Magyar Tudomány A Magyar Tudományos Akadémia folyóirata. Alapítás éve: 1840


RÖVID AJÁNLÁS A PET-KÜLÖNSZÁMHOZ

A pet szónak - mint általában a rövid szavaknak - sok jelentése van az angolban: a kedvenc háziállattól kezdve a duzzogásig. Nagy betûkkel írva azonban már nem szükséges a szövegkörnyezet ismerete, a jelentés annyira egyértelmû: PET = pozitron-emissziós tomográfia. A PET nem egyszerûen az orvosi képalkotó diagnosztika nélkülözhetetlen eszköze, hiszen használata olyan szerteágazó, hogy az agykutatástól kezdve a gyógyszerkutatásig alapberendezéssé vált az orvosok, biológusok számára. Azt is érdemes kiemelni, hogy a PET-technikát nem egészen negyed századdal ezelôtt kezdték kifejleszteni, tehát használata egyfajta forradalmat jelent a diagnosztikában és a terápiában.

Magyarország a kelet-közép-európai régió országai közül elsôként hozott létre PET-központot. A Debreceni Orvostudományi Egyetem egyik szervezeti egységeként mûködô centrum ötéves jubileuma alkalmából tudományos konferenciát tartottak. Az ott elhangzott elôadások szerkesztett szövege olvasható a Magyar Tudomány különszámában. A különlegességhez az is hozzátartozik, hogy a tanulmányok egy részét színes ábrák teszik még érthetôbbé és szemléletesebbé.

A PET-különszám nem jelenhetett volna meg külsô támogatás nélkül. Az elôállítás és terjesztés költségeit Gulyás Balázs professzor, az MTA külsô tagja közremûködésével a TEMPUS program, az Egészségügyi Minisztérium és az Egészségügyi Tudományos Tanács fedezték.

Témájából adódóan a PET-különszámot az orvosok, biológusok, gyógyszerkutatók és rokon területek mûvelôi, ismerôi forgathatják a legnagyobb haszonnal, de más szakágak érdeklôdô olvasói is találnak a kötetben olyan tanulmányt, amelyet orvosi elôképzettség nélkül is könnyen megérthetnek.


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Tartalmi kivonatok] [Akadémiai Kiadó]