Magyar Tudomány, 2008/11 1294. o.

Az idõ a földtudományokban



BEVEZETÕ


Ádám József


az MTA rendes tagja, egyetemi tanár,

az MTA X. (Földtudományok) Osztályának elnöke

jadam sci . fgt . bme . hu


A földtudomány a Föld alakját és méreteit, erõtereit, felépítését és szerkezetét, fejlõdéstörténetét, forgási viszonyait és térbeli tájékozását, a bolygó belsejében, felszínén és külsõ öveiben lejátszódó folyamatokat és ezek kölcsönhatásait vizsgálja, modellezi, és a Földön végbemenõ természeti jelenségeket elõrejelzi. Célja megérteni a teljes földi rendszer múlt-, jelen- és jövõbeli viselkedését. Ezért meghatározó jellemzõje az idõbeliség és térbeliség, hiszen a földi folyamatok, jelenségek idõben és térben zajlanak le.

Az MTA X. (Földtudományok) Osztálya egyik korábbi közgyûlési elõadóülésén (2003. május 7-én) az idõnek a földtudomány területén játszott szerepével foglalkozott. A jelen számban az elõadó ülésen az egyes földtudományi szakterületek képviselõinek elõadásait adjuk közre a Föld Bolygó Nemzetközi Éve alkalmából. Elsõként Mészáros Ernõ mutatja be a Föld kora meghatározásának folyamatát és történetét az alkalmazott módszerekkel együtt. Ezután két, a geológiai idõmeghatározás elveivel és módszereivel, valamint az eddig elért eredmények ismertetésével foglalkozó tanulmány következik (Haas János, Árkai Péter, Császár Géza és Vörös Attila, illetve Pálfy József tanulmánya). A geológia (földtan) számos idõmeghatározási, idõtagolási módszert igyekszik alkalmazni együttesen a földtörténeti események, jelenségek, folyamatok idõbeli lefolyásának utólagos kiderítésére. Ezek alapja, hogy a kõzetek és a bennük rejlõ õsmaradványok rendkívül sok információt hordoznak a régmúltról. A geológiai kormeghatározás módszereinek továbbfejlesztésével és a geológiai idõskála pontosításával hazai és nemzetközi szinten ma is kiemelten foglalkoznak. Brezsnyánszky Károly a földtani térképezés eljárásait és módszereit tárgyalja, továbbá bemutatja, hogy az idõt (a földtani kort) hogyan ábrázolják az erre a célra szolgáló tematikus térképeken. Nemecz Ernõ tanulmánya az ásványok földfelszínen végbemenõ átalakulási (mállási) folyamataival, az ásványok mállási sebességének vizsgálatával foglalkozik. Varga Péter tanulmányában Földünk tengelykörüli forgássebességében és a kapcsolódó geodinamikai paraméterekben a földtörténet során bekövetkezett változásokat vizsgálja. Végül Fejes István és Nagy Sándor tanulmánya napjaink (egyre nagyobb pontosságot igénylõ) idõmérési feladataival foglalkozik. A szerzõk bemutatják a Föld forgásán és Nap körüli keringésén, valamint az atomi energiaszint-átmenet során kibocsátott elektromágneses rezgésen alapuló idõegységeket és idõrendszereket. Az idõmérésben elért nagy pontosság feltételévé vált a napjaink korszerû idõ- és helymeghatározását biztosító globális navigációs mûholdrendszerek (például GPS) létrejöttének és folyamatos mûködésének.


Kulcsszavak: Föld Bolygó Nemzetközi Éve, földtudomány, geológiai idõskála, geológiai kormeghatározás, idõ, idõmérés, jégkorszak, mállás, õsmaradvány,


<-- Vissza a 2008/11 szám tartalomjegyzékére


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra


[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]