Magyar Tudomány A Magyar Tudományos Akadémia folyóirata. Alapítás éve: 1840


A márciusi szám tartalmából

Talán most van remény, hogy végre befejezôdhet a pontosan egy évszázada kezdôdött nagyszabású vállalkozás, a magyar irodalmi és köznyelv szótárának összeállítása és kiadása. A köztudatban Akadémiai Nagyszótár néven ismert munka mintegy 20 kötete negyed millió címszót tartalmaz majd. B. Lôrinczy Éva és Gerstner Károly cikke a remény kifejezésén túl az egy évszázados történetet és a munkával kapcsolatos tényeket mutatja be.

1998 végéig várhatóan lezárul Magyarországon a privatizáció folyamata. Ez teszi aktuálissá Matolcsy György tanulmányát. ,,Politikai szempontból a magyarországi privatizációt egyértelmûen sikeresnek tekinthetjük. ... Makrogazdasági szempontból a magyarországi privatizáció rendkívül negatívnak tûnik.''

Az elôzô számból terjedelmi okok miatt kimaradt két informatikai témájú tanulmányt - Kiefer Ferenc és Vajda Ferenc írását - is most közli a lap.

Magyarországon él két kínai nemzetközi sakknagymester, három operaénekes, egy szépségkirálynô, de a nálunk tartózkodó közel tízezer kínai között akad diaszpóraügyi fôelôadó és demokratikus ellenzéki is. Mi okozza a kínai népesség egyre növekvô ütemû migrációját? A Zhongguo renkou zhuanyi yu fazhan di changqi helyett elegendô, ha elolvassa Nyíri Pál tanulmányát a kínaiak migrációjának okairól, demográfiai és szociális vonatkozásairól, sôt, a cikkbôl az is kiderül, hogy mi Magyarország szerepe a kínai világkereskedelmi hálózatban.

Egyáltalán nem véletlen, hogy a hónap kérdése is éppen ázsiai vonatkozású. A magyar tudományos diplomácia dél- és kelet-ázsiai törekvéseit Nyiri Lajos, az OMFB ügyvezetô elnöke indokolja meg.

A májusi tagválasztás elôtt érdekes olvasmány Fekete Gézáné tanulmánya az akadémiai tagság különbözô fajtáiról az 1830-1996 közötti idôszakban. A másik tudománytörténeti cikkben Móra László mutatja be a két világháború közötti idôszakban tevékenykedett Széchenyi Tudományos Társaságot. A mára teljesen elfeledett intézményt hazai tôkések létesítették a tudományos kutatás finanszírozására. ,,A tudományos kutatómunka annál intenzívebb támogatására van szükség, mennél rosszabb a gazdasági helyzet'' - vallották akkoriban. Néha nekünk sem árt a múltból meríteni!

A márciusi szám végén tételesen közöljük az OKTK Közalapítvány által 1997-ben támogatott pályázatok listáját - a témavezetô nevét, a támogatott téma címét és az elnyert összeget.


<-- Vissza a Magyar Tudomány honlapra
[Információk] [Tartalom] [Tartalmi kivonatok] [Akadémiai Kiadó]