Magyar Tudomány A Magyar Tudományos Akadémia folyóirata. Alapítás éve: 1840


Az októberi szám tartalmából

Folyóiratunk tudományos jellegébôl fakadóan természetes, hogy a történelmi tárgyú tanulmányokban a közismert sláger szövegével ellentétben nem csak a szépre emlékezik. A Sorsfordító évtizedek címû összeállításban olvasható mind a négy tanulmány a magyar társadalom és politika történetének egy-egy neuralgikus pontját elemzi, az egészen rövid (legalábbis történelmi mércével annak minôsülô, mert aki benne élt, annak számára hosszúnak is tûnhetett) idôszaktól a több évszázadon át tartó históriáig.

,,...Az erdélyi népek és nemzetek tragédiája abban rejlik, hogy a nacionalista történelem- és világszemléletnek megfelelôen az egyik fél gyôzelme a másik vereségét jelenti. Így könnyen mártirológiai paradicsommá lehet változtatni az erdélyi történelmet, és ezen a történelmi megbékélési politika sem segít, ha hitelesnek fogadja el az egyik vagy a másik nacionalista üdvtörténetet. ... A mártirológia technikáit három példával lehet érzékeltetni. Az elsô és kiemelt helyet foglal el az aritmetikai mártirológia, amely egyre inkább félfasiszta körök Auschwitz-komplexusához kapcsolódik. ... A mártirológia második eszköze a hôskultusz ... harmadik eszköze a hallgatás, a csend. A csend persze sokféle lehet.'' (Miskolczy Ambrus)

,,Alig két héttel Ausztria német megszállása (az Anschluss) után Horthy Miklós kormányzó, Magyarország államfôje rádióbeszédet intézett az ország lakosságához. Ebben kijelentette: `... Ausztriának Németországgal történt egyesülése ránk nézve nem jelent mást, csak azt, hogy egy régi jó barátunk ... egyesült egy másik régi jó barátunkkal. ... Ennyi az egész: egyéb a mi szempontunkból nem történt.' E szavak feltûnôen ellentétben álltak a magyar kormányok addigi hivatalos Ausztria-politikájával.'' (Szinai Miklós)

,,Miért fontos a kollaboráció és ellenállás témaköre? Nemcsak azért, mert fényt vet a második világháború és a reá következô évtizedek problémáira, hanem azért is, mert még ma is a második világháború bûvkörében élünk. A közvéleményt, az olvasóközönséget a második világháború jobban foglalkoztatja, mint bármi más téma. ... A korszak megértése többé-kevésbé hiányzik Magyarországon, mint ahogy hiányzik más országokban is.'' (Deák István)

,,A választópolgároknak 1950. október 22-én ... csak annyi volt a dolguk, hogy bedobják az urnába a tanácstagjelöltek névsorát tartalmazó listát. Ez azonban nemcsak joguk, hanem kötelességük is volt. A választásoktól való távolmaradás ugyanis rendszerellenes megnyilvánulásnak minôsült. ... A tanácsok ünnepélyes külsôségek között megejtett nyilvános alakuló üléseit a pártvezetés zárt ajtók mögötti mérlegkészítései követték. Mégpedig az akkor dívó `élezôdô osztályharc' és az `éberség' szellemében. ... A jelentés egyfelôl megállapítja, hogy a tanácselnökök 70 százaléka új a közigazgatásban, másfelôl úgy értékeli, hogy elsôsorban a végrehajtó bizottsági titkárok között és az apparátusban sok az `osztályidegen, ... akik belülrôl bomlasztják a tanácsokat'.'' (Gyarmati György)

A múlt megértéséhez hasonlóan fontos a jövôre való felkészülés is. A hazánk energiaellátásáért felelôs energiapolitikának figyelembe kell vennie a Föld éghajlatát is befolyásoló széndioxid-kibocsátás alakulását. Szegi-Tóth Ferenc tanulmánya a jelenlegi helyzetet és az egyebek között az energiahasználat és az erdôirtás következtében növekvô légköri széndioxid-koncentráció elôrejelzéseit tekinti át.

A jelenleg használatban levô gyógyszerek egyszerû molekulákból állnak. A polimer terapeutikumok - mint Hudecz Ferenc összefoglalójából megtudható - szintetikus polimert is tartalmazó új gyógyszerek. A néhány országban már klinikailag is alkalmazott polimer alapanyagú gyógyszereket sikerrel vetik be a korábban gyógyíthatatlannak minôsülô betegségek (pl. tumorok) ellen.

Tovább árnyalódik a fizika jövôképe is. A júliusi számban megjelent Grüner-tanulmány és az azokra érkezett reflexiók egyoldalúságát Kiss Dezsô teszi szóvá az alapkutatások tendenciózus háttérbe szorítása miatt.

Több hónap után ismét jelentkezik a Kitekintés rovat - a szokásos gazdag kínálattal.


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Tartalmi kivonatok] [Akadémiai Kiadó]