Magyar Tudomány, 2008/10 1227. o.

Tanulmány



Földtudományok az emberiség szolgálatában

A Föld Bolygó Nemzetközi Éve



Brezsnyánszky Károly

Szarka László

PhD, tudományos fõmunkatárs, ny. igazgató,

az MTA (földtudomány) doktora, fõosztályvezetõ

Magyar Állami Földtani Intézet

MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézet

a Föld Bolygó Nemzetközi Éve

a Föld Bolygó Nemzetközi Éve

Magyar Nemzeti Bizottság elnöke

Magyar Nemzeti Bizottság titkára

brezsnyanszky mafi . hu

szarka ggki . hu



A Földtudományok Nemzetközi Uniója (International Union of Geological Sciences – IUGS) és az UNESCO közös kezdeményezését elfogadva az Egyesült Nemzetek Szervezete határozata alapján 2008 A Föld Bolygó Nemzetközi Éve lett. A földtudományok mûvelõi 2007 és 2009 között világszerte – így Magyarországon is – számos ismeretterjesztõ programot szerveznek annak bemutatására, hogy a földtudományok hogyan szolgálják az emberiség, a társadalmak javát.

A Föld Bolygó Nemzetközi Éve és a vele párhuzamosan futó egyéb nemzetközi programok (Nemzetközi Sarki Év, Elektronikus Geofizikai Év, Nemzetközi Heliofizikai Év) közös jellegzetessége, hogy mindegyik kötõdik az 1957–58-as Nemzetközi Geofizikai Év 50. évfordulójához. Mindezek közül A Föld Bolygó Nemzetközi Évé-hez kapcsolódik a legátfogóbb tudományos-ismeretterjesztési program, amelyet egy nemzetközi szervezõbizottság koordinál. A programokban hetvennél több ország vesz részt. A magyar nemzeti bizottság szemszögébõl áttekintést adunk A Föld Bolygó Nemzetközi Éve megvalósulásáról. A Földév hivatalos nyilatkozatát és a többi párhuzamos kezdeményezés összefoglalását függelékben ismertetjük.


Elõzmények


Elõrejelzések szerint 2050-re a Föld népessége a jelenlegi hatmilliárdról kilencmilliárdra nõ. Következésképpen még több vízre, energiára, ásványi nyersanyagra, fémre, beépíthetõ és termõterületre, talajra lesz szükség. Az emberi tevékenység manapság nemcsak az éghajlati feltételeket módosítja, hanem geológiai hatótényezõként is figyelembe veendõ: az emberiség több anyagot mozgat meg, mint a felszíni geológiai folyamatok együttvéve. E példa nélküli és dinamikusan növekedõ erõ már bolygónk életfenntartó rendszereit fenyegeti. Amennyiben az emberiség igényeit nem sikerül egyensúlyba hozni a természeti erõkkel, jövõnk, az emberiség és a földi élet jelentõs részének jövõje hosszú távon nem lesz biztosítható. A Föld valószínûleg képes ellátni kilencmilliárd embert, de a növekedés hatása a földi ökoszisztémára végzetes lehet.

A Föld népességének növekedésével és a technikai fejlõdéssel párhuzamosan a Föld nyersanyag- és energiakincse iránt soha nem tapasztalt igény lépett fel. A természeti erõforrások kiaknázása és az ehhez kapcsolódó iparágak virágzanak, de a haszon igen egyenlõtlenül oszlik meg az egyes nemzetek és emberek között, szociális feszültségeket gerjesztve. A Föld kincseivel való gazdálkodásban gondolni kellene az elkövetkezõ generációkra is. A Föld anyagainak kitermelése és feldolgozása tájrombolással és környezetszennyezéssel jár. Az emberiség mindeddig képes volt alkalmazkodni mindenféle nehézséghez, de a mostani kihívás lényege abban áll, hogy olyan gazdaságot kell kiépíteni, amely figyelembe veszi, hogy a Föld erõforrásai kimerülõben vannak.

A Föld sokszor nincs egyensúlyi állapotban. A mélybeli dinamikus folyamatok a felszínen is megnyilvánulnak. A Föld mélyének örökké változó feltételeibõl adódó helyzetekhez a felszínen élõknek elkerülhetetlenül alkalmazkodniuk kell. Az emberiség kiválthatja, felgyorsíthatja, de csökkentheti is a természeti katasztrófák számát és hatását. A Föld népességének és gazdasági potenciáljának eloszlása meglehetõsen egyenlõtlen. A természeti katasztrófák veszteségeit elsõsorban a szegényebb országok szenvedik el, míg a gazdagabbak inkább csak a helyreállítás költségeit viselik. A természeti veszélyekkel fenyegetett, nagyobb kockázatokat viselõ helyeken sajnos – számos különféle ok miatt – továbbra is élni fognak emberek.

A felvázolt problémakörök (a Föld népességnövekedése, a nyersanyag- és energiakincs apadása, a geo-veszélyeztetettség) arra késztette a 117 ország több mint negyedmillió földtudományi szakemberét összefogó IUGS-t (Földtudományok Nemzetközi Uniója), hogy 2004-ben az alábbi nyilatkozatot tegye közzé:

Az emberiség nem lehet meg a Föld nélkül. Teljes mértékben tõle függünk, mert belõle lettünk, és örökké a része leszünk. Csakis egy önmagát fenntartó Földrendszerben tudunk létezni. Minél több ismerettel rendelkezünk, annál világosabban látjuk, hogy vigyáznunk kell a Földre, mert gyermekeink, utódaink léte függ tõle. Meg kell értetnünk a társadalommal, hogy a fenntarthatóság kulcsa a földtudomány. A kutatók a Föld sok titkát feltárták már, és hatalmas haladást értek el annak megértésében, hogyan mûködik a Föld. Az emberiség – sajnos – mindezt az ismeretet nem megfelelõen használja. Rossz helyeken építkezünk, és egyszer kiaknázható kincseket pusztítunk el, annak ellenére, hogy a természeti kockázatokat jelentõs megbízhatósággal meg tudjuk jósolni. Úgy teszünk, mintha semmirõl sem tudnánk, pedig a jobb élet kulcsa ott van a kezünkben. A földtudományok mûvelõi a világon mindenütt készek és felkészültek arra, hogy a társadalomnak biztonságosabb, egészségesebb és gazdagabb környezetet biztosítsanak.”

Az IUGS a nyilatkozat kibocsátásával egyidejûleg szakmai és politikai lépéseket kezdeményezett A Föld Bolygó Nemzetközi Éve program érdekében. A kezdeményezést az UNESCO Földtudományok Osztálya kezdetektõl fogva támogatásáról biztosította. Több nemzetközi szakmai szervezet is azonnal mellé állt, és a program kezdetektõl fogva élvezte Kína, India, Oroszország, Argentína, Brazília, Jordánia és Olaszország politikai támogatását.

A 32. Nemzetközi Geológiai Kongresszus (International Geological Congress – IGC, Firenze, 2004. augusztus), amelynek jelmondata a geológia globális reneszánszáról (genius loci!) szólt, széleskörû vitát folytatott a földtudományok legújabb eredményeirõl, a legfontosabbnak ítélt témákról, a természeti veszélyforrásokról, a természeti értékek védelmérõl. A kongresszus, záró plenáris ülésén a következõ határozatot fogadta el:

A Földtudományok Nemzetközi Uniója (IUGS), és a Nemzetközi Geológiai Kongresszus (IGC) Tanácsa 140 ország és régió földtudományi közösségének képviseletében, a 32. IGC keretében, Firenzében, Olaszországban, az összegyûlt 7000 földtudományi szakember nevében kinyilvánítja, hogy:

A földtudományok jelentõs mértékben hozzá tudnak járulni egy biztonságosabb, egészségesebb és gazdagabb világ létrehozásához;

Ezt a lehetõséget a társadalom ma közel sem veszi igénybe, így e téren alapvetõ változásra van szükség;

Amennyiben az ENSZ tagállamok magukévá teszik A Föld Bolygó Nemzetközi Éve szellemiségét, a földtudományok elõtt megnyílik a lehetõség bolygónk és a társadalom hatékonyabb szolgálata elõtt.

Mindezek alapján a Tanács felkéri az UNESCO Végrehajtó Bizottságát A Föld Bolygó Nemzetközi Éve elfogadására.”

A következõ évben két fontos adminisztratív lépés követte a Nemzetközi Geológiai Kongresszus felhívását: az UNESCO Közgyûlése 2005 októberében elfogadta a kezdeményezést, majd az Egyesült Nemzetek Szervezetének közgyûlési határozata 2005. december 22-én 2008-at A Föld Bolygó Nemzetközi Évé-vé (International Year of Planet Earth, röviden: IYPE) nyilvánította.

A nemzetközi szinten zajló eseményeket folyamatosan figyelemmel kísérve, már ugyanebben az évben, a Földtudományok Nemzetközi Uniója és a Nemzetközi Geodéziai és Geofizikai Unió magyar nemzeti bizottságai, a Magyarhoni Földtani Társulat támogatásával kezdeményezte a nemzetközi évhez való csatlakozásunkat. A Magyar Tudományos Akadémia Földtudományok Osztálya a következõ évben operatív elõkészítõ lépéseket tett a csatlakozás elõkészítése érdekében.

Az MTA 2007. évi Közgyûlése határozatban kérte a kormányzati támogatást a nemzetközi évhez való csatlakozáshoz, majd a Magyar UNESCO Bizottsággal karöltve 2007. május 27-én létrehozta A Föld Bolygó Nemzetközi Éve Magyar Nemzeti Bizottságot azzal a felhatalmazással, hogy koordinálja a hazai eseményeket. A Bizottság 2007. június 5-én megtartotta alakuló ülését, és a felhatalmazás birtokában hivatalosan bejelentette Magyarország csatlakozását a nemzetközi év programjaihoz.


Súlypontok


A Föld Bolygó Nemzetközi Éve két cselekvési irány mentén valósul meg:

tudományos program, amelynek rendeltetése, hogy célirányos kutatásokkal segítse a társadalmi igények kielégítését, valamint javaslatokat dolgozzon ki az emberiség életminõségének fenntarthatóságára,

tudománynépszerûsítõ-ismeretterjesztõ program, amely oktatással-tájékoztatással mutat rá a földtudományok hasznára.

Mindkét cselekvési irány alapelvei közé tartozik a globális kitekintés igénye, a teljességre törekvés, a multidiszciplinaritás, az ismeretterjesztés és népszerûsítés szükségessége, valamint a cselekvés mikéntjére vonatkozó alulról felfelé építkezés.

A Föld Bolygó Nemzetközi Éve tudományos és népszerûsítõ programja tíz, az emberiség jövõje szempontjából meghatározó jelentõségû, tudományágakat összekötõ témát ajánl a politikusok, a szakemberek, a társadalmak figyelmébe. Ezek:

a Föld legjelentõsebb ivóvíztartalékát képezõ felszín alatti vizek;

a társadalmakat fenyegetõ természeti veszélyforrások;

az egészséges környezet fenntartását célzó Föld és egészség;

az éghajlat jelenkori és földtörténeti múltbéli változásai;

a természeti erõforrásokkal, nyersanyagokkal való tudatos gazdálkodás;

az óriásvárosok mûködésének, biztonságos építkezésének megalapozása;

a Föld mélyének kutatása, belsõ szerkezetének megértése;

a Föld felszínének kétharmadát borító óceánok kutatása;

a talajok fenntartható hasznosítása;

Föld és élet, a bioszféra védelme.

A földtudományok lehetõségei és feladatai az egyes témák terén a következõképpen foglalhatók össze:

Felszín alatti vizek. A Föld legjelentõsebb ivóvíztartalékát a felszín alatti vizek képezik. A vízkészletek feltárása, megkutatása, kitermelése új módszereket, a korábbinál fejlettebb technikai feltételeket igényel. A vízkészletek kinyerésének fenntarthatósága, a velük való ésszerû gazdálkodás a felszín alatti vizek tározóinak, áramlási rendszereinek, dinamikájának alapos ismeretét, tehát a földtudomány ágainak ismeretét feltételezi.

Természeti veszélyforrások. A Földön az emberiség alkotásait, a civilizációt, magát az emberi létet is számos természeti veszély fenyegeti. A természeti katasztrófák az emberi tevékenység következtében még pusztítóbbá válhatnak. Földtudományi ismeretekre van szükség ahhoz, hogy felismerjük a veszélyeket, a veszélyeztetett területeket, és elõrelátó módon alkalmazkodjunk a körülményekhez, és ez által mérsékeljük a veszély mértékét.

Föld és egészség. A természeti környezet vagy az ember tevékenysége által létrehozott környezet sok esetben károsan hat az emberi egészségre. Gondoljunk csak arra, hogy a talajban vagy a talajvizekben – akár természetes folyamatok révén – feldúsulhat az arzén. Esetleg éppen egyes nyomelemek (például szelén) hiánya okoz egészségkárosodást. Más részrõl, az ember mindennapi tevékenysége olyan környezeti állapotot (például levegõszennyezést) idézhet elõ, amely kedvezõtlenül hat egészségünkre. A talaj, a talajvíz, a levegõ összetételének ismerete, az emberi egészségre gyakorolt hatása igazi interdiszciplináris kutatást igényel.

Éghajlat. Az éghajlatváltozások tendenciáinak, gyakoriságának felismerése alapvetõ fontosságú az emberiség léte szempontjából. A talány megfejtése – mondhatnánk – „kõbe van zárva”, mivel néhány üledékes kõzet megõrizte a földtörténet klímaváltozásainak nyomait, és ezeknek a nyomoknak a felismerése, rendszerbe foglalása, helyes értelmezése útmutatást adhat a jövõ, az emberi tevékenység által is módosított éghajlat változásának irányára, mértékére nézve is.

Természeti erõforrások. A földtudományi kutatások egyik leghagyományosabb ága a potenciálisan hasznosítható ásványi anyagok, energiahordozók felismerése, minõsítése, bányászat által történõ hasznosítása. Az újabb és újabb technológiai igények újabb és újabb nyersanyagokat igényelnek. Ezek megtalálása, felhalmozódási törvényszerûségeinek kutatása földtudományi szakemberek közremûködését igényli. A társadalmak, valamint mindannyiunk felelõssége, hogy ezekkel a természeti kincsekkel felelõsen gazdálkodjunk, és megtaláljuk hasznosításuk környezetkímélõ, a jövõ nemzedékeinek szempontjait is figyelembe vevõ módját.

Óriásvárosok. A világ népességének növekvõ hányada városokban, óriásokká nõtt településeken él. A felszíni helyhiány miatt a városi közlekedési és szociális infrastruktúra fejlesztése egyre inkább föld alatti terek kialakításával valósítható meg. Nem elhanyagolható szempont a biztonság kérdése sem: a fejlesztéshez megfelelõ hely, a biztonságos természeti környezet kiválasztása földtudományi ismeretek alapján történhet.

A Föld mélye, belsõ szerkezete. A Föld felszínének jelenlegi állapota hosszú fejlõdéstörténet eredménye, melyben alapvetõ szerepet játszott és játszik ma is a belsejében mûködõ áramlási rendszer. A Föld belsõ felépítése, vas-nikkel magja, a köpeny és a kéreg dinamikája csak ennek, a tõlünk függetlenül és megállíthatatlanul mûködõ rendszernek a kutatása, minél jobb megismerése által érthetõ meg.

Óceánok. A földfelszín kétharmadát borító óceánok tudományos kutatása csak mintegy kétszáz évvel ezelõtt kezdõdött meg. Az óceáni környezet kutatása adta meg a kulcsot a Föld mûködésének, a litoszféra-lemezek mozgásának megismeréséhez. Annak ellenére, hogy ezek az ismeretek forradalmian megváltoztatták szemléletünket a Föld fejlõdésével kapcsolatban, az óceánok kutatása még számos, az emberiség jövõje szempontjából fontos eredményt ígér.

Talajok. A talaj, a szilárd Föld legkülsõ burka („bõre”), közvetlen kapcsolatban áll az emberi élettel, és meghatározója az életminõségnek is. A talaj táplálékot biztosít a növényvilág számára, és színtere a mezõgazdasági termelésnek. Nélküle a Föld kopár lenne, mint a többi bolygó. A milliárdnyi talajlakó mikroorganizmus alapvetõ szerepet játszik a szerves anyagok lebontásában, a légköri nitrogén megkötésében, alapvetõ biokémiai folyamatok véghezvitelében.

Föld és élet. Az élet, a földi bioszféra léte teszi egyedivé a Földet, és ez a tényezõ tekinthetõ a leglényegesebb különbségnek a Föld és a Naprendszer többi bolygója között. Az élet és a bioszféra fejlõdése mintegy 4,2 milliárd éve kezdõdött, de az élet mintegy 2,7 milliárd éve vált olyan tényezõvé, amely közvetlenül hat az atmoszférára, az óceánokra és a litoszférára. A földi élet sokszínûsége hosszú evolúciós folyamat eredménye. A földi környezetek változásainak és az élõvilág evolúciójának bizonyítéka a kõzetekbe zárt õsmaradványok rendkívüli változatossága.


Hároméves programsorozat


A Föld Bolygó Nemzetközi Éve nemzetközi szervezõbizottságát Eduardo de Mulder, az IUGS korábbi elnöke vezeti. A Földév hivatalos portálja, a http://www.yearofplanetearth.org minden lényeges eseményrõl tájékoztat. A tíz témáról prospektust adtak ki, és ezek a honlapról is letölthetõk. A nemzeti földtudományi szervezetekkel és intézményekkel jól szervezett együttmûködési szerzõdéseket kötöttek. A világ földtudományi közössége fokozatosan kapcsolódott be a munkába: Magyarország 2007 májusában-júniusában körülbelül a 30. lehetett a sorban. A nemzetközi szervezõbizottság által szervezett elsõ látványos esemény 2007 januárjában történt: Indiában, az államelnök részvételével 4567 léggömböt bocsátottak fel: mindegyik léggömb egy-egy millió évet jelképezett a Föld történetébõl.

A nagyszabású nyitórendezvényét – kutatók, politikusok és diákok részvételével – 2008. február 12–13-án tartották az UNESCO párizsi palotájában ( http://picasaweb.google.com/IYPE2008/IYPEGlobalLaunchEvent1213Feb2008?authkey=0DviLZ3kFoo ). A nyitórendezvény és nemzetközi visszhangja is igazolta, hogy a kezdeményezés célkitûzéseit világszerte egyre többen felismerik, és ennek köszönhetõen lassacskán egyre jobban körvonalazódik A Föld Bolygó Nemzetközi Éve igazi jelentõsége: ráirányítani a figyelmet arra, hogy az emberiség szembesülni kénytelen a Föld végességével. Az összejövetel legjelentõsebb eseménye volt az ún. Párizsi Nyilatkozat közzététele (teljes szövegét lásd az 1. függelékben). A nyilatkozat egyrészt a politikusoknak szól, kérve õket, hogy tegyék szabadon elérhetõvé, és hasznosítsák a Földrõl rendelkezésre álló ismereteket, másrészt a földtudományi közösségeknek, közszolgálati szervezeteknek és a magánszektornak, hogy támogassák a kezdeményezést. A rohamosan bõvülõ globális társadalom jelenlegi és a jövendõ generációk majdani szükségleteinek kielégítése érdekében a fenntartható fejlõdés lehetõségének szem elõtt tartása alapkövetelmény. Megjegyezzük, hogy a „fenntartható fejlõdés” fogalmának használata a politikusoknak tett gesztusként értékelendõ.


Magyarországi programok


A hazai programok megvalósítását az MTA és a Magyar UNESCO Bizottság által létrehozott A Föld Bolygó Nemzetközi Éve Magyar Nemzeti Bizottság koordinálja. A bizottság összetételi jellegzetessége, hogy az MTA csaknem mindegyik tudományos osztálya képviselteti magát benne. A hazai rendezvénysorozat fõvédnöke Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke, a védnökök jelentõs tudományos és közéleti személyiségek, miniszterek, a felkért támogatók szakmailag érintett állami intézmények, civil szervezetek és magáncégek.

A FÖLDÉV MNB mûködteti a http://www.foldev.hu honlapot, amely folyamatosan igyekszik tájékoztatni a legfontosabb hazai rendezvényekrõl. A fõbb híreket idõnként a http://www.mta.hu -n is közzé tesszük. A program jelentõs része néhány szervezet, elsõsorban a Magyarhoni Földtani Társulat és a Magyar Geofizikusok Egyesülete, a Magyar Állami Földtani Intézet, az Eötvös Loránd Geofizikai Intézet, a soproni MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézet és több egyetem (ELTE, Miskolc és a többiek) munkálkodásán alapul. A Miskolci Egyetem például földtudományi konferenciákat és vetélkedõket (Hidro-glóbusz) szervez középiskolások számára A hazai írott és elektronikus sajtó tudományos-népszerûsítõ fórumai (Magyar Tudomány, Élet és Tudomány, Természet Világa, Természetbúvár, M1 Delta, Mindentudás Egyeteme stb.) lehetõséget biztosítanak a program népszerûsítésére, sõt õk maguk is részt vállalnak a szervezésben (Élet és Tudomány vetélkedõ, m1 Delta vetélkedõ). A Mindentudás Egyeteme 2008 elsõ félévében három földtudományi jellegû elõadást iktatott be programjába.

A hazai nyitórendezvény 2008. április 17−20-án volt Budapesten, a Magyar Természettudományi Múzeumban. Ezt megelõzõen és ezt követõen számos vidéki és fõvárosi rendezvényre kerül sor: a Magyar Földrajzi Társaság a Föld Napján, április 22-én szervezett színes programot, és április 29-én az MTA VEAB veszprémi székházában tartottak egy sokakat vonzó elõadóülést. A szinergia jegyében a nemzetközi Földév és a magyarországi Biblia Éve közös rendezvényére is sor kerül (2008 októberében, Sopronban).

Magyarországról 2007-ben geológiai filmsorozat készült, amelyet 2008-ban mutatnak be. A Föld Bolygó Nemzetközi Éve jegyében született meg egy földtudományi ismeretterjesztõ füzetsorozat ötlete is, GEO-FIFIKA címmel, amelynek tizenkét száma havi rendszerességgel jelenik meg az év folyamán. A GEO-FIFIKA anyaga a Földév eredeti angol prospektusain alapszik, és bemutatja a földtudomány célkitûzéseit a kiválasztott tíz tématerületen. Emellett A Nemzetközi Geofizikai Év 50. évfordulója alkalmából indított összes földtudományi kezdeményezést, valamint a Földrendszer szemmel láthatatlan alrendszerét, a geomágneses tér jelenségeit is ismerteti, hazai aktualitásokkal és beküldhetõ számítási feladatokkal.

Természetes, hogy több, egyébként is megrendezésre kerülõ hazai nagyrendezvény (meteorológiai napok, talajtani vándorgyûlés), sõt nemzetközi konferencia (ISCO, HUNGEO, IAGA) is része A Föld Bolygó Nemzetközi Éve rendezvénysorozatnak.

Több más kezdeményezés is alakulóban van. Kimagasló jelentõségû, hogy a Magyar Tudományos Akadémia az idei Tudomány Ünnepét a Földév jegyében szervezi. E döntés elõtt sokáig úgy tûnt, hogy a hazai programsorozatot kizárólag a magyar földtudományi társadalom, valamint a tudományos ismeretterjesztõk öntevékenysége és elszántsága viszi elõre, külsõ támogatás nélkül. A mérleget 2009 végén abban tudjuk majd megvonni, hogy mennyire veszik majd figyelembe a politikusok a földtudományi kutatások eredményeit, és mennyiben változik a társadalom megítélése a valódi fenntarthatósághoz nélkülözhetetlen földtudományról.

A Párizsi Nyilatkozat szellemében ezúton is felhívjuk a döntéshozók figyelmét arra, hogy tegyék szabadon elérhetõvé és hasznosítsák a bolygónkról rendelkezésre álló ismeretek gazdag tárházát, és ösztönözzék az ország hasznát egyaránt szolgáló új ismeretek és eljárások létrejöttét. Bátorítjuk továbbá a földtudományi közösségeket, a köz- és magánszféra intézményeit, hogy új ismeretek születése érdekében támogassák ezt a kezdeményezést, és alakítsanak ki olyan új stratégiákat, amelyek mérsékelhetik a természeti veszélyeztetettség következményeit, és – a társadalom jelenlegi és jövendõ generációi majdani szükségleteinek kielégítése érdekében – a fenntarthatóság felé terelnek. A nyilatkozat az eszközöket is megjelöli, amelyek között az elsõ számú az, hogy javítsanak a föld- és környezettudományi oktatás (köz- és felsõoktatás) és kutatás feltételein.

1. függelék


A Párizsi Nyilatkozat


(Elfogadva A Föld Bolygó Nemzetközi Éve

párizsi nyitórendezvényén, 2008. február 12-én)

Felidézve, hogy 2008-at az ENSZ nagygyûlése A Föld Bolygó Nemzetközi Évé-vé nyilvánította,

Figyelembe véve, hogy az egyedülálló, változatos és örökké változó élet az önnfenntartó Földrendszertõl függ,

Hangsúlyozva, hogy a globális fenntarthatósággal kapcsolatos minden döntésben figyelembe veendõ a meglévõ és jövõbeni földtudományi ismeretek tárháza,

Megjegyezve, hogy az éghajlattal, vízzel és egyéb természeti nyersanyagforrásokkal, energiával, egészséggel, talajokkal, az óceánnal, a Föld mélyével, a természeti veszélyekkel és magával az élettel kapcsolatos földtudományi ismeretekek javarészt ismeretlenek a közvélemény számára, és gyakran a döntéshozók sem veszik ezeket figyelembe;

Annak tudatában, hogy A Föld Bolygó Nemzetközi Éve jelentõs szerepet játszhat a Föld-erõforrások fenntartható használatának elõsegítésében, és – az ENSZ UNESCO vezette Oktatási Évtized a Fenntartható Fejlõdésért programján, valamint az ENSZ ún. Millenniumi Fejlesztési Célkitûzéseinek elõmozdításán keresztül – értékes szolgálatot tesz az emberiség (a társadalmak) számára,

Meggyõzõdve arról, hogy a Föld Bolygó iránti tisztelet megteremtése, valamint a közfigyelem felkeltése a Föld összetevõinek sérülékenysége és bennük rejlõ lehetõségek, továbbá a természeti veszélyeztetettség mérséklése iránt, megalapozzák a nemzetek békésebb, virágzó és beteljesült együttélését;

mindezekbõl következõen:

Felhívjuk az összes nemzet döntéshozóinak figyelmét arra, hogy tegyék szabadon elérhetõvé és hasznosítsák a bolygónkról rendelkezésre álló ismeretek gazdag tárházát, és ösztönözzék a fejlõdõ és a fejlett országok hasznát egyaránt szolgáló új ismeretek és technológiák létrejöttét;

Bátorítjuk a földtudományi közösségeket, közszolgálati szervezeteket és a magánszektort, hogy új ismeretek születése érdekében támogassák ezt a kezdeményezést, és alakítsanak ki olyan új stratégiákat, amelyek mérsékelni fogják a természeti veszélyeztetettség következményeit, és – a rohamosan bõvülõ globális társadalom jelenlegi és jövendõ generációi majdani szükségleteinek kielégítése érdekében – a fenntartható fejlõdés felé terelnek;

azzal, hogy

Tegyék elérhetõbbé a földtudományi ismereteket, egyrészt a nemzeti oktatási rendszerek felülvizsgálatával, másrészt a föld- és ûrtudományi intézetek és egyetemek kutatási kapacitásának növelésével;

Készítsenek globális, digitálisan és nyilvánosan elérhetõ Földrendszer-információs anyagokat, mint amilyenek például a OneGeology, vagy az ENSZ Téradat Infrastruktúra (UNSDI) projektek keretében készülnek;

Támasszanak nagyobb közérdeklõdést a Földrendszer szerkezete, evolúciója, szépsége, sokszínûsége és a tájakba rótt emberi kultúrák iránt azáltal, hogy geoparkokat, bioszféra-rezervátumokat, világörökségi helyeket hoznak létre, amelyek a megõrzés és a fejlesztés közösségi eszközei,

Fejlesszék a Föld-megfigyelés módszereit és rendszerét (a távérzékelõ és in-situ megfigyelõrendszereket egyaránt), hogy a jövõben elõre jelezhetõk legyenek a Föld szféráiban végbemenõ nagy változások, és erõsítsék a meglévõ Föld-megfigyelési rendszereket;

Állítsanak fel egy, a fenntartható fejlõdést szolgáló földtudományi kutatóközpontot;

Jelentessenek meg könyveket, DVD-ket és egyéb más médiaeszközöket annak érdekében, hogy a földtudomány a nagyközönség számára elérhetõbbé váljon, és A Föld Bolygó Nemzetközi Évé-nek hatása tartós legyen.

Tegyük a Földet az emberiség jobb otthonává!”


2. függelék • Nemzetközi geofizikai évek

Nemzetközi Geofizikai Év (1957−1958)


A második világháború idõszakában felhalmozódott rengeteg haditechnikai ismeret (és eszköz) geofizikai hasznosítására az 1957–58-as napfoltmaximum idõszakára egy globálisan összehangolt földtudományi megfigyeléssorozatot terveztek. A terv elõzményének tekinthetõ az évtizedekkel korábban szervezett két nemzetközi sarki év. E gondolatból jött létre a Nemzetközi Geofizikai Év (International Geophysical Year – IGY), amelynek szerteágazó mérési programjai a sarkvidékek, az óceánok, a Föld belsõ szerkezete, a légkör és a világûr megismerésére egyaránt irányultak. A Nemzetközi Geofizikai Év programjaiban összesen közel hetven ország vett részt.

A tudományos programot hidegháborús jelenségek is kísérték: a Nemzetközi Geofizikai Év alatt kezdõdött el az ûrkorszak, és indult el a szovjet−amerikai ûrverseny. Az USA 1955-ben nyilvánosságra hozta, hogy a Nemzetközi Geofizikai Év keretében mûholdfellövést terveznek, de a mély titokban kifejlesztett szovjet Szputnyik–1 (1957. október 4-én) és Szputnyik–2 (1957. november 3-án) hónapokkal megelõzte az elsõ amerikai mûhold, az Explorer–1 fellövését (1958. január 3.). Az Explorer–1 repülése szerencsére nemcsak politikai izgalmakat hozó haditechnikai teljesítmény volt, hanem igazi tudományos szenzáció is: ezekbõl a mérésekbõl bizonyosodott be a Van Allen-féle sugárzási övezetek létezése. A Föld magnetoszférájának felfedezése, a napszél létezésének bebizonyítása is mind az ûrkorszak kezdetéhez fûzõdik.

Hazai szempontból a Nemzetközi Geofizikai Év legnagyobb eredménye az volt, hogy a magyar kutatók, bár korlátozásokkal, de újra bekapcsolódhattak a nemzetközi tudományos életbe, és elkészülhetett a soproni geofizikai kutatólaboratórium nagycenki obszervatóriuma (mai nevén az MTA Széchenyi István Geofizikai Obszervatórium).

Az év eseményei naponta szerepeltek a rádióhírekben: még az obszervatóriumi mérési utasításokat is rádión tették közzé. Sok országban, többek közt hazánkban is, bélyegsorokat adtak ki, így a Nemzetközi Geofizikai Év – a hidegháborús átpolitizáltság ellenére – nemcsak tudományos, hanem világméretû közönségszolgálati sikernek is bizonyult.

A Nemzetközi Geofizikai Év 50. évfordulója (szakmai berkekben: az „IGY+50”) közeledtével a legkülönbözõbb szakmai egyesületek kezdtek tervezgetésbe. Négy kezdeményezés jutott el a megvalósulásig: A Föld Bolygó Nemzetközi Éve, a Nemzetközi Sarki Év, az Elektronikus Geofizikai Év és a Nemzetközi Heliofizikai Év. A tudományos programok mellett egy kormányközi program is született: az ún. GEOSS, bár ennek (és több hasonló programnak) az IGY+50-hez közvetlenül nincs köze. A Global Earth Observation System of Systems (GEOSS, http://www.earthobservations.org ) a kormányközi GEO (Group on Earth Observations, azaz Földmegfigyelések Csoportja) kezdeményezése, amely a meglévõ nemzeti, regionális és nemzetközi rendszerekre építve tízéves távlatban összehangolt és a társadalom számára közvetlenül hasznosítható Föld-megfigyeléseket kíván lehetõvé tenni (lásd a Magyar Tudomány 2007. májusi számában a Föld globális megfigyelésével foglalkozó cikkgyûjteményt).


Nemzetközi Sarki Év (2007−2008)

http://www.ipy.org


A legtekintélyesebb hagyományokra (és nem mellékesen osztrák–magyar eredetre) ez a kezdeményezés tekint vissza. Az elsõ és a második Nemzetközi Sarki Év (1882–1883, 1932–1933) szolgáltatott mintát magának a Nemzetközi Geofizikai Évnek is. A sarkkutatók 1957–58-at a harmadik Nemzetközi Sarki Évnek tekintették, így tehát a 2007 márciusától 2009 márciusáig tartó mai – lényegében kétéves – idõszak már a negyedik ún. sarki év.

A legutóbbi ötven év eredménye az a felismerés, hogy a két sarkvidék a földi éghajlat tükre és egyben távirányítója is: az éghajlatváltozás következményei a sarkvidékeken a legszembetûnõbbek, és úgy tûnik, hogy érdemes itt keresgélni az okokat is.

A hó és jég világának éghajlat-befolyásoló jelentõségét érzékelteti, hogy a Nemzetközi Geodéziai és Geofizikai Unión (IUGG) belül, 2007-ben egy új tudományos egyesület (az ún. Nemzetközi Krioszfératudományi Egyesület) alakult.

A negyedik sarki év mintegy kétszáz – élõ és élettelen természettudományi, valamint társadalomtudományi – projekt együttese, amelyekrõl a Nemzetközi Sarki Év angol nyelvû honlapjáról lehet tájékozódni.


Nemzetközi Heliofizikai Év (2007−2009)

http://www.ihy2007.org


A kezdeményezés nevében is eredeti elnevezést takar. A ’heliofizikai’ (heliophysical) jelzõ a geofizikai jelzõ általánosítása a Föld és a Nap, valamint a bolygóközi (interplanetáris) térség kapcsolatának az érzékeltetésére. A „heliofizikai” tartomány azt a térséget jelenti, amelyre a Napnak hatása van.

A Nemzetközi Heliofizikai Év – közel 70 ország együttmûködéseként – célul tûzte ki a Napot, Földet és helioszférát vezérlõ alapvetõ folyamatok feltárását, megértését, egyúttal az ûr- és földtudományok szépségének, idõszerûségének és jelentõségének megmutatását (lásd Kecskeméty Károly cikkét a Magyar Tudomány 2007/6. számában).


Elektronikus Geofizikai Év (2007−2008)

http://www.egy.org


Az eGy (Electronic Geophysical Year) az (IUGG) kezdeményezése egyik leányegyesülete, az IAGA (Nemzetközi Földmágnességi és Aeronómiai Egyesület) gondozásában. Hosszas elõkészületek után 2007. július 7-én, Perugiában, az IUGG XXIV. kongresszusán indították hivatalosan útjára.

A legfõbb célkitûzés a geofizikai adatok megõrzése, megmentése, valamint a nyílt adathozzáférés biztosítása, szabályozott keretek között. A fejlõdõ országok képességfejlesztése, valamint a tudományos ismeretterjesztés úgyszintén szerepelnek a deklarált célkitûzésekben. A nyílt adathozzáférés biztosításában elsõsorban virtuális obszervatóriumok és laboratóriumok létrehozásának gondolata jelenti a legnagyobb elõrelépést.


Kulcsszavak: A Föld Bolygó Nemzetközi Éve, földtudomány, környezettudomány, Nemzetközi Geofizikai Év, Párizsi Nyilatkozat



<-- Vissza a 2008/10 szám tartalomjegyzékére


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra


[Információk] [Tartalom] [Akaprint Kft.]