskola létezik. A jóléti közgazdaságtan szerint externális hatások internalizálását az állam gazdasági beavatkozásával kell megoldani. E felfogás elsõ jelentõs képviselõje Arthur Pigou. Ezen iskola szerint (i) a negatív extern hatások forrástevékenységének megadóztatásával, a kérdéses tevékenység és így az ehhez kapcsolódó externália részben vagy teljesen visszaszorítható, míg (ii) a pozitív extern hatásokat okozó tevékenységeket támogatni kell. Az állam olyan externáliák esetén avatkozhat be hatásosan, amelyek nagy terjedelmûek, és sok embert érintenek.

A jogi vagy intézményi iskola szerint az extern hatások létezésének oka a gazdálkodásba bevont javak egy részénél (például: víz, levegõ) a tulajdonjogok tisztázatlansága. Szerintük a probléma megoldásához nem az állam, illetve a bürokratikus szabályozás, hanem a tulajdonjogok tisztázása, illetve a felek megegyezése vezet el. A jogi iskola alapját Ronald Coase elmélete adja, aki szerint tisztázott és költségmentesen érvényesíthetõ tulajdonjogok esetén az érintett felek közötti alku az extern hatás gazdaságilag hatékony szintjéhez vezet (nulla tranzakciós költség mellett). („A Coase-tétel kapcsán megállapíthatjuk, hogy Coase gondolatait sokan még ma is teljesen félreértik. A társadalmi költségek problémája címû tanulmányával Coase éppen arra kívánta felhívni a közgazdászok figyelmét, hogy a kutatásoknak a valóságot kell elemezniük, tehát egy olyan világot, ahol a tranzakciós költségek nagysága pozitív.” Szakadát, 1995)

A fentiekre reflektálva elõször is szögezzük le, hogy formálisan a közgazdaságtan fõáramlatának igaza van, hiszen ha az extern hatások teljes mértékben internalizálhatók, akkor a probléma ezzel a módszerrel megoldható. A kérdés persze az, hogy az internalizálás lehet-e teljes mértékû. (Például ki és hogyan internalizálja az alaptevékenységnél sokkal jelentõsebb externáliát. Véleményem szerint, a teljes és tökéletes internalizálás egyúttal azt is jelentené, hogy a társadalmi alrendszerek sokasága és gazdagsága egyetlen alrendszerre, a piacra egyszerûsödne le, ez pedig elvileg lehetetlen.) Ha nem, akkor az internalizálás hangsúlyozása félrevezetõ is, hiszen egyéb megoldási formákról tereli el a figyelmet. Mindenesetre, ahogy azt számos közgazdász is hangsúlyozza, a jogi (intézményi) iskola piacorientált módszerei általában nem alkalmazhatók. Sok résztvevõ esetén a „coase-i” kimenetelt biztosító alku lehetetlenné válik a koordináció óriási költségei és a potyautas-jelenség felbukkanása miatt.


3. Példák a jelentõs extern hatásokra


(A közlegelõ tragédiája) A modell lényege, hogy a szabadon hozzáférhetõ szabályozatlan (unmaneged) közjavakra biztos pusztulás vár, ha az erõforrást használók mindegyike kizárólag saját gazdasági hasznossága alapján cselekszik. Ma már tudjuk, hogy a gazdasági helyzetek milliói mûködnek erre a logikára a környezetszennyezéstõl az üvegházhatású gázok kibocsátásán keresztül a szabadon használható rádiófrekvenciákig.

Az eredeti történet olyan pásztorokról szól, akiknek a fõ gazdasági tevékenysége a szarvasmarha legeltetése egy korlátozott eltartóképességû legelõn. Ekkor a kulcskérdés, hogy plusz egy állat tartása milyen haszonnal jár. „A haszonnak itt van egy negatív és egy pozitív komponense.1 A pozitív komponens egy állat gyarapodásának következménye. Minthogy a pásztoré lesz a plusz egy állat eladásából származó jövedelem, a pozitív haszon majdnem +1.2 A negatív komponens a plusz egy állat által okozott többletlegeltetés következménye. De mert a többletlegeltetés hatása megoszlik az összes pásztor között, a negatív haszon minden egyes döntéshozó pásztorra nézve csupán a -1 töredéke.” (Hardin, 2000, 222.)

Tegyünk apró módosítást az eredeti történeten, és képzeljük el, hogy a pásztorok vallási okok miatt sohasem fogyasztják el, illetve használják fel a szarvasmarha húsát, tejét és bõrét, hanem a helyi piacon eladják külföldi kereskedõknek, akiktõl viszont a számukra szükséges élelmiszereket és egyéb cikkeket vásárolnak. Ebben az esetben élesen elválik a plusz szarvasmarhából származó viszonylag nagy nyereség, amely a piacon realizálható, és a kár, amely negatív externáliaként sújtja a többi pásztort. Ez a kár az egyes károsultak esetében kicsi, összességében azonban mégis nagyobb, mint az extern hatást kiváltó pásztor nyeresége. Így kialakul az a helyzet, hogy minden egyes pásztor vállalkozása – miközben piaci szempontból nyereséges – a túllegeltetésbõl származó extern hatásokon keresztül csökkenti a legelõ eltartóképességét, vagyis az összes érintett szempontjából összességében káros.

(Az Aurul SA ciánszennyezése) Az aranybányászattal foglalkozó, ausztrál-román vegyesvállalat, az Aurul SA által használt nyitott cianidtároló gátja 2000. január 31-én átszakadt. Hatalmas mennyiségû (100 000 tonna) ciánnal szennyezet víz jutott a Zazar-patakba, a Szamos- és Tisza-folyókba, majd végül a Duna alsó szakaszába. A 150 km hosszú szennyezett dugó négy hét alatt 1950 km utat tett meg, míg elérte a Fekete-tengert, ezalatt elpusztított 1000 km-nyi folyó-ökoszisztémát. (WWF Hungary, 2000) Közgazdasági szempontból az Aurul SA által okozott környezetszennyezés negatív externáliának tekinthetõ. A magyar állam – saját számításai szerint – 105 millió dolláros kárt szenvedett a cianidszennyezés következtében. (MTI, Budapest 2000. 10. 07.) Ez az összeg két részbõl áll, a nagyobbik rész volt az ökológiai kár, míg a kisebbik rész (14,5–16,5 millió USD) volt a direkt gazdasági kár. A magyar állam mellett a magánemberek (halászok, vendéglátósok) is jelentõs károkat szenvedtek el, amelynek értéke 7–10 millió USD. Tehát összességében a ciánszennyezés miatt Magyarországon 112 millió USD kár keletkezett. Az 1. táblázat összefoglalja az Aurul SA vállalkozásának néhány fontosabb közgazdasági vonatkozását.

Ahogy a táblázat is mutatja, a cég várható profitja – számításaim szerint – egy évben 5 millió USD, míg az egész projektre viszonyítva 48 millió USD. Tehát az Aurul SA által okozott kár durván húszszorosa, mint a vállalkozás egyéves profitja, sõt duplája, mint az egész projekt várható teljes profitja. Még ha esetleg ezek a becslések és számítások pontatlanok, akkor is világosan látható, hogy ez egy olyan vegyesvállalkozás volt, ahol a piaci nyereségét messze meghaladta az általa okozott társadalmi-gazdasági kár.

(Környezeti szempontból kockázatos vállalkozások) A nagybányai Aurul SA mellett más környezeti katasztrófát okozó vállalkozások is közismertek. Ilyennek tekinthetõ a bhopali gázrobbanás (1984), a csernobili atomkatasztrófa (1986), az Exon Valdez tankhajó zátonyra futása (1989), a Prestige tankhajó elsüllyedése (2002). A pontos kalkuláció hiányában is tudjuk, hogy ezekben az esetekben az okozott kár – figyelembe véve az összes érintett személyt – nagyságrendekkel volt nagyobb, mint e cégek és vállalkozások által remélt nyereség és haszon.

(Problematikus szektorok) A jelentõs negatív externália egyik iskolapéldája a dohányipari vertikum. Ennek a vertikumnak a nyilvánvalóan meglevõ piaci-gazdasági elõnyei mellett (fogyasztói igények kielégítése, foglalkoztatás, adóbefizetés stb.) súlyos externális jellegû hátránya is van. Ezek a hátrányok szintén több tényezõbõl állnak, úgymint az aktív és passzív dohányosok dohányzással összefüggõ betegségeinek egészségügyi költségei, ezen emberek munkavégzõ képességének a csökkenése, az esetleges szociális ellátásukból fakadó költségek. A szakértõk között vita folyik arról, hogy társadalmi szinten a dohányzáshoz kapcsolódó bevételek vagy kiadások a nagyobbak. Az azonban tény, hogy a dohányzásból fakadó társadalmi károk (externáliák) – pusztán a piaci verseny feltételei között – nem hatnak vissza a dohányipari vertikum szereplõire. Ezért itt legfeljebb a nemdohányosok védelmét, illetve azt lehet követelni, hogy a dohányzásból származó társadalmi költségeket maga a dohányipari vertikum viselje.

Nem a dohányipar az egyetlen ilyen szektor. Az alkoholhoz kapcsolódó iparág mindazokat a problémákat hordozza, mint a dohányipari szektor, miközben az alkoholos befolyásoltságból további problémák is adódnak (például: közlekedési balesetek, bûncselekmények stb.). A fegyveripar esetében is jelentõs negatív extern hatással kell számolnunk, hiszen a fegyverek, jellegükbõl fakadóan alkalmasak arra, hogy az emberek halálát vagy sérülését okozzák. Alapvetõen ide sorolható a kábítószer elõállításával és terjesztésével kapcsolatos tevékenység is. Más kérdés, hogy a legtöbb országban ez illegális tevékenységnek számít. Míg ezen iparágak problematikus voltát szinte mindenki elismeri, addig számos más iparág (vegyipar, géntechnológia stb.) esetében a vélemények jobban megoszlanak.

(A jövõt terhelõ vállalkozások) A súlyos negatív extern hatással járó tevékenységnek egy speciális formáját jelentik azok, amelyek a jövõt terhelik. Ennek egyik ma már bizonyított példája a DDT nevû rovarölõ szer. 1942-ben váratlanul ismerték fel, hogy ez az anyag rendkívül hatásos inszekticid szer, ráadásul – legalábbis a korabeli vizsgálatok szerint – emberre és melegvérû állatokra teljesen ártalmatlan. Késõbb rájöttek, hogy nem szelektív hatású, s a hasznos rovarokat is válogatás nélkül elpusztítva ökológiai károkat okoz; valamint, hogy a talajvízzel a folyókba és a tavakba jutva felhalmozódik az algákban, onnan a táplálékláncon át a halakba, majd a madarakba kerül, és pusztulásukhoz vagy legalábbis szaporodásuk korlátozásához vezet. A DDT használatának következményeit a környezetre a legfrappánsabban Rachel Carson írta le Néma tavasz címû könyvében. Mindezek eredményeként mintegy húsz évvel bevezetése után a DDT használatát – legalábbis a fejlett országokban – betiltották. A legújabb, patkányokon végzett kísérletek szerint a DDT egyik fõ metabolitja a magzati életben gátolja a férfi szaporodási szervek normális kialakulását. Tehát ötven év kellett a DDT következményeinek a teljes felismeréséhez az inszekticid hatástól az antiandrogén sajátságokig. S ez eléggé félelmetes, ha arra gondolunk, hogy minden évben számos új vegyi anyag kerül forgalomba. (Wolfner, 1996)

Az ózonlyuk története szintén jó példa arra, hogy az új – látszólag ártalmatlan – kémiai anyagok termelése a földi életre, és így az emberiségre milyen veszélyes. A kereskedelemben FREON márkanévként ismert halogénezett szénhidrogéneket (CFC) az ipar széleskörûen használta például hûtõközegként, oldószerként, habosító, fújó és töltõanyagként vagy szigetelõ habként. Széleskörû használatukat az is elõsegíttette, hogy ezek a gázok teljesen közömbösek, s így nem lépnek reakcióba semmilyen természetes vegyülettel, sem a testünkben, sem a troposzférában. Ezeknek a vegyületeknek azonban van egy végzetes tulajdonságuk, a Napból kibocsátott UV-sugárzás fotokémiailag felbontja, s olyan klór és fluor gyökök alakulnak ki, amelyek végsõ soron az ózonlyuk kialakulásához vezetnek.

Hasonló problémát vetnek fel az atomerõmûvek által elhasznált, több százezer évig sugárzó fûtõelemek, illetve a globális felmelegedést okozó üvegházhatású anyagok kibocsátása. A probléma itt elsõsorban abból adódik, hogy az érintett cégek nem a jelenleg élõ, hanem a jövõben élõ emberek életfeltételeire hatnak negatív módon, akik a jelenben még csak tiltakozni sem tudnak.

Fontos annak tudatosítása és belátása, ahogy azt Hans Jonas is hangsúlyozta, hogy a jelenlegi technológia mellett a döntéseinknek jelentõs hatásuk van a jövõ generációira. Ez egy teljesen új probléma, amellyel csak most kezdünk szembenézni. S ezzel párhuzamosan azt is kezdjük belátni, hogy a modern demokratikus társadalmak alapvetõ intézményei: parlament, piac, igazságszolgáltatás stb. jelenlegi formájukban nem kezelik ezt a kérdést. Már csak azért sem, mert a „jövõbeni károsult” nem tudja magát képviseltetni a parlamentben, nem vesz részt a piaci folyamatokban, és az elévülési idõn belül sohasem kerül egy tér-idõbe a „jelenlegi károkozóval”. Ezért egy új erkölcsiségre van szükség, amely felismeri, hogy a jövõ emberének a sorsa jelentõs mértékben a ma emberének a hatalmában áll, és ezzel párhuzamosan felismeri azt is, hogy a növekvõ hatalomnak növekvõ felelõsséggel kell párosulnia. (Jonas, 1984, 76.)


4. Tanulságok


A fentebb említett jelentõs negatív extern hatásokkal járó tevékenységek és cégek példái alapján a következõ általános következtetések fogalmazhatók meg:

(Elõrelátható és elõre nem látható externáliák) Ahogy a példák is mutatják, az extern hatások gyakran jelentõs idõbeli késéssel jelentkeznek a tevékenység után. Új ipari-technikai tevékenységek esetében (például: DDT, FREON) kezdetben lehetnek olyan extern hatások, amelyek ott és akkor még nem ismertek, azaz elõre nem láthatók. Ezekben az esetekben különösen fontos az óvatosság elvének, Jonas szavaival élve a „félelem heurisztikájának” alkalmazása. Más esetekben (például: üvegházhatású gázok felszabadítása, az atomerõmûvekben keletkezõ radioaktív hulladék elhelyezése) a technika alkalmazói fõ vonásaiban tudatában vannak a várható negatív következményeknek, de rövid távú parciális érdekeiket követve ezt figyelmen kívül hagyják. A várható károk elkerülését többnyire csak a társadalom vagy az állam tudja kikényszeríteni.

(Aktív és passzív szereplõk) Minden extern hatás esetében különbség tehetõ a vállalkozás aktív és passzív érintettjei között. Aktív érintetteknek nevezem a tevékenységben részt vevõ gazdasági szereplõket (befektetõ, menedzsment, munkavállaló, fogyasztó), míg passzív érintetteknek nevezem azokat az érintett – kortárs vagy jövõbeli – embereket (állampolgárokat, lakosokat), akik semmilyen formában, tehát még fogyasztóként sem vesznek részt az adott vállalkozásban, esetleg nem is tudnak arról. Negatív extern hatások esetében a passzív szereplõk szükségszerûen vesztesek (röviden passzív-vesztesek), az aktív szereplõk többnyire nyertesek (röviden aktív-nyertesek). A fentebb említett példák egyik közös vonása, hogy a viszonylag kevés aktív szereplõ nagyon jól jár, miközben a viszonylag sok passzív szereplõ elég rosszul, s összességében a passzív szereplõk rosszabbul járnak, mint az aktív szereplõk. Tehát az aktív-nyertesek – figyelmen kívül hagyva most azt a kérdést, hogy ezt szándékosan és tudatosan teszik-e vagy sem – a passzív-vesztesek rovására növelték a jólétüket. Azaz ha figyelembe vesszük egy vállalkozás által az összes érintett ember hasznosságának a változását, akkor összességében egy negatív eredményt kapunk. (Az egy másik kérdés, hogy egy ilyen összesítés módszertanilag nem könnyû, hiszen ahol vesztesek és nyertesek vannak, ott a Pareto-optimum nem alkalmazható kritérium. Azonban ez a módszertani nehézség nem eliminálhatja magát a tartalmi problémát. Arról nem is beszélve, hogy – ahogy ezt a példák is mutatják – számos esetben a passzív-vesztesek összesített kára triviálisan és nagyságrendekkel nagyobb, mint az aktív-nyertesek összesített haszna.) Az aktív és a passzív szereplõk megkülönböztetése persze nem csak az extern hatások esetében tûnik fontosnak. Más típusú piaci kudarcok (például a romló minõségû áruk) vagy bizonyos állami lépések (például: megalapozatlan hitel felvétele, rossz szabályozás) is jól értelmezhetõk az aktív-nyertesek és a passzív-vesztesek fogalmának a segítségével.

(Koncentrált és diffúz externáliák) A mikroökonómia az externalitásnak számtalan formáját különbözteti meg (pozitív, negatív, fogyasztói, termelõ, monetáris stb.). Ezeken túl azonban megfontolásra ajánlom a koncentrált és a diffúz externália közötti megkülönböztetést is. Koncentrált externália esetében a teljes extern hatás csak néhány személyt érint. Tehát egy passzív érintettre a teljes extern hatásból viszonylag nagy hányad esik, s ezért a passzív érintett realizálja, hogy haszon vagy kár érte õt. Az utóbbi esetben például a passzív-érintettek, a károsultak érzékelik, hogy kár éri õket, és ezért a társadalmi szinten fel fognak lépni érdekeik védelméért. A károsultak tiltakozása azonban nemcsak az igazságosság szempontjából, hanem a társadalmi jólét szempontjából is fontos, hiszen a tiltakozás lehetõsége visszatartó hatást gyakorolhat a potenciális károkozókra, különösen, ha fontos a jó hírnév számukra.

Ezzel szemben diffúz externális hatásokról beszélhetünk, ha a teljes extern hatásnak csak kicsiny töredéke esik egy-egy passzív-érintettre. Ebben az esetben viszonylag sok passzív-érintett között oszlik el a pozitív vagy negatív externália, azaz a haszon vagy a kár. Társadalmi szinten azonban ez a sok, relatíve kismértékû haszon vagy kár összeadódva jelentõs mértékben növeli vagy csökkenti a passzív-érintettek jólétet.

Összpontosítsunk a diffúz jellegû negatív externáliákra, hiszen a fentebb felsorolt példák is ebbe a kategóriába tartoznak. Ebben az esetben a károsultak (passzív-érintettek) nem fognak tiltakozni, egyrészt azért, mert feltehetõen nincsenek tisztában az õket ért kár forrásával, másrészt, mert az õket ért kár esetenként kisebb mértékû, mint a tiltakozás költségei. (Világos, hogy ezekben az esetekben a Coase-féle alkudozás eredményeképpen – ahogy azt már említettük – nem oldható meg ez a probléma.) A tiltakozás elmaradása azonban nemcsak az igazságosság szempontjából problematikus, hanem azért is, mert ebben az esetben a károkozó (aktív-érintett) esetleg fel sem ismeri, hogy a társadalmi jólét szempontjából nem kívánatos tevékenységet folytat.

Mindezt úgy is összefoglalhatjuk, hogy a negatív jellegû diffúz extern hatások esetében az „igazi károsult” nem az egyes ember, hanem a közösség mint egész, s ezért nem oldható meg ez a probléma – végsõ soron – a módszertani individualizmusra építõ ideológiák (liberalizmus) vagy diszciplínák (mikroökonómia, személyes kártérítés) segítségével, hanem csakis kollektív szinten.

(Biztos és esetleges externáliák) A fentebb említett példák egy további szempontra is rámutatnak, nevezetesen, hogy az extern hatások bekövetkezésében is alapvetõen két típus különböztethetõ meg. Léteznek olyan tevékenységek (közlegelõ tragédiája, DDT, FREON, üvegházhatású gázok kibocsátása), ahol az extern hatás szükségszerûen bekövetkezik. Nevezzük ezeket biztosan bekövetkezõ, röviden biztos externáliáknak.

Más estekben azonban az extern hatás csak bizonyos valószínûséggel következik be, hiszen nem minden aranymosó üzem, vegyi gyár, atomerõmû vagy tankhajó okoz környezeti katasztrófát. Nevezzük ezeket nem biztosan bekövetkezõ, röviden esetleges externáliáknak. Az elõbbi esetben tehát az alaptevékenységtõl elvileg leválaszthatatlan az extern hatás, míg az utóbbi esetben az alaptevékenység nem szükségszerûen, hanem csak bizonyos valószínûséggel jár együtt az extern hatással. (Természetesen egy ipari-gazdasági tevékenység különbözõ jellegû extern hatásokkal rendelkezhet. A maghasadás – fisszió – folyamatát felhasználó atomerõmû esetében biztos extern hatást jelent a radioaktív hulladék keletkezése, miközben az atomerõmû felrobbanása és az abból következõ extern hatás csak esetlegesen következik be.) A fentiekbõl következik, hogy a biztos externália – definició szerint – nem kerülhetõ el, míg az esetleges externália esetében értelmes cél ezen hatások elkerülésére való törekvés.

A biztos negatív jellegû diffúz externália esetében a kulcskérdés az, hogy az egységnyi termékre (szolgáltatásra) esõ extern hatás (kár) meghaladja-e a szándékolt tevékenység pozitív hatásait vagy sem. Ha igen – ahogy ezt legtisztábban a közlegelõ tragédiája példázza –, akkor a közösségnek (államnak) fel kell számolnia a kérdéses céget, illetve tevékenységet, még ha az egyébként pusztán piaci szempontból nyereséges is. Ha az alaptevékenység haszna nagyobb, mint a negatív jellegû extern hatás, akkor a cégnek az okozott kárral arányos kompenzációt kellene fizetnie a károsultaknak vagy a társadalomnak.

Persze elvileg az az eset is elõfordulhat, hogy egy cég vagy tevékenység egységnyi termékre (szolgáltatásra) esõ pozitív jellegû extern hatása meghaladja az alaptevékenységbõl származó hasznot. Horribile dictu még az is elõfordulhat, hogy a cég alaptevékenysége veszteséges, de az általa gyakorolt pozitív extern hatás összességében kedvezõ. Ebben az esetben a közösségnek (államnak) a tevékenységet támogatni kell, még ha az egyébként pusztán piaci szempontból veszteséges is – ennek triviális példái a honvédelem, rendvédelem, oktatás, gyógyítás stb.


5. Összefoglalás


A fentiek alapján a következõ téziseket szeretném megfogalmazni.

(i) Számos tevékenység jelentõs nem szándékolt extern hatással jár együtt, amely esetenként fontosabb, mint a szándékolt gazdasági-piaci hatás.

(ii) Ezek közül különösen problematikusak azok a többnyire diffúz jellegû negatív extern hatással járó tevékenységek és vállalkozások, amelyek gazdasági-piaci szempontból nyereségesek, de az összes érintett szempontjából károsak; vagyis ahol a viszonylag kevés aktív-nyertes összesített hasznát meghaladja a viszonylag sok passzív-vesztes összesített kára.

(iii) E vállalkozások és tevékenységek kialakulását nemcsak a piaci-gazdasági automatizmusok, hanem a (potenciális) aktív-nyertesek erõs lobbitevékenysége is elõsegíti.

(iv) A passzív-vesztesek csak akkor tudnak fellépni e károkkal szemben, ha tudatában vannak a problémának, élvezik a közösség (társadalom) erkölcsi támogatását, és ha állampolgárokként és civil szervezetekként maguk is fellépnek hosszú távú kollektív érdekeik védelmében, vagyis ha a folyamatok aktív résztvevõivé válnak. A dolog természetébõl adódik azonban, hogy a passzív-vesztesek (hasonlóan a passzív-nyertesekhez) lehetõségei korlátozottak, s ez maximálisan igaz a jövõbeli passzív-vesztesekre (és nyertesekre), akik csak az elõzõ generációk szolidaritásában és aktivitásában bízhatnak.

(v) A társadalomnak (s azon belül a hatalomnak) azonban meghatározó szerepe van a jelentõs mértékû és diffúz jellegû externália témakörében. Egyrészt a törvényhozásnak és az állami bürokráciának kulcsszerepe van az összességében káros, illetve hasznos gazdasági tevékenységek tiltásában és támogatásában. Másrészt maga az állam (illetve annak helyi egységei is) kezdeményezhetnek összességében káros, illetve hasznos vállalkozásokat és tevékenységeket.


Kulcsszavak: jelentõs és diffúz externália, aktív és passzív érintett, közlegelõ tragédiája, tiszai ciánszennyezés



IRODALOM

Callahan, Gene (2001): What is an Externality? August 2001, 19, 8. The Free Market. The Mises Institute monthly. http://www.mises.org/freemarket_detail.aspx?control=367

Hardin, Garret (2000): A közlegelõ tragédiája. In: Lányi András (szerk.): Természet és szabadság: Humánökológiai olvasókönyv. Osiris, Budapest, 219–232.

Jonas, Hans (1984): The Imperative of Responsibility. In Search of Ethics for the Technological Age. The University of Chicago Press, Chicago–London

Mozsár Ferenc (2000): Az externáliák szerepe a regionális gazdasági teljesítmény magyarázatában és növelésében. In: Farkas Beáta – Lengyel Imre (szerk.): Versenyképesség – regionális versenyképesség. SZTE Gazdaság Tudományi Kar Közleményei JATEPress, Szeged, 100–114.

Nagy András (2004): Bevezetés a közgazdaságtanba I. Alapfogalmak és Mikroökonómia. Fogalomtár. 2004 http://www.anteus.hu/pszf-elmgazd/Fogalmik.doc

Napilapok (Erdélyi krónika, Népszabadság, Magyar Nemzet)

Regionális Környezetvédelmi Központ (2000): Ciánszennyezés Baia Mare-n (Nagybányán). Elõzmények, a szennyezés, következmények. Budapest http://www.rec.org/REC/Publications/CyanideSpill/HUNGCyanide.pdf

Szakadát László (1995): Ronald Coase és a közgazdaságtan módszertana. Közgazdasági Szemle. XLII, 11, 1044–1051.

Tóth I. János (2002): Tiszai ciánszennyezés. szerzõi kiadás, Szeged

Varian, Hal R. (1991): Mikroökonómia középfokon. Egy modern megközelítés. Közgazdasági és Jogi, Bp.

Wikipedia Internet Lexikon Environmental Economics (2008. 01. 06), Tragedy of the Commons

Wolfner András (1996): Újabb fordulat a DDT történetében. Természet Világa. január.

WWF Hungary Programme Office (2000): Tisza Cyanide Spill.



1 Az egy év alatt kinyert arany (52 000 uncia) szorozva az egy unciára esõ várható profittal ($300-$210= $90).

2 Az aranybányászat várható idõtartalma (9,69 év) szorozva az aranybányászatból származó éves profittal (4 680 000 USD).



Szempontok

A beruházás gazdasági sajátosságai



A cég neve

Aurul (késõbb Transgold) SA



A projekt kezdete

1992



A mûködési engedély megszerzése

1999. május



A bányászat várható ideje

Arany esetében: 9,68 év , ezüst esetében: 7,83 év



A feldolgozott meddõ mennyisége egy évben,

2,5 millió tonna/év1 és 22,5 millió tonna2

illetve a projekt egész idõtartama alatt




A kibányászott arany mennyisége egy évben,

52 000 uncia/év (1,6 tonna/év)

illetve a projekt egész idõtartalma alatt

és 500 000 uncia (15,5t)3



A kibányászott ezüst mennyisége egy évben,

280 000 uncia/év (8,7 tonna/év)

illetve a projekt egész idõtartalma alatt

és 2,2 millió uncia (68,2 tonna)4



A beruházás teljes költsége

28,2 millió USD5

A bankkölcsön értéke

Összességében 17 millió USD, amelyet az angol


NM Rothschild Australia Ltd. és a német


Dresdner Kleinwort Benson Bank biztosított



A várható átlagos eladási ár,

Sorrendben: 300 USD/uncia,

termelési költség és profit

210 USD/uncia6 (más források szerint

egy uncia arany esetében

180 USD/uncia7) 90 USD/uncia



A kibányászott aranyból származó profit egy

4 680 000 USD/év (=52 000 uncia/év* 90)1

évben, illetve a projekt egész idõtartalma alatt

45 302 400 UDS (= 9,68 év* 4 680 000 USD/év) 2



A várható profit egy évben, illetve

5 millió USD/év és 48 millió USD

a projekt egész idõtartalma alatt



1 Regionális Környezetvédelmi Központ (2000); Népszabadság (2000. 02. 18.) 2.

2 Regionális Környezetvédelmi Központ (2000); Népszabadság (2000. 02. 18.) 2.

3 Népszabadság Online (2005. 05. 3.)

4 Regionális Környezetvédelmi Központ (2000); Népszabadság (2000. 02. 18.) 2.

5 Vasárnapi Mai Nap (2000. 05. 14.); Világgazdaság (2000. 05. 15.)

6 http://www.wazzupnet.com/

7 Figyelõ (2005. 01. 13.)


1. táblázat • Az Aurul SA tevékenységének gazdasági vonatkozásai


<-- Vissza a 2008/05 szám tartalomjegyzékére


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra


[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]