Magyar Tudomány, 2008/11 1341. o.

Az idõ a földtudományokban



A TENGELYKÖRÜLI FORGÁSSEBESSÉG ÉS A GEODINAMIKAI PARAMÉTEREK VÁLTOZÁSA A FÖLD TÖRTÉNETE SORÁN


Varga Péter


az MTA doktora, tudományos igazgatóhelyettes,

MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézet Földrengésjelzõ Obszervatóriuma

varga seismology . hu


Idõfogalmunk általában – közvetve vagy közvetlenül – a Föld tengelykörüli forgásperiódusához kötõdik, és egysége a földi nap, melynek hosszváltozásai rendkívül széles határok között ingadoznak. Az MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézetében – egy az intézethez mint kezdeményezõ központhoz kötõdõ nemzetközi kutatócsoporton belül – egyaránt foglalkozunk a rövid és a hosszú periódusú forgássebesség-változások kutatásával.

Rövid periódusúnak szokás nevezni általában az egy éves vagy annál rövidebb periódusú forgássebesség-ingadozásokat. Az éves forgássebesség-ingadozások kutatására akkor nyílt elõször lehetõség, amikor 1932-ben elkészült az elsõ kvarcóra, amelynek stabilitása elegendõ volt ahhoz, hogy Friedrich Pavel és Werner Uhink 1935-ben felfedezzék e jelenség éves periódusú változásait. Az évnél rövidebb periódusú naphosszingadozásokat a cézium atomórák 1967-tõl ilyen célból kezdõdõ rendszeres használata tette lehetõvé. Az ûrgeodéziai módszerek terjedésével mód nyílott a szögsebesség-változások napos vagy annál is rövidebb – néhány órás – ingadozásainak kimutatására, melyek oka elsõsorban az árapály jelenségben keresendõ, de szerepet kaphatnak – e sorok írójának véleménye szerint – ma még nem megfelelõen ismert magas frekvenciájú légköri hatások is.

Ugyancsak az árapály, pontosabban az árapálysúrlódás, okozza a földi nap – geológiai értelemben vett – hosszú periódusú változásait. Az árapálysúrlódás jelenségét az 1.ábrán szemléltetjük. Ha a Föld ideálisan rugalmas testként viselkedik, akkor – úgy, ahogy az a felsõ ábrán látható – az árapály keltette púp csúcsa, a Föld mindkét oldalán, a keltõ égitest (ábránkon a Hold szerepel, de hasonló a helyzet a Nap esetében is) tömegközéppontját és a Föld tömegközéppontját összekötõ egyenesre esik. Ebben az esetben a Föld forgása változatlan marad, bármilyen hosszú idõtartamot vizsgálunk. A valóságban bolygónk a Hold (vagy a Nap) gravitációs hatására nem rugalmas testként reagál: az árapálypúpok késnek a Föld forgásához viszonyítva, és a maximumaikat összekötõ egyenes β szöggel eltér az A-t és B-t tartalmazótól. A Föld rugalmatlan „effektív” viszkozitását a tengerek árapálya okozza. Az árapálypúpra a Hold részérõl gyakorolt E erõhatást két összetevõre bonthatjuk fel. Az egyik, a függõleges (EV) a földi nap hosszának változására nincs hatással. A Föld forgását fékezõ erõösszetevõ az EH, mely a Föld forgásával ellentétes irányítottságú, és ezért bolygónk tengelykörüli forgását fékezi.

Az árapálysúrlódás jelentõsége bolygónk életében nagy fontosságú és érdekes kozmológiai összefüggésekkel is bír. A XX. század talán legnagyobb fizikusa, „Einstein volt az elsõ, aki felfigyelt a Föld forgásával kapcsolatos kérdések fontosságára a newtoni gravitáció elméletében… és megjósolta a Föld inerciamomentumának változásait a Hold által keltett (parciális) árapály következtében” írják Wilfried Schröder és Hans-Jürgen Treder 1997-ben az EOS-ban (az Amerikai Geofizikusok Egyesületének hetilapjában). Bár a megállapítás Einstein prioritásával kapcsolatban téves, hiszen a földforgás lassulás jelentõségére Edmond Halley már 1695-ben felfigyelt, és utána még olyan nagy neveket találunk a kérdés kutatói között, mint Kant és Laplace. Az viszont kétségtelen, hogy Einsteint az árapálysúrlódás kérdése erõsen foglalkoztatta. Hasonlóan érdekes megállapítást találunk Harold Jeffreys – a XX. század egyik legkiválóbb geofizikusa – visszaemlékezéseiben. Õ így ír: „Úgy gondolom, az én hozzájárulásom a tudomány fejlõdéséhez G. H. [Sir George Howard] Darwin árapálysúrlódási elméletének általánosítása.” Valószínû, hogy a nagy angol tudósra az utókor nem ezért fog (elsõsorban) emlékezni, hiszen jelentõs részben az õ szeizmológiai kutatásai alapozták meg mai elképzeléseinket a szilárd Föld belsejérõl.

Az árapálysúrlódás vizsgálata kétségtelenül számos területen fontos. Segítségével vizsgálható például a Föld–Hold-rendszer fejlõdése bolygónk 4–4,5 milliárd éves története folyamán (Denis et al., 2002 ; Varga et al., 1997). E sorok írójának tudomása szerint ez az egyetlen jelenség, mely a Földdel kapcsolatos megfigyelések alapján információt szolgáltathat – ha csak közelítõ jelleggel is – a gravitációs állandó idõbeli változásáról (Varga, 2002). Ezirányú vizsgálataink azt sugallják, hogy e fundamentális fizikai állandó értéke állandó kellett hogy legyen az utolsó négymilliárd évben. A luniszoláris hatás következtében fellépõ naphosszváltozások hatalmas energiákat keltenek a Földben, jelentõs állapotváltozásokat okozva annak dinamikájában.

A Föld energiaháztartásában meghatározó szerepet játszik a forgási energia, illetve ennek idõbeli változásai. (1. táblázat)

Égitestünket számos külsõ, kozmikus hatás éri. Ebben az írásban figyelmen kívül hagyjuk a Napból érkezõ elektromágneses és részecskeáramlások által keltett, valamint a meteorológiai hatásokon keresztül érvényesülõ, a tengelykörüli forgás sebességét befolyásoló viszonylag rövid (néhány évet semmiképpen meg nem haladó) hatásokat.

Tudomásunk van arról, hogy bolygónkat különbözõ gyakorisággal meteoritbecsapódások érik. Ezek közül néhányat a 2. ábrán ábrázoltunk, és megkíséreljük felhasználásukkal az éves gyakoriság becslését. Az ábrán szereplõ, Revelstoknál történt becsapódás nem tekinthetõ ritka eseménynek. A 20. század elején Tunguszkában bekövetkezett, máig rejtélyes meteoritbecsapódásra néhány száz évente kell számítanunk. Az Arizonában keletkezett, 1,2 km átmérõjû Barringer-krátert (kora 49 ezer év) okozó meteorit energiája ~ 1018 J volt. A Közép-Ázsiából ismert 0,9 millió évvel ezelõtt létrejött kb. 14 km átmérõjû Zhamanshin- krátert egy 1020 J energiával becsapódó meteorit (aszteroida?) vágta a Föld felszínébe, ami 105 megatonna TNT-vel ekvivalens, és kb. ötszöröse a világ teljes nukleáris arzenálja által képviselt energiának. A Yucatan-félsziget közelében a Kréta és a Harmadkor határán 65 millió évvel ezelõtti hatalmas becsapódás – melynek ma elterjedt, de még nem egyértelmûen bizonyított vélemény szerint maradandó hatással kellett lennie Földünk élõvilágára is – mintegy 170 km átmérõjû krátert eredményezett. Hasonló kozmikus katasztrófát tételeznek fel – mint errõl a Science egyik korábbi számában (Ellwood et al., 2003) hírt adnak – a középsõ és a felsõ Devon határán, mintegy 380 millió évvel ezelõtt.

A kétségtelenül hatalmas energiájú becsapódások – mint a késõbbiekbõl látni fogjuk – nem változtatták meg érzékelhetõ módon a Föld tengelykörüli forgásának történetét. Ezt a történetet különbözõ forrásokból igyekeztünk rekonstruálni. Csillagászati megfigyelések alapján a forgássebesség csökkenése a XIX. és a XX. század folyamán átlagosan -5,6·10-22 s-2 volt (ami azt jelenti, hogy a földi nap hossza évszázadonként 1,72 ms-al hosszabbodott). Az 1980-as évek második felétõl rendelkezésünkre álló ûrgeodéziai adatokból valamivel nagyobb (-6,1·10-22 ms-2) érték adódik (Grafarend et al., 1997), míg a történelmi múltban megfigyelt (elsõsorban kínai és kisebb részben mezopotámiai) napfogyatkozások adatai alapján F. Richard Stephenson és Leslie Morrison 1995-ben valamivel kisebb (-4,5·10-22 s-2) értéket kaptak.

Több mint húsz tanulmányból összegyûjtöttük a földtörténet utolsó 2,5 milliárd évébõl származó naphossz adatok meghatározásának értékeit, melyek alapjául õslénytani és üledéktani információk szolgáltak (3.ábra). Az így elkészült adatbázist az MTA FKK Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézetében kifejlesztett robusztus becslési eljárással (Somogyi – Závoti, 1993) dolgoztuk fel. Vizsgálataink alapján megállapíthatóvá vált, hogy a földtörténet utolsó 500–600 millió évében a nap hosszának változása alig tért el a jelenleg csillagászati és ûrgeodéziai módszerek segítségével kapottaktól, míg az ennél régebbi idõszakokban (Protorezoikum, Késõ Archaikum) a földi nap hosszának változása hozzávetõleg ötször kisebb volt, mint a Fanerozóikumban. Ennek a 3. ábrán jól látható hirtelen változásnak két oka is elképzelhetõ. Az egyik – kevésbé valószínûnek tûnõ – szerint a Föld belsejében olyan tömegátrendezõdés ment végbe az Archaikumban és a Proterozoikumban, melynek során a nehezebb elemek bolygónk középpontja felé, míg a könnyebbek a felszín irányában mozogtak, aminek gyorsítania kellett volna bolygónk forgását, és ezáltal csökkenhetett volna az árapálysúrlódás okozta lassító hatás. Egy ilyen jelenség létrejöttéhez – modellszámításaink szerint – nem volt szükség nagyobb tömegátrendezõdésre (Denis et al., 2006), de mégis valószínûtlennek tûnik, mivel mai tudásunk szerint a Föld magja, mind tömegét, mind méretét tekintve már a Föld életének elsõ 100 millió évében kialakult, és a köpenyben sem mentek végbe nagyobb átrendezõdések az azt alkotó kémiai elemek között. A másik elképzelés arra vonatkozólag, hogy mi okozta a naphossznövekedés gyorsulását a Faneorozóikumban, annak feltételezése, hogy a Proterozóikumban a Földön sokkal rövidebb volt a shelf övezetek hossza (valószínûleg csak egyetlen szuperkontinens létezett, vagy a kontinensek összterülete volt kisebb), s ezért a tengerek fékezõ hatása csak sokkal kisebb hatékonysággal adódhatott át a szilárd Földnek.

Adatbázisunk statisztikus feldolgozásainak eredményei megmutatták, hogy a Mezozoikum körüli idõkben (100–250 millió évvel ezelõtt) a tengelykörüli forgássebesség lassulásának minimuma volt (hasonlóan a Fanerozoikum elõttihez) (Varga, 2006, Varga et al., 2006). Ebben az idõben – paleoföldrajzi rekonstrukciók alapján – a mainál rövidebb kontinenspartvonal-hosszak léteztek, és más geodinamikai jelenségek is anomalikus értéket mutattak. (2. táblázat) A táblázathoz néhány megjegyzést szükséges fûzni:

1.) Az óceáni árapálymomentumot a régi földtani korok árapálytérképei alapján határoztuk meg az M2 félnapos árapályhullám esetében. A jelenkori árapálytérképekkel végzett vizsgálataink eredményei azt mutatják, hogy az árapálymomentum értékét szinte kizárólagosan a félnapos árapályhullámok határozzák meg: 83 %-ban az M2 és 16 %-ban az S2. Feltételeztük – bár ez még nem teljes mértékben bizonyított – hogy az M2 hullám domináns szerepe az egész Fanezoroikumot jellemezte. A rendelkezésünkre álló õslénytani és üledéktani adatokból adódó naphosszváltozás-anomália negyedrendû Laplace-típusú robusztus becslés segítségével kiegyenlítve statisztikai értelemben szignifikánsnak tekinthetõ, mind a Fanerozoikum egészére, mind a mezozoikumi minimumra vonatkozóan (Denis et al., 2002).

2.) Az óceáni lemezek sebességét (abszolút sebességértékekrõl van szó) a hot spot-okhoz viszonyított mozgások alapján Lev P. Zonenshain és Michael I. Kuzmin határozták meg (1997).

3.) A földmágneses dipólikus momentum értékének meghatározása a kõzetekben konzerválódott eredeti mágneses vektor alapján rendkívül nehéz feladat. Ehhez járul még az a tény, hogy a geomágneses tér rövid idõ alatt is rendkívül változékony, és az abszolút kormeghatározások hibája mindezidáig meghaladta a 10 %-ot. Ezért adatbázisunk összeállításakor – mely az egész Fanerozoikumra összesen 135 adatot foglal magába körülbelül egyenlõen elosztva annak három epochája között – igyekeztünk nagyon óvatosan eljárni (Varga et al., 1997): paleomágneses intenzitás adatbázisunkba csak azok az eredmények kerülhettek be, melyek azonos módszer (Thellier eljárása) alapján lettek meghatározva, továbbá csak ismert szerzõk szigorúan lektorált folyóiratokban megjelent eredményeit használtuk fel, azok egymás közötti többszörös ütköztetése után. A momentum értékeket a jelenkorra meghatározott értékkel (6,67·1012 Am2 ) elosztottuk.

A Föld forgását adatbázisunk segítségével mintegy 2,5–2,8 milliárd évvel ezelõttig tudjuk nyomon követni. Az árapályrétegzõdést megõrzõ legõsibb kõzet kora 3,2 milliárd év. Ekkor a nap hossza – a rétegsort leíró geológusok szerint (Eriksson – Simpson, 2000) közelebb volt a 15 órához, mint a 24-hez. Más szóval kevesebb volt 19,5 óránál. Érdemes becsléseket végezni arra vonatkozóan, milyen lehetett bolygónkon a naphossz nem sokkal a Föld–Hold-rendszer keletkezését követõen, hozzávetõleg 4,0–4,2 milliárd évvel ezelõtt a Hadean közepe körüli idõszakban. (A Hadean a föld történetét szolgáltató idõskálák többsége szerint bolygónk kialakulásától mintegy 700 millió évig tartott.) Arra, hogy a földi nap hosszát bolygónk keletkezésének idõpontjában (azaz 4,56 milliárd évvel ezelõtt) becsüljük, jelenleg nincs közvetlen megalapozott lehetõségünk. Ez részben azért van így, mert a Hold valamivel (hozzávetõleg 100 millió évvel) késõbb keletkezett, pontosabban – mint azt a legtöbb kutató ma feltételezi – szakadt ki a Földbõl egy Marshoz hasonló méretû égitest becsapódását követõen. Jelenlegi bizonytalanságunk másik oka, hogy nem vagyunk tisztában a Hold keletkezésének módjával, és azzal, hogy esetleges kiszakadása bolygónk testébõl, hogyan hatott a Föld forgási energiájára.

A földi nap 4,0–4,2 milliárd évvel ezelõtti hosszának elsõ, durva becslése a 3. ábrán bemutatott adatokból adódik. Ha feltételezzük, hogy a nap hossza 2,5 és 4,2 milliárd évvel ezelõtti idõintervallumon belül nem változott, akkor ez az érték 19,5 óra volt. Ugyanilyen értéket kapunk, ha a teljes adatbázist, azaz a jelenkortól egészen 2,5–2,8 milliárd évig visszamenve egységesen dolgozzuk fel. Ekkor a robusztus becsléshez egy exponenciális modellt kell használnunk, mely szintén a már említett 19,5 órás naphosszat szolgáltatja 4,0–4,2 milliárd évvel ezelõttre. A másik becslés a 3. ábra 0,5–2,5 milliárd évvel ezelõtti korból származó részének lineáris extrapolációja alapján 17,5 óra. Ez a gondolatmenet feltételezi, hogy bolygónk felszínén az óceánok nagyjából hasonlóak voltak a vizsgált idõszakban, azaz a napjainktól számított 2,5–2,8 és 4,0–4,2 milliárd év közötti idõszakon belül.

Fenti, a 4,0–4,2 milliárd évvel ezelõtti idõszakra 17,5 és 19,5 óra közötti naphosszat valószínûsítõ, nem túlságosan bonyolult extrapolációnk – annak ellenére, hogy jó megegyezést mutat Eriksson és Simpson 2000-ben közölt megfigyeléseivel – további alátámasztásra szorul. Ezt erõsítheti az árapály karakterisztikus idejének vizsgálata (Varga, 2006). Ennek érdekében a Föld–Hold-rendszert egy erõsen csillapított oszcillátornak tekintjük. Az ilyen oszcillátorok viselkedését leíró differenciálegyenlet megoldásába a Föld– Hold-rendszerre vonatkozó paramétereket beírva a következõ egyenlethez jutunk:




Ebben az egyenletben T0 a földi nap hossza nem sokkal a Föld–Hold rendszer kialakulását követõen. T0 valószínûleg nem a 4,5–4,6 milliárd év elõtti naphosszra jellemzõ érték, hiszen az általunk erõsen csillapított oszcillátorként modellezett Föld–Hold-rendszer – mely mintegy 100 millió évvel fiatalabb, mint a Föld – keletkezése után el kellett telnie egy bizonyos, ha nem is túlságosan hosszú idõnek, míg a rendszer mai értelmezésünk szerint kialakult, stabilizálódott.

A képletben M és Mm a Föld és a Hold tömege, ks az ún. szekuláris Love-szám, mely az alacsony viszkozitású, cseppfolyós állapothoz közel álló testek deformációjának leírásához szükséges, R a Föld átlagos sugara, G a gravitációs állandó, c a holdpálya sugara és τ a Föld–Hold-rendszer karakterisztikus ideje. Korábbi vizsgálatainkból tudjuk, hogy c az utolsó hárommilliárd év során mindössze 5–10 %-kal nõtt (Varga, 2006). Tudjuk azt is, hogy a Föld–Hold-rendszer karakterisztikus ideje sokkal nagyobb kell hogy legyen a Föld koránál. Számításaink során τ =7,5 és τ = 10,0 milliárd értékeket használtunk. A legnagyobb probléma β értékének becslése. Ezt a jelenlegi világóceán árapálytérképének feldolgozása alapján -5o-nak találtuk. Ez az érték egészében véve valószínûleg az egész Faneorozoikumban is megmaradt, míg – számításaink szerint – a Proterozoikumban, ideértve az Archaikum felsõ részét is -1o és -1.5o között kellett lennie. A hárommilliárd évnél régebbi idõkben feltehetõen nem létezett (létezhetett) a mai értelemben vett globális kontinens-óceán rendszer (a kontinensek összterülete a késõbbi földtörténeti korokhoz viszonyítva sokkal kisebb volt, ami a shelf zónák rövidülésével kellett együttjárjon), és így ez esetben β =-0,5o körüli értékkel kell számolnunk. Számításainkban három Föld-Hold-távolság szerepelt. Az elsõ a jelenkorra, míg a következõ kettõ 3,0 illetve 4–4,5 milliárd évvel ezelõtti idõpontok esetére becsült érték. Utóbbi esetben, 10, illetve 7,5 milliárd éves τ értéket feltételezve, a Föld keletkezéséhez viszonylag közeli idõpontra a nap hosszának értékére (To) 15.15 és 20.22 óra értékek adódnak, melyek nem térnek el szignifikánsan az extrapoláció útján kapottaktól.

Mint említettük, a Föld belsejében tárolt forgási energia hatalmas. Jelenkori értékét tekintve körülbelül annyi, mint a Naptól 4·104 év alatt kapott teljes hõenergia, mint 4·1012 darab M=8 méretû földrengés energiája (ilyenbõl évente átlagosan egy fordul elõ az egész Földön) illetve megfelel 1012 darab olyan meteorit energiájának, mely az arizonai Barringer-krátert létrehozta. Fent ismertetett eredményeinkbõl következik: a Faneorozoikum elõtti idõben (mintegy négymilliárd év alatt) a forgási energia csökkenése (To = 17,5 óra és To = 19,5 óra értékeket feltételezve a vizsgált idõintervallum elején, illetve végén) évente 2,2·1019 J/év, illetve 3,5·1018 J/év volt, azaz a Földnek – élete ezen igen hosszú szakaszában – eredeti forgási energiájának mintegy harmadát kellett elvesztenie. A Faneorozoikum durván félmilliárd éve alatt az éves energiaveszteség 1,5·1020 J/év-re nõtt, és a forgási energia szintén kb. harmada veszett el, azaz a forgási energia csökkenése számottevõen felgyorsult.

Ennek a forgási energiavesztésnek valamilyen nyoma kellett, hogy maradjon bolygónk életében. Az árapályenergia a Földet nem melegíthette fel a jupiter-, illetve a szaturnuszholdakhoz hasonlóan (Io, Európa ill. Enceladus), mert ehhez a mi Holdunk túl kicsi. (Becslésünk szerint a Hold keltette árapálysúrlódás Földünket 1 Kelvin fokkal tudta csak felmelegíteni 1 milliárd év alatt – tehát a hatás teljesen elhanyagolható). Lehetséges, hogy az energiaveszteség, mely a Föld jelentõs alakváltozásával is járt, hiszen bolygónk geometriai lapultsága ~70 %-kal csökkent az utolsó 2,5 milliárd év során, valamilyen módon mechanikus energia formájában szabadult fel, számottevõ szerepet játszva a tektonikus folyamatok alakulásában és ezen belül bolygónk szeizmikus energia háztartásában.

A fent leírtak alapján két kutatási feladatot tûztünk magunk elé:

Becsléseket kell végeznünk a még Hold nélküli Föld eredeti forgássebességére vonatkozóan. Erre módot adhat a Föld-típusú, de holddal nem rendelkezõ bolygók (Merkúr, Vénusz) és esetleg egyes kisbolygók forgássebesség változásainak vizsgálata a Nap árapály hatása következtében. Az így kapott és az általunk különbözõ módokon becsült To értékek egybevetése talán segítséget adhat annak megértéséhez, mi történt bolygónkkal a Hold keletkezésekor.

A Föld forgási energia-vesztesége és a Föld globális tektonikai folyamatai és földrengés tevékenysége közti – általunk feltételezett – kapcsolat vizsgálata. Lehetségességének tisztázása vagy elvetése.


Jelen dolgozat írásakor szerzõ az OTKA T 038123 és K 60394 kutatási témák keretében elért eredményeire támaszkodott.


Kulcsszavak: földforgás, árapálysúrlódás, naphosszváltozás, Föld–Hold-rendszer


Irodalom

Denis, Carlo Schreider, A. A. Varga P. Závoti J. (2002): Despinning of the Earth Rotation in the Geological Past and Geomagnetic Paleointensities. Journal of Geodynamics. 34, 5, 97–115.

Denis, C. Rybicki, K. R. Varga P. (2006): Secular Change of LOD Associated with a Growth of the Inner Core. Astronomisches Nachr. 327, 4, 309–13.

Ellwood, B. B. – Benoist, S. L. – El Hassani, A. – Wheeler, C. – Crick, R. E. (2003): Impact Ejecta Layer from the Mid-Devonian: Possible Connection to Global Mass Extinctions. Science. 13 June. 300, 5626, 1734–1737.

Eriksson, Kenneth A. – Simpson, Edward L. (2000): Quantifying the oldest Tidal Record: The 3.2 Ga Moodies Group, Barberton Greenstone Belt, South Africa. Geology. 28, 9, 831–834.

Grafarend, Erik Engels, J. Varga P.(1997): The Deformation Potential Generated by Tidal and Load Potentials. Journal of Geodesy. 72, 11–30.

Somogyi József Závoti József (1993): Robust Estimation with Ineractively Reweighted Least-Squares Method. Acta Geodaetica, Geophysica et Montanistica, 28, 2–4, 413–420.

Stephenson, F. Richard Morrison, Leslie V.(1995): Long-term Fluctuations in the Earth’s Rotation: 700 BC–AD 1990. Philosophical Transactions of the Royal Society of London Series A. 351, 165–202.

Varga Péter Denis, C. Varga T. (1997): Tidal Friction and Its Consequences in Paleogeodesy, in the Gravity Field Variations and in Tectonics. Journal of Geodynamics. 251, 61–84.

Varga Péter (2002): Geophysical Geodesy Beyond 2000. In: Grafarend, Erik –Krumm, F. W. – Schwartze, V. S. (eds.): The Challenge of Geodesy in the Third Millenium. Springer Verlag, 463–470.

Varga Péter (2006): Temporal Variation of Geodynamical Properties Due to Tidal Friction. Journal of Geodynamics. 41, 140–146.

Varga Péter Rybicki, K. R. Denis, C. (2006): Comments on Fast Tidal Cycling and the Origin of the Life. Icarus. 180, 277–280.

Zonenshain, Lev P. – Kuzmin, Michael I. (1997): Paleogeodynamics. The Plate Tectonic Evolution of the Earth. American Geophysical Union




1. ábra • Az árapálysúrlódás magyarázata




Energiák

Éves energiamennyiségek



Forgási energia ~ 2·1029 J

A Naptól kapott energia ~2,1 ·1025J/év

A földmag forgási energiája ~ 3·1024 J

Geotermikus energiaveszteség ~1,.0 ·1021 J/év

A köpeny mágneses tere ~ 4·1018 J

Árapálysúrlódás okozta disszipáció ~1,6·1019 J/év

A földmag mágneses tere ~ 8·1022 J

Tektonikai tevékenység energiája ~1,3·1019 J/év

Földrengések energiája ~1,0·1018 J/év


1. táblázat




2. ábra • Meteorbecsapódások gyakorisága




0–100 millió éve (~ Kainozoikum)

100–250 millió éve (~ Mezozoikum)

250–570 millió éve (~Paleozoikum)




Óceáni árapály momentum M2 hullám esetében

-5,00 ·1016 J

-4,27 · 1016 J

-4,77 · 1016 J




A naphossz-változás anomáliája a lineáris trend leválasztása után

+ 0,024 óra

- 0,433 óra

- 0,124 óra




Az óceáni lemezek átlagos sebessége

6 cm ·év-1

4 cm · év-1

6 cm ·év-1




Föld mágneses dipólus momentuma (relatív egységben)

0,896

0,539

1,041


2. táblázat




3. ábra • A nap hosszának (NH) változása a Fanerozóikumban és a Proterozoikumban A x csillagászati úton kapott adat. Az üres körök õslénytani (a , és kagylót, korallt, ill. pörgekarút jelent), a kitöltött körök üledék-földtani, illetve stromatolities adatokat jelölnek.





<-- Vissza a 2008/11 szám tartalomjegyzékére


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra


[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]